Reklama

RPO w Gryficach

W poniedziałek 13 stycznia w Gryficach w wypełnionej po brzegi Auli Wydziału Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Gryficach odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
RPO w Gryficach

Wśród przybyłych licznie słuchaczy znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Artur Łącki, starosta gryficki Ryszard Chmielowicz, wiceburmistrz Gryfic Marzena Domaradzka, członek Zarządu Powiatu Gryfickiego Jan Trafny, przedstawiciele oświaty i sądownictwa, działacze społeczni oraz mieszkańcy. Przybyłych przywitała pani dziekan Wydziału w Gryficach prof. ZPSB dr Grażyna Maniak był także prodziekan Wydziału w Gryficach dr Jarosław Poteralski oraz rektor ZPSB w Szczecinie prof. dr hab. Aneta Zelek.

Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem – przedstawiciele sztabu WOŚP w Gryficach wręczyli Adamowi Bodnarowi certyfikat potwierdzający jego udział w gryfickim finale. W sumie do puszki Adama Bodnara w trakcie zbiórki jaką prowadził osobiście na ulicach Gryfic trafiło 1345,04 zł oraz dodatkowo na jego konto do eSkarbonki 4185 zł i wszystkie te pieniądze oczywiście zasiliły konto gryfickiego sztabu WOŚP.

Przechodząc do merytorycznej części spotkania dr Adam Bodnar nawiązał do swojego wystąpienia z połowy grudnia 2019 roku, na podsumowaniu III Kongresu Praw Obywatelskich oraz przedstawił główne tezy „dokumentu programowego Agenda 2035” który ma stanowić formę podsumowania kończącej się kadencji na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dlaczego Agenda 20135? Polsce koncentrujemy się na teraźniejszości, brakuje debaty strategicznej, co do bliższej i dalszej przyszłości i perspektywa 15 lat to jest taka dosyć optymalna przestrzeń czasowa.

W perspektywie tych lat musimy zmierzyć się z wyzwaniami które  będą definiowały Polskę i Polaków.

Pięć najważniejszych z tych wyzwań to zdaniem Adama Bodnara:

1 - To skutki zmian klimatycznych na świecie.

W tej sferze znajdują się działania związane z odpowiedzialnością za przyszłość nowych pokoleń które będą się musiały zmagać ze skutkami naszych zaniechań i braku programu na jeżeli nie odwrócenie to przynajmniej złagodzenie skutków postępującej degradacji naszej planety. Jednym ze skutków jest rozpoczynający się apartheid klimatyczny, bogaci jakoś sobie poradzą, biedniejsi będą musieli emigrować. To zjawisko już się zaczęło i jak na razie nie za bardzo potrafimy sobie z tym poradzić.

2. – Tryb życia, nowe technologie.

To cała sfera wyzwań które są efektem lawinowo rozwijającego się technologicznego uzależnienia, już w tej chwili nie potrafimy się obejść bez elektronicznego wspomagania w przeróżnych dziedzinach życia, a wyzwania jakie stawia rozwój sztucznej inteligencji są jeszcze trudne do zdefiniowania ale już budzą wielki niepokój choćby w sferach etycznych.

3. – Starzenie się społeczeństw.

Największe problemy z których mogą pojawić się istotne konflikty to choćby takie zjawiska jak zmniejszenie się wysokości emerytur, coraz większe oczekiwania odnośnie jakości służby zdrowia. Wycofanie się z decyzji o przedłużeniu wieku emerytalnego była co najmniej pochopna, trzeba się będzie w przyszłości ponownie zmierzyć z tym problemem – być może w jeszcze trudniejszej sytuacji.

4. – powiększający się rozdźwięk między oczekiwaniami ludzi młodych i starszych. Już dziś obserwujemy, że młodzi ludzie żyją w zupełnie „innym świecie” niż ich dziadkowie czy nawet rodzice.  

5. – Kryzys praworządności.

Jaka może być recepta?

- zaufanie do kompetentnej wiedzy i nauki. Aktualnie partie bardzo słabo korzystają ze wsparcia ekspertów.

- wspólnotowość. Mądre wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Wśród organizacji pozarządowych i społecznych jest bardzo mało organizacji strażniczych – takich które by patrzyły władzy na ręce. W Polsce za mało doceniamy instytucje państwa, służbę publiczną, służbę państwu.

- integracja europejska. nasze położenie geopolityczne powoduje, że bez integracji europejskiej stajemy przed dużym zagrożeniem, w ramach integracji mamy szansę na odgrywanie większej roli niż mogłoby to wynikać z samej wielkości i liczebności państwa.

- edukacja – to najważniejsze zadanie dla rozwoju przyszłego społeczeństwa.

W drugiej części spotkania pojawiły się tematy związane z rozwojem oświaty. W tej chwili rządzący nie mają pomysłu na sensowną reformę oświaty. Na chwilę obecną może trudno nazwać jako średniowieczną w formie - jak to przedstawiono w sformułowaniu pytania ale dziewiętnastowieczna i zupełnie nie przystająca do współczesności to na pewno tak.

Zwrócono uwagę na ważny problem jakim jest wykluczenie transportowe które jest ogromnym problemem i formą społecznego ograniczenia dla wielu mieszkańców głównie małych miejscowości. Ochrona środowiska to nie tylko poszukiwanie ekologicznych źródeł energii i obniżenie ilości gazów cieplarnianych, to także – zdaniem jednego z zabierających głos – edukacja ekologiczna i właściwe wykształcenie rolników którzy muszą zdawać sobie sprawę ze skutków swoich działań jeśli nie zadbają o dobro naturalnego środowiska.

Praworządność – skutki aktualnych kontrowersyjnych działań partii rządzącej w sferze reformy sądownictwa które zdaniem wielu polityków w tym Adama Bodnara stanowią zagrożenie dla niezawisłości sądów i wymiaru sprawiedliwości – nawet jeśli zmieni się „ekipa rządząca” będą wymagały być może nawet 10 lat na przywrócenie prawidłowej sytuacji. Decyzje w sprawie tzw. ustawy kagańcowej” jeszcze do końca nie zapadły – RPO będzie starał się się do swojego stanowiska przekonać komisje senackie w toczącej się w Wyższej Izbie Parlamentu debacie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test