W ramach promocji odbyło się spotkanie z Wojciechem Jarząbem, który w bogato ilustrowanej prezentacji przedstawiał historie z bogatych dziejów parafii, m.in. "o tym jak młoda baronessa z Rybokart zacnego pastora przechytrzyła".
Nieprzypadkowo promocja dziejów gryfickiej parafii odbyła się w rybokarckim pałacu. Na początku XX w. w Rybokartach pojawił się nowy właściciel majątku: dr Fritz Röchling z młodą małżonką - Elisabeth de domo baronessą von Hohenastenberg genannt Wigandt. Baronessa, bawiąc w podróży poślubnej po Włoszech, dokonała konwersji wiary z protestantyzmu na katolicyzm rzymski. Osiadłszy w Rybokartach, baronessa zaczęła ewangelizować swoje otoczenie, sprawiając, że wkrótce we wsi liczono ponad 130 rzymskich katolików. W 1907 r. w pałacu w Rybokartach miała miejsce pierwsza udokumentowana msza św. w rycie rzymskokatolickim na terenie powiatu od czasów wprowadzenia reformacji. Wybudowana przez baronessę w 1910 r, kaplica rzymskokatolicka, pierwszy w powiecie budynek sakralny tego wyznania wzniesiony od czasów reformacji, istnieje do dziś jako obiekt mieszkalny.
Mała wspólnota Kościoła łacińskiego z Rybokart miała wielkie znaczenie w odradzającym się katolicyzmie na terenie powiatu w początkach XX w. Jak wykazała w swojej części monografii Lidia B. Sudakiewicz, wielu parafian powstałej w 1912 r. gminy katolickiej w Gryficach pochodziło z Rybokart.
Po spotkaniu, by tradycji stało się zadość, słuchacze mieli możność nabycia publikacji z autografem.
Napisz komentarz
Komentarze