Jak wynika z badania „Portfel statystycznego Polaka 2018”[1], gospodarstwo domowe w naszym kraju miesięcznie płaci rachunki za prąd w wysokości 193 złotych. Jednakże, ceny surowców i energii na świecie rosną. Mimo że rządowe rekompensaty sprawiły, iż Polacy nie odczuwają tego zjawiska we własnych kieszeniach, to warto już teraz pomyśleć o inwestycjach pozwalających oszczędzać pieniądze. Pomysłem na przeprowadzenie korzystnych dla portfela zmian mogą być cieszące się coraz większą popularnością alternatywne źródła pozyskiwania energii – według danych Agencji Rynku Energii w czerwcu 2019 roku produkcja prądu z fotowoltaiki wzrosła aż o 233% r/r.
Energooszczędne domy obniżają rachunki
Sukcesywnie zmniejsza się zapotrzebowanie budynków na energię, w szczególności cieplną, za sprawą coraz powszechniejszych domów pasywnych i energooszczędnych. Tego typu konstrukcje, w porównaniu z tradycyjnymi obiektami mieszkalnymi, charakteryzuje znacznie lepsza izolacja. To sprawia, że potrzebują one mniej energii na ogrzewanie. – Zapewnienie ciepła w „zwykłym” domu często wymaga rocznie ponad 80 kWh/m², a w budynku energooszczędnym od 15 do 40 kWh/m². Z kolei obiekt pasywny zużywa mniej niż 15 kWh/m², co oznacza, że wykorzystuje jedynie ok. 20% energii koniecznej do ogrzania tradycyjnego domu – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.
Pompy ciepła coraz popularniejsze
Pomysłem, który może sprawdzić się również w starszych, ale termomodernizowanych budynkach, jest zainstalowanie pompy ciepła. Popularność tego rozwiązania systematycznie rośnie. W 2010 roku w Polsce pracowało 31445 takich urządzeń, a w 2018 roku już 194130 –
to wzrost na poziomie ponad 500%[2]. – Ich zaletą jest to, że zapewniają nam ogrzewanie (za pomocą sprężonego gazu podnosi się temperatura powietrza pobieranego z zewnątrz), jak również ciepłą wodę. Nowoczesne urządzenia mogą także zapewnić chłodzenie pomieszczeń. Dodatkowo, decydując się na zasilanie systemu z pomocą np. paneli fotowoltaicznych, zyskujemy niemal darmowe ogrzewanie, gdyż energia niezbędna do działania pompy ciepła pochodzić będzie z własnej instalacji wytwarzającej prąd – wyjaśnia Anna Żyła.
Pompy ciepła charakteryzują się też długą żywotnością (nawet 50 lat)[3] i łatwością obsługi (nie ma konieczności zasilania urządzenia każdego dnia, jak to ma miejsce np. w przypadku szkodliwych dla środowiska i nieefektywnych pieców węglowych). Co najważniejsze, taka inwestycja szybko się zwraca – według wyliczeń portalu Kotły.pl nawet już po 5-7 latach. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu system, ze względu na stosunkowo niską temperaturę wody, najlepiej sprawdza się przy ogrzewaniu płaszczyznowym (podłogowym, ściennym bądź sufitowym).
Energooszczędne domy, wykorzystujące pompy ciepła, potrzebują do działania energii elektrycznej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań proekologicznych, przeżywających obecnie rozkwit, jest fotowoltaika. Zasługuje ona na szczególną uwagę, pomimo że inwestycja wymaga nakładu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych (niewielka instalacja o mocy około
3 kW). Jednak każdy pozyskany 1 kW rocznie może zapewnić około 500 złotych oszczędności. Rynek docenił także prostotę i szybkość montażu takiego systemu, który trwa zwykle nie dłużej niż 2 dni. Panele fotowoltaiczne najczęściej umieszcza się na dachach budynków, więc nie ma konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca na urządzenie. Trzeba natomiast pamiętać, że jeżeli moc instalacji ma przekraczać 6,5 kW, konieczne jest dostosowanie projektu do przepisów przeciwpożarowych.
Pomysły na finansowanie
Choć zainstalowanie technologii zapewniających w naszych domach „zieloną” energię cieplną i elektryczną wymaga dodatkowych nakładów finansowych, koszty nie muszą okazać się
aż tak wysokie. W przypadku budowy przydomowej instalacji fotowoltaicznej, możemy m.in. skorzystać z rządowego programu „Mój Prąd”, który zapewnia sfinansowanie do 50% kosztów (nie więcej niż 5000 złotych). Z kolei chcąc zakupić pompę ciepła, jedną z możliwości jest wybór oferty komercyjnej (np. EKOpożyczka BOŚ).
[1] Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, „Koszty życia w Polsce. Edycja II, cz. 2”
[2] Stowarzyszenie Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, „Raport rynkowy PORT PC: Pompy ciepła 2019”
[3] „Dla kogo pompa ciepła?, Kotły.pl, [https://kotly.pl/dla-kogo-pompa-ciepla/]
Napisz komentarz
Komentarze