Spłonęła wówczas większość drewnianych zabudowań, a przede wszystkim kościół (Kirche), plebania (Pfarre) i szkoła (Schule). Był to zarazem największy pożar w dziejach miasta (przy tej sposobności warto nadmienić, iż w literaturze dotyczącej historii Płotów błędnie wskazuje się jego datę na 20 marca 1612 roku). Do naszych czasów przetrwał świadek niegdysiejszych wydarzeń. Mianowicie jest nim najstarsza (budowana w latach 1606-1618) część tzw. „Nowego Zamku”. Ogromna tragedia mieszkańców spotkała się z życzliwością kasztelana litewskiego księcia Janusza Radziwiłła (VI), który ofiarował jednego talara (1 Thaler) na odbudowę kościoła w Płotach (Plate). Nie była to największa podarowana suma, jednakże znamienitość wskazanej osoby stanowiła zachętę dla innych darczyńców. Książę wraz z małżonką Elżbietą Zofią von Hohenzollern oraz 60-osobowym orszakiem i 45 końmi przejeżdżał przez Płoty (Plate) dnia 17 czerwca 1612 roku.
To dawne wydarzenie dało autorowi impuls do przygotowania prezentacji multimedialnej oraz inscenizacji pt. „Talar Radziwiłła” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019, które jako Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2019 odbywają się pod hasłem „W drodze”.
Ploty pod patronatem Burmistrza Pana Radosława Mackiewicza oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu (MGOKiS) w Płotach (z Dyrektorem Panem Pawłem Markiem) czynnie włączyły się w te obchody. Spotkanie odbędzie się 12 października 2019r. o godzinie 16:00 w „Nowym Zamku” - symbolu i świadku pobytu księcia Janusza Radziwiłła (VI).
Napisz komentarz
Komentarze