Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. Najlepiej zaszczepić się właśnie teraz, kiedy jesteśmy przed szczytem zachorowań na tą groźną chorobę zakaźną. W Polsce dostępne są (na receptę) szczepionki przeciwko grypie produkowane przez kilka firm. Ich skład jest zgodny z zaleceniami WHO i obejmuje szczepy wirusa, krążące w danym sezonie. Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę.
Grypa jest poważnym wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, charakteryzującym się największą umieralnością. Epidemiologia grypy obejmuje sezonowość (zimowe miesiące roku), powszechność występowania na całym świecie oraz typ wirusa. Corocznie obserwuje się zmiany antygenów poszczególnych szczepów wirusa. Dlatego właśnie co roku należy się szczepić.
Warto również wiedzieć, że grypa nie jest tylko przeziębieniem. Objawy grypy zazwyczaj mają gwałtowny początek, natomiast objawy przeziębienia rozpoczynają się z 1-2 dniowym okresem ogólnego rozbicia i osłabienia (objawy narastają stopniowo). Grypie częściej towarzyszy wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów oraz dreszcze. U pacjentów z grypą, katar nie jest tak bardzo nasilony, z kolei u osób przeziębionych stanowi objaw dominujący. Bardzo niebezpieczne jest to, że grypa jest chorobą prowadzącą do różnego rodzaju powikłań, np. niewydolności oddechowej lub zapalenia płuc.
Szczepienia uważane są najlepszą metodę zapobiegania grypie.
Napisz komentarz
Komentarze