Reklama

Wyprawa ŚLADAMI NORBERTANÓW

21.09.2019 Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury w ramach projektu ŚLADAMI NORBERTANÓW, dofinansowanego ze środków Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, zorganizowało objazd naukowy do wybranych miejscowości, które były nadane klasztorom norbertanów i norbertanek przez księżną Anastazję . Odwiedziliśmy Wyszków , Bielikowo, Dargosław, Gorawino, Drozdowo, Starnin. Podczas objazdu dr Kochanowska przedstawiła historię fundacji poszczególnych kościołów. W bardzo ciekawym objeździe wzięła udział grupa osób zainteresowana historią, zabytkami i dziedzictwem kulturowym Trzebiatowa.
Wyprawa ŚLADAMI NORBERTANÓW

  Zakon norbertanów sprowadził w rejon trzebiatowskiego grodu  książę Kazimierz I około roku 1180.  Zakonnicy przybyli z duńskiego Lundu i osadzeni zostali we wsi Białoboki,  nieopodal grodu książęcego. Konwent ten nie przetrwał tu długo, przypuszczalnie przy końcu XII w. upadł. W 1208 r. nastąpiła ponowna fundacja zakonu norbertanów sprowadzonego z Fryzji, dokonana przez książąt Bogusława II i Kazimierza II oraz ich matkę – księżną Anastazję, wdowę po Bogusławie I.  W 1224 r., księżna Anastazja funduje kolejno klasztor norbertanek (sprowadzonych z Fryzji), przekazując na potrzeby zakonnic część swej oprawy wdowiej: tj  gród w Trzebiatowie i 27 wsi.  Z nieznanych przyczyn klasztor ten jednak powstał najpierw we wsi Wyszków, a dopiero w 1287 r. zakonnice przeniosły się do miasta, przejmując dawną siedzibę wdowią księżnej Anastazji.  Do obu klasztorów norbetrańskich należało bardzo wiele wsi w gminie Trzebiatów, a także na terenie całego obecnego powiatu Gryfice i powiatu Kołobrzeg. W wielu wsiach zakonnicy i zakonnice wznieśli w okresie od XIII do XVI w.  kościoły, z których  część zachowała swe średniowieczne formy, niektóre zostały przebudowane lub rozebrane i wzniesione na nowo.  Osobą, która łączy obie fundacje klasztorne jest księżna Anastazja Mieszkówna ( ur. około 1164 r., zm. po 1240 r.),  córka księcia Mieszka III  Starego wielkopolskiego, która w 1177 r. w wieku 13 lat poślubiła księcia pomorskiego Bogusława I i miała z nim dwóch synów: Bogusława II i Kazimierza II. Gdy w 1187 r., zmarł książę Bogusław I Anastazja pełniła rządy opiekuńcze w imieniu nieletnich synów co najmniej do 1208 r.

Realizacja zadania rozpocznie długofalowy proces planowany na kolejne lata, związany z wyznaczeniem i utworzeniem szlaku norbertańskiego z kolejnymi tablicami przy wybranych kościołach norbertańskich.

 W ramach projektu „Śladami Norbertanów” 28.09.2019  odbędzie się  wykład dr Rafała Simińskiego o historii powstania klasztoru w Białobokach połączony ze spacerem do stanowiska archeologicznego w Białobokach podczas którego uczestnicy zapoznają się z pierwotnym miejscem klasztoru. Serdecznie zapraszamy.

TTK



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 991 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test