Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.
- Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Na zamieszczonej poniżej interaktywnej mapie każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.
Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.
Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.
Na zdjęciu: Z Nadleśnictwa Kliniska w trakcie wiosennej akcji sprzątania śmieci trafiły do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Goleniowie na odpowiednie składowisko, tam gdzie powinny być dostarczone przez ich właścicieli. - Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu. Każdego roku Lasy Państwowe płacą 20 milionów złotych za sprzątanie lasu - przekonuje Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Informacje szczegółowe o miejscu sprzątania znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw. W tym m.in.:
Nadleśnictwo Kliniska miejsce zbiórki- Szkoła Podstawowa nr 39 , ul. Kablowa 14, Szczecin-Załom (główne wejście) w godz. 9.00 – 12.00
Nadleśnictwa Trzebież, Leśnictwa Nowe Warpno zbiórka przy wejściu na ścieżkę rowerowa do Reith godz. od 10:00 do 12:00
Nadleśnictwo Gryfino miejsce zbiórki "Polana Harcerska" na przeciwko Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Puszcza" (Szczecin Klęskowo, ul. Chłopska) od godz.11
Pełny komunikat o akcji jest już zamieszczony na stronie głównej LP: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/razem-sprzatamy-polskie-lasy.
Klip promujący akcję z udziałem Prezydenta dostępny jest na kanale YouTube LP tu: https://www.youtube.com/watch?v=FzU3bLD80R4
Napisz komentarz
Komentarze