Od uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Sanktuarium w Trzebiatowie pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Wejmana rozpoczęły się Dożynki Wojewódzkie. Korowód dożynkowy prowadzony przez zespół ludowy „Czerwona Róża”, oraz poczty sztandarowe i zespół z Liceum w Gryficach przeszedł ulicami miasta na stadion, gdzie miały miejsce tegoroczne dożynki. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała, goście z całego województwa, Powiatu Gryfickiego i Gminy Trzebiatów tłumnie przybywali na święto plonów. Gospodarze dożynek – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, Ksiądz biskup Henryk Wejman, Ksiądz dziekan Wojciech Helak, w obecności radnych Sejmiku Wojewódzkiego Artura Łąckiego i Zygmunta Dziewgucia przywitali uroczyście wszystkich przybyłych na to wspólne świętowanie. Starościna i Starosta dożynek – Anna Glińska (Plany w Gminie Mieszkowice) i Grzegorz Szafrański (Mirosławice Gmina Trzebiatów) , oraz starostowie z gmin powiatu gryfickiego przekazali bochny chlebów gospodarzom święta plonów, a następnie odbył się ceremoniał dzielenia chlebem wśród wszystkich zebranych na tegorocznych dożynkach, przez zaproszonych gości, przy akompaniamencie zespołu „Trzebiatowiacy”. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i biesiadne „Czerwona Róża” (Karnice), ”Trzebiatowiacy” (Trzebiatów), ”Kukułeczka” (Brojce), „Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca” i „Wesoła ferajna” z Nowogardu, Zespół Tańca Ludowego z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, ”Żurawianki” (Karnice), Krajowe Stowarzyszenie Aramis z Trzebiatowa, „Błyski”, „KLIF”. Gwiazdą zaś tegorocznego święta plonów była Natalia Szroeder.
Rozstrzygnięto wiele konkursów.
Spośród 9 wieńców z gminy Trzebiatów jury Danuta Merło, Irena Pietrzykowska, Renata Jankowska przyznało: I miejsce - Gołańcz Pomorska, II - Rogozina, III - Siemidarżno. Nagrody wręczał Burmistrz Józef Domański i Starosta Ryszard Chmielowicz.
Dodatkową nagrodę za I miejsce przyznała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ościęcinie a wręczyła ją Kierownik Joanna Duzinkiewicz .
A następnie spośród 10 zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszy wieniec z całego Województwa Zachodniopomorskiego wybrano i nagrodzono: I miejsc – sołectwo Dygowo (Gmina Dygowo), II miejsce - Gołańcz Pom (Gmina Trzebiatów), III miejsce - Dębogard (Gmina Dygowo).
Podczas święta plonów ogłoszono wyniki konkursów m.in. na najpiękniejszą wieś w zachodniopomorskim Dowiedzieliśmy się, która z zachodniopomorskich wsi jest najpiękniejsza, a które niewiele jej ustępują. W drugiej edycji konkursu marszałka województwa Piękna Zachodniopomorska Wieś (rok 2019) zwyciężył Biały Zdrój w gminie Kalisz Pomorski. Dzięki temu mieszkańcy sołectwa będą mieli na realizację swoich planów 40 tys. zł. II miejsce zdobyły Krzywice w gminie Osina (30 tys. zł). Podium uzupełnia Domacyno w gminie Karlino (20 tys. zł). Na wyróżnienie i dziesięć tysięcy złotych zapracowali mieszkańcy Warnic w gminie Dębno. Pozaregulaminową nagrodę specjalną kapituły konkursu odebrał sołtys Lubianej w gminie Pełczyce. Ryszard Kwieciński własnymi środkami i rękami m.in. buduje w miejscowości skansen kolejowy, podnosząc w ten sposób m.in. walory turystyczne wsi Lubiana.
Laureatami konkursu zarządu województwa Sołtys Roku 2019 zostali: Alicja Ordon, sołtys sołectwa Jęczydół w gminie Kobylanka; Sylwia Pluta (sołectwo Rusowo, gm. Ustronie Morskie); Lech Lipka (sołectwo Berkanowo, gm. Świdwin). Laureatami Zachodniopomorskiego Rolnika Roku 2019 zostali: w kategorii produkcja roślinna Mirosław Ignaszak z Lubiesza w gminie Tychowo, który specjalizuje się w hodowli ziemniaka; w kategorii produkcja ekologiczna Magdalena i Sebastian Pieńkowscy (Radomyśl, gm. Grzmiąca, ekologiczna produkcja sadownicza); w kategorii działy specjalne produkcji rolniczej Grzegorz Wiśniewski (Karlino, produkcja roślin ozdobnych); w kategorii pszczelarstwo Stanisław Frąk (Krzemowo, gm. Chojna, miody: rzepakowy, lipowy, akacjowy, wielokwiatowy); w kategorii hodowla ryb Andrzej Ciba (Malanowo i Kozia Góra, gm. Karlino, specjalizacja: pstrąg tęczowy). Zwycięzcy otrzymali po 10 tys. zł.
Z rąk Wicemarszałka Jarosława Rzepy Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za propagowanie postępu biologicznego w uprawie roślin bobowatych w tym soi odebrał dr inż. Dariusz Rawicki Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Szczecinie Dąbiu, a pisarka Dorota Schrammek otrzymała srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursów:„ Najpiękniejsze i przyjazne środowisku Gospodarstwo Agroturystyczne w Powiecie Gryfickim”:
I miejsce - Gospodarstwo agroturystyczne „Sielanka u Franka” Danuta Popik-Buzała miejscowość Łopianów 1, gmina Gryfice.
II miejsce Gospodarstwo agroturystyczne „Zagroda Gosław” Robert Szymanowski, miejscowość Gosław 66, gmina Trzebiatów,
III miejsce Gospodarstwo agroturystyczne „Goliat” Józef Mierzwa i Szczepan Mierzwa, miejscowość Rogozina 39, gmina Trzebiatów.
Ekosołectwo Powiatu Gryfickiego:
I miejsce – Sołectwo Mechowo, gmina Płoty, (Sołtys Pani Iwona Taśmińska)
II miejsce – Sołectwo Mirosławice, gmina Trzebiatów, (Sołtys Pan Bogdan Szafrański)
III miejsce – Sołectwo Sadlno, gmina Trzebiatów, (Sołtys Pani Jolanta Bączyk-Jankowska)
Wyróżnienie - Sołectwo Zielin, gmina Gryfice, (Sołtys Pan Dariusz Stołowski)
Nagrody wręczali starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Renata Korek, radny Sejmiku Artur Łącki i Dariusz Żrółka dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.
Na stoiskach jadło wszelakie: zupy ,bigosy, domowe ciasta, pierogi, pajdy ze smalcem, dziczyzna oraz inne tradycyjne przysmaki. Na Jarmarku Dożynkowym prezentowały się koła gospodyń wiejskich z regionu, byli rękodzielnicy, a w Alei Zachodniopomorskich Smaków Produktów Tradycyjnych Pomorza zaprezentowali się producenci wyrobów lokalnych. Również dla najmłodszych organizatorzy zapewnili wiele atrakcji: animacje ( Klaudynka Misia), balony, dmuchane zjeżdżalnie, stoiska ze słodyczami oraz ulubionymi smakołykami. Atrakcją było „Małe ZOO”, gdzie można było zobaczyć zwierzęta z Agroturystyki Goliat w Rogozinie, pokaz przepięknych gołębi (Szczeciński Związek Hodowców Gołębi Rasowych Oddział w Trzebiatowie).
Organizatorami dożynek byli: Województwo Zachodniopomorskie, Powiat Gryficki, Gmina Trzebiatów, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Sołectwa Gminy Trzebiatów, Referat Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Parafia MNMP w Trzebiatowie.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu i uatrakcyjnieniu Dożynek: Sołtysom, sołectwom, Jackowi Handorowi, Zarządowi Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Zarządowi Portu w Mrzeżynie, pocztom sztandarowym, Krajowemu Stowarzyszeniu Aramis, Zespołowi Tańca Ludowego z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, Wójtom i Burmistrzom z Powiatu Gryfickiego, Dorocie Zielińskiej, Edwardowi Krychowiakowi, zespołom, wystawcom, rękodzielnikom, instytucjom i firmom, służbom informacyjnym, Komendantowi Komisariatu Policji, Dowódcy Jednostki Wojskowej w Trzebiatowie, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Gminy Trzebiatów i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej i gościnnej imprezy dożynkowej.
TOK
Załączone zdjęcia zawierają obrazy z naszej fotogalerii oraz przesłane przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury
Napisz komentarz
Komentarze