Sztuka w zabawny sposób porusza ważne zagadnienia dotyczące tolerancji w naszym kraju. W amatorskiej grupie pieśni i tańca koegzystują ze sobą osoby o kompletnie odmiennych światopoglądach. To w oczywisty sposób prowadzi do konfliktów, które tworzą dramatyczno- komediowe sytuacje. Autorem sztuki pod roboczym tytułem „Czarno to widzę” jest Marcin Szczygielski.
- Wprawdzie spektakl będzie o rzeczach ważnych i poważnych, ale będzie to komedia, na której wszyscy będziemy się dobrze bawić - zapowiada Omenaa Mensah, która do współpracy zaprosiła doskonałych twórców i aktorów. - Sztukę wyreżyseruje Ewa Kasprzyk - opowiada Omenaa. - Olaf Lubaszenko, który był przy narodzinach tekstu sztuki, został koordynatorem artystycznym.
W spektaklu zagrają: Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska, Katarzyna Glinka, Laura Samojłowicz, Patricia Kazadi, Ifi Ude, Piotr Zelt, Bartosz Obuchowicz, Lesław Żurek, Damian Kulec, Stefano Terrazzino i Wojciech Medyński.
- Od ponad dwóch lat wspieramy naszą ambasadorkę Omenę Mensah w budowie szkoły w Ghanie. Angażujemy się w najważniejsze charytatywne projekty organizowane przez Omenaa Fundation - mówi Witold Rams, vice – prezes i członek zarządu Termo Organiki. – Liczymy, że tak jak zapowiadała Omenaa, sztuka będzie łączyć ludzi i choć w niewielkim stopniu pozytywnie wpłynie na zwiększenie świadomości oraz tolerancji u osób, które zechcą ją obejrzeć.
Premiera spektaklu odbędzie się 23 stycznia 2020 roku w nowej sali teatralnej DOMU KULTURY ŚWIT w Warszawie. Po premierze zespół będzie jeździł ze sztuką po całej Polsce. Na początku odwiedzi Sosnowiec, Oświęcim, Częstochowę, Płock, Poznań, Wrocław, Gdynię, Łódź, a także zagości w wybranych miastach Europy. 11 października 2020 roku odbędzie się premiera spektaklu w Londynie. Producentem spektaklu jest firma TEATR MY. Autorem projektu scenografii jest Piotr Stachurski, a kostiumy przygotuje Ewa Gdowiok.
Bilety na spektakle, z których znaczna część dochodu zostanie przeznaczona na budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie, będą dostępne w sprzedaży od początku października.
O szkole w Ghanie
Omenaa Mensah od dwóch lat buduje szkołę w Ghanie dla dzieci, które z ulicy trafiają do ośrodka „Don Bosco” w Temie. W Ghanie dzieci pochodzące z biednych rodzin właśnie na ulicy szukają jedzenia i pracy. Niejednokrotnie zdarza się, że już kilkulatkowie zamiast chodzić do szkoły, na którą nie stać ich rodziny, niemalże niewolniczo pracują na plantacjach, czy przy połowie ryb, w zamian za swoją pracę otrzymując jedynie posiłek. Specjalna jednostka policji stara się dotrzeć do takich dzieci i im pomóc, dlatego trafiają one pod opiekę ośrodka „Don Bosco”, gdzie znajdują schronienie i regularny posiłek. Celem ośrodka jest także edukacja podopiecznych, tak aby mogły zdobyć wykształcenie, a tym samym w dorosłym życiu mieć szansę na dobrą pracę i wyrwanie z zaklętego kręgu nędzy. Aktualnie dzieci uczą się w prowizorycznych pomieszczeniach ośrodka, gdzie na co dzień śpią, jedzą i spędzają cały pozostały czas. Ponad 4 lata temu, gdy Omenaa trafiła do ośrodka, poznała jego podopiecznych oraz ich dramatyczne historie. Zdecydowała, że zrobi wszystko, żeby wybudować dla nich szkołę z prawdziwego zdarzenia. W tym właśnie celu założyła fundację Omenaa Foundation i rozpoczęła żmudny proces pozyskiwania finansowania inwestycji, organizując wiele aukcji charytatywnych oraz projektów specjalnych, z czego kolejny stanowi spektakl o roboczym tytule „Czarno to widzę”, który nie tylko wesprze szczytną inwestycję, ale też szeroko wpłynie na świadomość i tolerancję społeczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze