Zwykły pomiar ciśnienia pokaże Ci, w jakiej kondycji aktualnie znajduje się Twoje ciało
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i w pewnym podstawowym zakresie "wyręczyć" lekarzy i pielęgniarki. Wręcz przeciwnie – jeżeli specjaliści dostaną od Ciebie informacje o wynikach z określonego przedziału czasowego, takie dane stanowią dla nich bezcenną wiedzę, ułatwiającą postawienie prawidłowej diagnozy. To może zdecydowanie przyspieszyć wykrycie mniej lub bardziej groźnych przypadłości, takich jak zaburzenia hormonalne czy problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek. Wtórne nadciśnienie tętnicze to poważny sygnał ostrzegawczy. Im wcześniej o nim wiadomo, tym skuteczniejsze leczenie będzie można zaordynować. Powyższe mogą okazać się także przyczyną pewnych przypadłości, a nie tylko ich efektem. Szkopuł w tym, że nadciśnienie długo przebiega niemal bezobjawowo. Zawroty głowy, bezsenność czy nagłe uderzeń gorąca należy potraktować jako ostatni dzwonek. Dlatego regularne mierzenie ciśnienia to zdrowy nawyk, który koniecznie trzeba w sobie wyrobić.
Podstawowy ciśnieniomierz naramienny kosztuje niewiele, a mimo to zapewni Ci rzetelne wyniki
Postęp technologiczny, jaki w branży medycznej dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, pozwala wykonywać podstawowe badania w domowym zaciszu. Eksperci z firmy Mega Medic zwracają uwagę na niemal idealną dokładność współczesnych urządzeń. Kosztujący sporo poniżej 100 zł ciśnieniomierz naramienny w zupełności wystarczy, aby mieć pełną kontrolę nad sytuacją. Oczywiście precyzyjnego sprzętu należy używać w odpowiedni sposób:
- przed pomiarem nie spożywać żadnych posiłków
- utrzymywać pozycję siedzącą, z całymi plecami na oparciu
- nogi rozstawić luźno, stopy muszą mieć równomierny kontakt z podłożem
- rękaw ciśnieniomierza założyć bezpośrednio na nagie ciało
- przedramię oprzeć o blat, utrzymywać je na wysokości serca
- nie rozmawiać, nie denerwować się, oczyścić umysł
Niedotrzymanie którejś z powyższych zasad będzie skutkować sztucznym zawyżeniem pomiaru. Jeżeli wynik utrzymuje się w przedziale 90/60 – 140/90 mm Hg, to oznacza że mieści się w przyjętej normie. Rzecz jasna im bliżej górnej granicy, tym bardziej trzeba pomyśleć nad konsultacjami z lekarzem.
Napisz komentarz
Komentarze