Reklama

FAMA: TEN OSTATNI PIĄTEK - 23 sierpnia 2019

To już prawie koniec. W sobotę Koncert Finałowy w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Ale spokojnie, piątkowy program Famy wcale nie zwiastuje końca. Będzie intensywnie i jak zawsze interdyscyplinarnie. Jurorzy zobaczą ostatnie już propozycje konkursowe – muzyczne, teatralne, fotograficzne, a werdykt poznamy podczas sobotniego Finału.
FAMA: TEN OSTATNI PIĄTEK - 23 sierpnia 2019
© HURABAN, fot. Marta Smerecka

Startujemy nieplanowanym wcześniej wydarzeniem muzycznym. Zapraszamy o 13:30 do Oflagu (ul. Piastowska 55) na spontaniczny, powstały w trakcie Festiwalu koncert „KOCHA CIĘ CAŁY KOSMOS”, w wykonaniu Nicole Sarny, Hanny Rozpary oraz Iksów. Teksty stworzyła Agnieszka Horodyska.

Przenosimy się do Baru Letniego Hamaki (ul. Piłsudskiego). Koncertować tu będzie trzyosobowa grupa uzdolnionych muzyków z Lublina – KOKAVICE. W ich utworach słychać inspirację latami 80. Sprawnie łączą style i tworzą unikatowe brzmienie, ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami. Początek koncertu o 15:30.

O 17:00 w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury (ul. Wojska Polskiego 1, wejście także od ul. Matejki) zaprezentuje się TEATR ODRUCHU. W skład zespołu aktorskiego wchodzą wieloletni aktorzy tyskiego teatru „Wampa” oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Język, którym posługują się to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować. Bohaterowie spektaklu „LINOLEUM” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie (a nawet na plaży, promie i Promenadzie). Spławiamy ich, gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo, kiedy nas zaczepiają i odrazę, gdy wołają czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno?

I kolejna propozycja teatralna – monodram „WIENIA” w wykonaniu ŁUKASZA DĄBROWSKIEGO, w reżyserii ALEKSANDRY SKORUPY (pod szyldem Fundacji Rezonanse Kultury). „Wienia” zabierze widzów w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Na spektakl zapraszamy o 18:15.

Ostatni wieczór Famy zabrzmi i wybrzmi w klimatycznej przestrzeni Hali w Basenie Północnym. Rozpocznie go, o 20:00, „DZIURA W SYSTEMIE”, czyli projekt premierowy uczestników SEKCJI FOTOGRAFICZNEJ prowadzonej przez TOMKA SIKORĘ. O 20:30 postindustrialną przestrzeń wypełni muzyka. Najpierw wrocławski zespół VAYIO i neo-klasyczna muzyka instrumentalna inspirowana dźwiękami klasycznymi i futurystycznymi.

A na koniec spektakularny powrót i prawdziwa muzyczna petarda – HURABAN, laureaci ubiegłorocznej Famy. Zespół wykonuje world music, łączy oryginalne tematy ludowe z całego świata (muzykę bałkańską, żydowską, latynoską, polską), aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata, pisze autorskie utwory. Mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.

I pamiętajcie – WIELKI FINAŁ FAMY, czyli koncert „SŁOŃCE ZIEMIĄ KOŁYSZE” już w sobotę o 20:30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Wstęp wolny.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

23 SIERPNIA, PIĄTEK

 

KOKAVICE – koncert

 

15:30

Bar Letni Hamaki

ul. Piłsudskiego [między ul. Bogusławskiego i ul. Sienkiewicza], Świnoujście

PK

 

KOKAVICE | Trzyosobowa grupa uzdolnionych muzyków z Lublina. W ich utworach słychać inspirację latami 80. Sprawnie łączą style i tworzą unikatowe brzmienie, dotychczas niespotykane na polskiej scenie. Ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami. Na próżno szukać tam sentymentów, dla chłopaków liczy się tylko dobrze wykręcony bas i szacun na mieście.

 

Skład: Jasiek Grymuza, Jakub Grzegorczyk, Tomasz Zbytniewski.

 

www.facebook.com/kokaviceband

 

https://www.youtube.com/watch?v=nwCnDd-IWvA

 

TEATR ODRUCHU – spektakl LINOLEUM

 

17:00

Miejski Dom Kultury

ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście

PK

 

TEATR ODRUCHU | Teatr został założony w 2017 roku przez Monikę Szydłowiecką i Michała Miszę Czornego. W skład zespołu aktorskiego wchodzą wieloletni aktorzy tyskiego teatru „Wampa” oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (dawna PWST) Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Teatr od początku pracuje według swojej autorskiej metody, zarówno w sferze doboru własnego repertuaru jak i metod pracy nad spektaklem.  Teatr ten próbuje na równi połączyć różne środki wyrazu artystycznego takie jak: ruch, słowo, taniec. Naszym celem jest stworzenie tzw. aktora wyrazistego. W 2017 roku w Teatrze Małym odbyła się premiera pierwszego spektaklu teatru OdRuchu „Deklaracja 6888” w reżyserii Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej.  Muzykę do spektaklu stworzył Wudec – Łukasz Poleszak – artysta i producent muzyczny z Tychów. Choreografią zajął się Michał Misza Czorny – absolwent AST w Krakowie, aktor i reżyser. Spektakl ten prezentowany był na wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce min. podczas: XIX Festiwalu Teatralnego Garderoba w Warszawie (III nagroda), VII Nocy Teatrów w Chrzanowie, XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Kontestacje w Lublinie, Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Off Sytuacje w Poznaniu, 48. Festiwalu Fama w Świnoujściu (wyróżnienie). W 2018 roku odbyła się premiera nowego spektaklu „Linoleum”, który dotychczas prezentowany był podczas VIII Nocy Teatrów w Chrzanowie, XV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Kontestacje w Lublinie, a także podczas XX Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.

 

LINOLEUM | Znamy się od zawsze, wychowywaliśmy się na jednym podwórku, a przynajmniej w tej samej okolicy. Bohaterowie spektaklu „Linoleum” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie. Spławiamy ich gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo kiedy nas zaczepiają i odrazę gdy wołają czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno? A może mieszkańcy tego osiedla w gruncie rzeczy należą do znacznej większości w tej biało-czerwonej krainie i należałoby ich w jakimś stopniu poznać, przynajmniej spróbować zrozumieć? Czy ignorowanie problemu może w jakikolwiek sposób wpłynąć na jego rozwiązanie? Czy Andżela, Sebix, Żenia, Wilma, Bączita, Gimpel i Luna mają jakieś marzenia? Dlaczego jest w nich tyle goryczy i wrogości? Obchodzi Cię to? Dlaczego Żenia ma problem z gejami, Luna nie znosi „ciapatych”, Sebix przesadza z pyłkami, a Gimpel jest półgłówkiem? Czy myślisz, że już tacy przyszli na ten świat, czy to właśnie świat takimi ich uczynił? Spektakl porusza tematykę „szarej polskości”, ukazując w krzywym zwierciadle młodych Polaków wychowujących się na osiedlu. Język, którym posługują się wykonawcy Teatru OdRuchu to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować.

 

Skład: Michał Misza Czorny (reżyseria, choreografia), Monika Szydłowiecka (reżyseria); aktorzy: Monika Szydłowiecka , Maria Mery Cieślik, Alicja Hudeczek, Jakub Nawrot, Jan Sarata, Daria Gacek, Paulina Strzoda.

 

www.facebook.com/teatrodruchu

 

ŁUKASZ DĄBROWSKI – monodram WIENIA, reż. A. Skorupa | Fundacja Rezonanse Kultury

 

18:15

Miejski Dom Kultury

ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście

PK

 

WIENIA | To ja kobieta. To ja mężczyzna. Może postać z książki. Ile wiemy o sobie? Tyle, ile nas sprawdzono czy tylko to, czego nikt nie sprawdził? „Wienia” zadaje pytania. Zabiera w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Urodzinowe ONE MAN SHOW musi trwa. I trwa. A bohater czeka na zaproszonych gości, czeka na Was.

 

ALEKSANDRA SKORUPA – REŻYSERIA | Absolwentka  Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskim AST, teatrolożka (absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej pt. „Wanda Wasilewska” zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie, nagrodę na V MONOfeście w Łodzi, nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu Fama 2018 oraz II nagrodę na II Sopockich Konsekwencjach Teatralnych. Spektakl „Sońka” wg I. Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. Napisała i wyreżyserowała spektakle: „Wienia” (Teatr Kabaret, Kraków), który został finalistą przeglądu monodramów „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach, „I że ci nie odpuszczę aż...” (Teatr Kontarbanda, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków) „Edyp” (PWST w Krakowie). Jej dyplomowy spektakl „Tlen” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został zaprezentowany na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”.

 

www.facebook.com/Skurwienia

 

DZIURA W SYSTEMIE – sekcja fotograficzna

 

20:00

Hala w Basenie Północnym

ul. Jachtowa 1 [przy Porcie Jachtowym OSIR], Świnoujście

PK

 

DZIURA W SYSTEMIE | Projekt premierowy uczestników sekcji fotograficznej. Podstawowym tematem jest fotografowanie człowieka. Jak podejść do osoby fotografowanej, aby zburzyć barierę nieufności ? Każdy z uczestników wymyśla scenariusz happeningu, w którym biorą udział pozostali. Z każdą osobą, jak reżyser, musi omówić jego rolę. W trakcie spektaklu rejestruje to wydarzenie. W ten sposób wszyscy stoją po dwóch stronach aparatu. Powstaje seria zdjęć, z których wybierane jest kolektywnie najlepsze.

 

Autorzy: sekcja fotograficzna, kurator: Tomek Sikora.

 

VAYIO – koncert

 

20:30

Hala w Basenie Północnym

ul. Jachtowa 1 [przy Porcie Jachtowym OSIR], Świnoujście

PK

 

VAYIO | Jesteśmy wrocławską grupą założoną w 2018 roku na potrzeby spektaklu wykonanego na festiwalu ZWROT. Po gorącym przyjęciu muzyki postanowiliśmy kontynuować działalność i następnym krokiem jest wydanie debiutanckiego albumu „Primal Reprieve”. Nasza muzyka nie zamyka się w ramach żadnego z gatunków, ale oscylujemy wokół neo-klasycznej muzyki instrumentalnej inspirowanej dźwiękami klasycznymi jak i futurystycznymi, dzięki czemu mieszające się w niej różne style tworzą eklektyczne, ale zaskakująco harmonizujące ze sobą brzmienie. Poszczególne utwory mają za zadanie odzwierciedlać konkretne emocje w sposób dwuwymiarowy. Po pierwsze obrazują emocje towarzyszące zespołowi w procesie twórczym i wykonawczym, po drugie każdemu słuchaczowi pozostawiają przestrzeń na własne utożsamienie emocjonalne z kreowanymi dźwiękami i mamy nadzieję sentymentalną podróż do swoich przeżyć i doświadczeń.

 

Skład: Maciej Wajler, Marysia Gawlińska, Katarzyna Ogonowska, Anna Furkałowska, Gniewomir Tomczyk, Hanna Szwed.

 

www.facebook.com/Vayioofficial

 

https://www.youtube.com/watch?v=lZbiMVOZ-Do

 

HURABAN – koncert

 

21:30

Hala w Basenie Północnym

ul. Jachtowa 1 [przy Porcie Jachtowym OSIR], Świnoujście

WS

 

HURABAN | Zespół wykonuje world music, łączy oryginalne tematy ludowe z całego świata (muzykę bałkańską, żydowską, latynoską, polską), aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata, pisze autorskie utwory. Mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.

 

To niepowtarzalna kobieca energia połączona z wielką dbałością o profesjonalne wykonanie. W trakcie podróży po Europie kolekcjonuje tematy muzyczne i orientalne instrumenty. Oprócz kontrabasu, skrzypiec i gitary, zespół używa perskiej kamanchy, którą wykorzystuje w polskich kujawiakach, a także energetyczne bębny obręczowe, egipską darbukę, riq, castagnet i tamborę. Grupę tworzą absolwentki wrocławskiej AM i wokalistka związana ze sceną modern rock. Koncertuje głównie za granicą, w swoim dorobku ma album „Owcze Źródło” pod patronatem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, z którym ściśle współpracuje. Ich utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts (ethnocloud.com). Zespół współpracuje z poetką Anną Podczaszy (nominowaną do literackiej nagrody Nike 2000), która pisze dla niej teksty. W roku 2018 został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu world music w Niemczech TFF Rudolstadt oraz zdobył nagrodę dla największej osobowości artystycznej 48. Festiwalu Fama (Świnoujście).

 

Skład: Hanna Włodarczyk – gitara, Fabiana Raban – kontrabas, skrzypce, darbuka, garnki kuchenne, flety, kamancha, bębny obręczowe, Monika Zapaśnik – wokal, bęben.

 

www.facebook.com/hurabanduo

 

https://www.youtube.com/watch?v=aMm9wsWGJR4

 

https://www.youtube.com/watch?v=1AWz-x-rfY4


© ŁUKASZ DĄBROWSKI – monodram WIENIA, reż. A. Skorupa 1

© ŁUKASZ DĄBROWSKI – monodram WIENIA, reż. A. Skorupa 2

© TEATR ODRUCHU – spektakl LINOLEUM 1

© TEATR ODRUCHU – spektakl LINOLEUM 2

© VAYIO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test