Konkurs Fasada Roku 2019 to już trzynasta odsłona zmagań o miano najlepszej elewacji wykończonej kompletną technologią Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Rokrocznie rywalizacja skupia na sobie uwagę licznego grona architektów, inwestorów indywidualnych, deweloperów, zarządców nieruchomości i wykonawców z całej Polski, a patronat nad konkursem obejmują uznane instytucje i media branżowe.
Tegoroczna edycja wystartowała 1 kwietnia. Tradycyjnie konkurencja odbywa się w pięciu kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji” oraz „budynek zabytkowy po renowacji”. Na liście startowej jest już blisko 60 realizacji, a liczba ta z pewnością jeszcze wzrośnie, bo wiele kandydatur spływa zwykle w ostatnim miesiącu przyjmowania zgłoszeń. Stawką jest tytuł Fasady Roku 2019, 10 000 zł oraz przepustka do międzynarodowej sławy – obiekty, które zajmą w swojej kategorii pierwsze miejsce, będą już pewne awansu do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym – Baumit Life Challenge. O tym, kto otrzyma pewną kwalifikację zdecyduje profesjonalne jury w listopadzie br.
Zanim jednak do obrad zasiądą branżowi eksperci, głos mają Internauci, którzy oddając swoje typy za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu www.fasadaroku.pl stworzą swój własny niezależny ranking najlepszych realizacji.
– Minione edycje konkursu pokazują, że Polacy potrafią rozpoznać i docenić dobrą architekturę. Zwycięzcy poprzednich plebiscytów, nawet jeśli nie wygrywali w ocenie jurorów, to często byli przez nich wysoko oceniani, choć były też przypadki, że wybory internautów i jury pokrywały się ze sobą. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wrócić do edycji 2018, w której podwójnie w kategorii budynków niemieszkalnych triumfowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu. W edycji 2015 internauci i jury jednomyślnie wybrali zwycięzców aż w dwóch kategoriach – wśród budynków jednorodzinnych triumfował wówczas dom w Zielonkach-Wsi, natomiast renowacją roku okrzyknięto Oranżerię Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim – zauważa Aleksandra Gilewska z firmy Baumit.
Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już wkrótce. Głosowanie internetowe trwa do 31 października br. Zasady zabawy są proste. Wystarczy wejść na stronę www.fasadaroku.pl i kliknąć w zakładkę „Zgłoszone obiekty”, gdzie prezentowana jest aktualna lista uczestników i wybrać swój typ, klikając w pole „Zagłosuj”. Każdy otrzymuje do dyspozycji 5 głosów – po jednym na każdą kategorię. Projekty z największą liczbą głosów zostaną uhonorowane specjalnym Wyróżnieniem Internautów. Do dzieła!
Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak „Architektura-Murator”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 25 lat firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
Napisz komentarz
Komentarze