Reklama

Wielka Zielona Ściana

Dla biosfery i ku pamięci Dzieci Wojny …
Wielka Zielona Ściana

11 milionów hektarów lasów w Afryce mają łącznie sadzić wolontariusze z całego świata, w tym leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Będą sadzić drzewa w Senegalu.

 

Senegal – koordynuje tworzenie “Wielkiej zielonej ściany”. Jest to projekt Unii Afrykańskiej, mający na celu stworzenie pasma drzewiastej roślinności, która ma zahamować proces pustynnienia terenu objętego projektem. Pas sadzonej roślinności ma mieć szerokość około 15 km i obejmować 11 państw: Senegal, Mauretanię, Mali, Burkinię, Faso, Niger, Nigerię, Czad, Sudan, Erytrea, Etiopię i Dżibuti. Docelowo las połączy Dakar z miastem Dżibuti.

 

Pomimo wielu różnic pomiędzy Polską a Senegalem, zasady sadzenia drzew oraz cel tego sadzenia są podobne. W Senegalu w bieżącym roku, podobnie jak w poprzednim, leśnicy polscy wraz z wolontariuszami z całego świata sadzić będą akację senegalską i dzielić się będą doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w polskim leśnictwie m.in. w zakresie zalesień i odnowień. Działania powyższe mają olbrzymie znaczenie dla ochrony i odtwarzania biosfery, szczególnie w okresie tak olbrzymich zmian klimatycznych.

 

Po raz drugi wśród sadzących drzewa w Senegalu znajdzie się Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Drzewa w bieżącym roku, które będę sadził w Senegalu dedykuję wszystkim „Dzieciom Wojny” – mówi dyrektor. Andrzej Szelążek jest autorem książki wydanej w bieżącym roku pod tytułem "Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia". Autor zebrał i spisał wspomnienia „Dzieci Wojny” – żyjących świadków, tych odległych ale nadal jeszcze pozostających w pamięci trudnych czasów i skompilowanych ludzkich losów. Zdaniem autora „bardzo istotne jest zachowanie prawdy historycznej, jej pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom”.

 

W Senegalu wśród wolontariuszy będzie również Japonka – Pani Taeko Tada, której prababcia zginęła podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie 6 sierpnia 1945 roku. Pani Tada także napisała książkę poświęconą ofiarom tragedii w Hiroszimie, wśród których były również dzieci. Swój udział w sadzeniu drzew w Senegalu, podobnie jak Dyrektor Andrzej Szelążek, planuje poświęcić pamięci tych ofiar, aby świadczyły one o tej olbrzymiej japońskiej tragedii i stanowiły przesłanie dla kolejnych pokoleń ludzi na całym świecie, jak ważny jest pokój między narodami.


 

Na zdjęciu: Andrzej Szelążek jeden z wolontariuszy polskiej delegacji sadzącej "Wielką Zieloną Ścianę"

 

 

--

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test