Reklama

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień pierwszy (1/5)

Już po raz piąty Świnoujście – nadbałtyckie miasto archipelag, położone na 44 wyspach, rozbrzmiewać będzie wyjątkową muzyką (i nie tylko). Wyjątkową, ponieważ słowo to najpełniej określa twórczość patrona Festiwalu – Marka Grechuty, jednego z najwybitniejszych polskich bardów, który już na zawsze wyznaczył miejsce poezji w muzyce i muzyki w poezji… Piątą edycję Grechuta Festival – Świnoujście 2019 czas rozpocząć!
5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień pierwszy (1/5)
Konkurs Grechuta 2018, fot. Bartłomiej Wutke

Pierwszym akordem (dosłownie) Festiwalu będzie wydarzenie absolutnie bez precedensu, stanowiące niespotykane dotąd zakrzywienie geograficzno-muzyczne. Królewski Kraków znajdzie się nad morzem, albo odwrotnie – nadmorskie Świnoujście przeniesie się pod Tatry. Oczywiście symbolicznie. To za sprawą Hejnału Mariackiego odgrywanego z wieży Kościoła Marcina Lutra. Jej wysokość (42 metry, na szczyt prowadzą 222 stopnie) gwarantuje, że dźwięki hejnału słyszalne będą niemal w całym mieście, a na linii brzegowej odbędzie się niezwykły pojedynek: Hejnał Mariacki vs. szum fal. Tak będzie codziennie podczas trwania Festiwalu. Zawsze o 12.00.

 

Świnoujski epizod w twórczości Marka Grechuty, czyli sukces na Festiwalu FAMA w 1968 roku, zobowiązuje organizatorów Festiwalu do zaproponowania konkursowego charakteru jego części. Imprezie ponownie towarzyszyć będzie Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. W pierwszym etapie Komisja Kwalifikacyjna Konkursu – Danuta Grechuta, Paweł, Jakub Baran – wyłoniła dziesięciu finalistów. To właśnie oni będą rywalizować o laury Konkursu i występ podczas „Markowej Gali” (8 sierpnia 2019, 20.30, Amfiteatr im. Marka Grechuty). Młodych muzyków oceniać będą: Danuta Grechuta, Sylwia Pawluśkiewicz, Marta Honzatko, Marina Nikoriuk, Paweł Piątek oraz Paweł Sztompke. Partnerem organizacyjnym Konkursu jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie. Otwarte dla publiczności przesłuchania rozpoczną się o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Wstęp wolny.

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu (godzina 20.00, Galeria Art.) będzie otwarcie wystawy malarstwa i rysunków Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ekspozycja zatytułowana jest „Wyspy wieczorne”. Autorka była wizjonerką i wierzyła, że spojrzenie w głąb siebie jest istotniejsze od śledzenia rzeczywistości. Podobnie świat postrzegał Marek Grechuta, filtrując rzeczywistość która go otaczała przez własną wrażliwość. Dotykając jej, uważnie i wnikliwie. Powiązany z Krakowem, tak jak Erna Rosenstein – członkini Grupy Krakowskiej, przemawia podobnym językiem opisując świat poprzez sztukę. Kameralna wystawa krakowskiej artystki, będzie pięknym uzupełnieniem Markowego opisu rzeczywistości. Na wernisaż – wstęp wolny.

 

Na znakomitą część wydarzeń Grechuta Festival – Świnoujście 2019 wstęp wolny.
Bilety, w cenie 40 zł, obowiązują jedynie na wieczorne widowiska w Amfiteatrze im. Marka Grechuty: Sound’n’Grace, Kamil Bednarek, „Markowa Gala”, „Tribute to Zbigniew Wodecki” oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz: „Muzyka Filmowa i Niefilmowa”. Sprzedaż on-line (kupbilecik.pl) oraz w kasach MDK, także bezpośrednio przed wydarzeniami.

 

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta - Opiekun artystyczna Grechuta Festival


Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

 

 

 

6 SIERPNIA 2019 | WTOREK
 

12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża

                Hejnał mariacki
18.00 | Sala Teatralna MDK | wstęp wolny
                Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty - przesłuchania finalistów
                Jury Konkursu: Danuta Grechuta, Sylwia Pawluśkiewicz, Marta Honzatko, Marina Nikoriuk,
                Paweł Piątek, Paweł Sztompke
20.00 | Galeria ART. | wstęp wolny
                Wernisaż „Wyspy wieczorne” | Malarstwo i rysunki Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum 
                Narodowego w Szczecinie


Erna Rosenstein Cisza aksamitna 1981 płótno olej tempera. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Erna Rosenstein Jazz 1947 gwasz tektura. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Erna Rosenstein Ze wszystkich stron 1975 papier tempera ołówek. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Mariacki hejnał świnoujski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test