Kolejny raz w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury pojawili się białostoccy animatorzy Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA Małgorzata Borowska i Małgorzata Joanna Borowska, by poprowadzić zajęcia dla dzieci w ramach „Wakacji w Pałacu”.
Spotkania z pedagogiką zabawy zakładają to, aby dzieci poznały siebie bliżej, integrowały się, wzmacniały więzi, kreatywnie pracowały. Ważne jest nawiązanie kontaktu prowadzącego z grupą i w grupie pomiędzy uczestnikami z wykorzystaniem zabaw integracyjnych, dbałość o dobrą atmosferę – życzliwości, otwartości, akceptacji i szacunku dla każdego uczestnika spotkania. Na początku wspólnie ustalane są zasady zapewniające poczucie bezpieczeństwa, powstaje swoisty kontrakt zobowiązujący do wzajemnego szacunku, pomocy i dobrych relacji. Poprzez twórcze działania, w radosnej atmosferze dzieci poszukują sposobów na organizowanie sobie wolnego czasu w produktywny i twórczy sposób. Dobra zabawa jest nie tylko receptą na nudę, ale również oderwaniem się od codziennych problemów. Projekt zawiera zarówno elementy edukacyjne, jak i rozwojowe, a także wspiera dziecięce pasje i talenty. Animatorzy wykorzystują metody takie jak: burza mózgów, taniec integracyjny, twórcze zabawy plastyczne, twórcze zabawy muzyczne, działania ekologiczne, gry planszowe, krzyżówki, elementy socjoterapii.
Zabawy KLANZY
„Bezludna wyspa”, Kraina słodkości”, „Podróże po wymyślonych wyspach”, podczas których zabawa jest pojmowana jako czynność dająca przyjemność, wyzwalająca kreatywność, zaspokajająca różne potrzeby, pozwalająca na poznanie nowych wartości, zdobycie wiedzy, a także na budowanie odrębnego, fikcyjnego świata .Uczestnicy „podróżują” po wyspie, wymyślają tubylców -mieszkańców wyspy, która nie jest wcale bezludna, tworzą ich portrety, opowiadają o nich.
Zabawy integracyjne dostarczają rozmaitych pomysłów, umożliwiają świadomą, kreatywną, pobudzającą do twórczych rozwiązań pracę uczestników grupy.
Porozmawiajmy o emocjach…
Poprzez zabawy plastyczne, rozmowy, pobudzanie wyobraźni , dzieci rozmawiają o emocjach, wartości swojej i drugiej osoby. Panie z KLANZY stosując działania parateatralne i zabawy umożliwiają dzieciom samoocenę, poznanie własnej hierarchii wartości, własnych spontanicznych zachowań. Ważne jest by w młodych osobach kształtować wrażliwość na drugiego człowieka, na sztukę, promować nawyki aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Ukazać możliwość wykorzystania własnych umiejętności i zainteresowań, uczyć asertywności oraz wskazać możliwość skorzystania z różnych form, które staną się w przyszłości alternatywą dla nadużywania alkoholu, narkotyków, agresji, konfliktów.
"Ekozabawy" z KLANZĄ.
Zabawa w trakcie wakacji na pewno, ale przy okazji nauka. Przyroda, środowisko i jego ochrona to bardzo ważne tematy. Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć dziecko do świata przyrody, nauczyć odpowiedniego podejścia do świata roślin i zwierząt. Na co dzień możemy ćwiczyć segregację odpadów. Już maluchy warto uczyć rozpoznawania plastiku, papieru czy szkła. Ćwiczmy grupowanie śmieci i przyporządkowywanie ich do określonych kolorów pojemników. Uczmy oszczędzania wody przy myciu zębów, gaśmy światło, gdy wychodzimy z pokoju. Każdy mały krok proekologiczny, który stawiamy razem z dzieckiem, działa na korzyść kolejnych pokoleń.
KLANZA to nauka przez zabawę, a symbolem dobrej zabawy jest kolorowa chusta klanzowska, którą dzieci uwielbiają.
Ostatnie spotkanie zakończyliśmy warsztatami kulinarnymi podczas których powstały kolorowe, smaczne i zdrowe desery owocowe.
Projekt skierowany do dzieci i młodzieży z Gminy Trzebiatów otrzymał dofinansowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebiatowie. Wpisując się w zadania gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych realizowaliśmy program, w ramach którego odbywały się działania promujące zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży, poprzez ukazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego podczas wakacji, wykorzystania własnego potencjału do rozwijania zainteresowań.
W sierpniu czekają nas warsztaty teatralne, na które zapraszamy dzieci i młodzież.
Napisz komentarz
Komentarze