Wysokie sufity, wielkie okna i oczywiście charakterystyczne ceglane lub betonowe ściany – to cechy pomieszczeń urządzonych w stylu loftu. Wnętrza zaaranżowane w ten sposób stały się niezwykle popularne i coraz częściej możemy zaobserwować inspirację tym stylem zarówno w restauracjach, galeriach sztuki, jak i prywatnych domach. Skąd wzięła się moda na lofty? Mieszkania tego typu zaczęły powstawać w latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych w starych, poprzemysłowych budynkach. To właśnie takie miejsca stały się punktem wyjścia dla zdefiniowania stylu aranżacyjnego określanego jako loftowy, a kojarzonego powszechnie z surowym, industrialnym charakterem. Nie musimy jednak wprowadzić się do nieczynnej fabryki, aby stworzyć przestrzeń w tym klimacie – jeśli podoba nam się ten trend, z powodzeniem możemy w ten sposób urządzić nasze mieszkanie.
Cegła – cecha rozpoznawcza
Jednym z głównych wyznaczników stylu industrialnego jest cegła. Ale co zrobić, jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wnętrza o tak wzniesionych ścianach? Z pomocą przyjdą nam płytki cegłopodobne. np. Country z oferty firmy Stegu, zachwycające strukturą i grą odcieni barw. Czerwona, wyrazista barwa ociepli wnętrze. Podobnie jak drewniana podłoga. Jeśli podobają nam się jasne pomieszczenia, postawmy na płytki w kolorze białym. Samodzielne wykonanie prac ułatwi nam model z fugą w komplecie. – Biel okładziny z pewnością świetnie wyglądać będzie w każdym nowoczesnym wnętrzu o industrialnym sznycie. a fakt, że płytki Parma są fabrycznie połączone z fugą sprawia, że jest ona niezwykle łatwa w montażu – przekonuje Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Stegu. – Jeśli marzy nam się loftowa aranżacja, postawmy na białą cegłę w towarzystwie jasnych odcieni drewna. Ściany możemy również przełamać dodatkami w kontrastowych barwach, na przykład modną od paru sezonów żółcią i uniwersalną szarością. Z kolei z czerwoną cegłą najlepiej komponują się neutralne kolory. Na jej tle pięknie prezentują się białe i czarne meble o prostej formie, która nie przytłacza, a ozdabia wnętrze. Świetnie korespondują z nią również wszelkie odcienie popielu, możemy zatem śmiało postawić np. na sofy w tym kolorze – takie połączenie znakomicie wpisuje się w trendy tak zwanych soft loftów, czyli łagodnej odmiany przestrzeni postindustrialnej – dodaje ekspert.
Pozornie ciężka konstrukcja
Czym jeszcze możemy udekorować ściany w naszych czterech kątach, aby przywodziły na myśl surowość postindustrialnych budynków? Świetnie nada się do tego beton, a przynajmniej jego imitacja. Płytki New York odwzorowują go zarówno pod względem kolorystyki, jak i struktury, dzięki charakterystycznych dla tego rodzaju materiału wżer i porów. Mimo że płyta przypomina ciężką konstrukcję, jest wykonana z gipsu, co sprawia, że jej waga nie jest duża, dzięki czemu nie obciąża ścian oraz ułatwia montaż na dużych powierzchniach. Minimalizm płyt New York daje dużą swobodę w dobrze mebli i dodatków, a hydrofobowa warstwa ochronna ułatwia utrzymanie ich w czystości.
Przytulny magazyn
Inną opcją na industrialny styl w jasnym, nowoczesnym wydaniu może być płytka architektoniczna Constructo, odwzorowująca wygląd deski szalunkowej. Jej nieregularna struktura przypominająca naturalne drewno w połączeniu z chłodną kolorystyką pozwala stworzyć wyjątkowe wnętrze przywołujące na myśl klimat dawnych magazynów, zachowując jednocześnie parametr przytulności, jakie daje nam drewno. Tego typu wnętrze możemy wzbogacić pasującymi do stylu industrialnego meblami, opierającymi się na metalowych nogach, takimi jak wysokie krzesła czy stoły w barwach kontrastowych do ścian. Klimat loftu oddadzą również lampy i kinkiety, które podkreślą surowy charakter aranżacji.
Industrialny styl to trend, który możemy osiągnąć w naszym domu niezależnie od przestrzeni, jaką zamieszkujemy, a płytki imitujące cegłę, beton czy deskę z pewnością nam w tym pomogą. Jeśli nie chcemy, aby nasze cztery kąty prezentowały się aż tak „surowo” wystarczy urozmaicić je dekoracjami. Na kanapę możemy więc położyć poduchy, na podłodze postawić duże donice z roślinami, a na ścianie zawiesić parę fotografii – takie dodatki dodadzą naszemu wnętrzu przytulnego wyrazu.
Firma Stegu to rozpoznawalna marka europejska, której początki sięgają 1993 r. Na jej ofertę składa się szeroka gama okładzin ściennych i kamieni dekoracyjnych, a także takie elementy kolekcji jak dekory, akcesoria ogrodowe, panele z drewna naturalnego – Wood Collection oraz akcesoria chemii budowlanej.
Firma Stegu dysponuje jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących płytki dekoracyjne i elewacyjne na świecie. Bogaty asortyment Stegu jest dostępny m.in. w największych sieciach marketów budowlanych zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Napisz komentarz
Komentarze