Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Biznes i finanse

Zielony ład trafił do krwioobiegu przedsiębiorców

Wiedza i świadomość na temat niezbędnej transformacji gospodarki trafiła już do kadry menadżerskiej większości firm - to jeden z wniosków panelu dyskusyjnego „Co dalej z zielonym ładem? W jakim kierunku zmierza Europa?”, który odbył się podczas kongresu #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Zielony ład trafił do krwioobiegu przedsiębiorców
fot. PAP - kadr z filmu

Rok 2025 to czas wstrząsów i dużych zmian geopolitycznych. Kluczowe tematy, które przebijają się w dyskusjach publicznych, to inwestycje w obronność i deregulacje mające ułatwić rozwój biznesu. 

Reklama dotacje unijne dla firm

Joanna Dargiewicz-Rożek, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG, podkreśliła, że przedsiębiorcy zajmujący się tematyką ESG i zielonego ładu są zaskakiwani opiniami na temat możliwych zmian prawa, które pojawiają się w przestrzeni medialnej. Według niej możemy mówić o niepewności, chaosie i zaskoczeniu. 

Dr hab. Bolesław Rok, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, użył porównania, że żyjemy w „D”, świecie, w którym istotne są: deglobalizacja, deregulacja i dezinformacja. Z tych trzech „D” wynikają kolejne trzy, które towarzyszyły przemianom gospodarczym - dekarbonizacja, dematerializacja i deindustrializacja.

„A w efekcie dochodzimy do świata, w którym mamy destabilizację i dewaluację. Dewaluację zaufania do porządku prawnego” - przekonywał dr hab. Bolesław Rok. 

Ekspert jest zdania, że w obszarze zielonego ładu zmieni się nazewnictwo. Tak jak nagle zniknął termin CSR, tak samo przestanie funkcjonować określenie zielony ład. Według dr hab. Bolesława Roka już to widać w dokumentach Komisji Europejskiej, gdzie pojawia się np. The Clean Industrial Deal, czy nacisk na słowo innowacje.

„Wiedzę i świadomość na temat niezbędnej transformacji gospodarki podziela kadra menadżerska większości firm. Nie można tego tak łatwo wymazać. Możemy użyć innych terminów, ale transformacji nie zatrzymamy” - twierdzi ekspert z Akademii Koźmińskiego. 

Marta Biernacka-Miernik, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG zauważyła, że wszystkie elementy, które budują nowoczesne, mądre zarządzanie, są w głowach liderów w firmach. Zmienia się nomenklatura, ale cele pozostaną. 

„Dla nas realizowanie strategii ESG jest bardzo ważne. Jednak pojawiają się wyzwania np. koszty wdrożenia dyrektywy ściekowej, które mają pokryć dwa przemysły: farmaceutyczny i kosmetyczny” - informowała Agnieszka Deeg-Tyburska, członkini zarządu spółki Polpharma.

Według niej te koszty w Polsce to około 600 mln złotych rocznie, co może oznaczać nawet ograniczenie lub zaprzestanie produkcji pewnych leków. 

„Mam nadzieję, że powstanie przestrzeń do dyskusji i zmiany legislacyjne będą powstawały w porozumieniu rządów i przedsiębiorców, że nie będziemy musieli wprowadzać gwałtownych zmian, że wspólnie uda się wypracować dyrektywę” - dodaje. 

Na potrzebę wypracowywania regulacji rynkowych w jak najszerszym gronie zwracał też uwagę Michał Fura, dyrektor ds. regulacji BAT Polska. 

„Towarzyszy nam stała niepewność regulacyjna. ESG to wyzwanie, ale też szansa. My postrzegamy ją jako szansę - inwestujemy w odnawialną energię, ESG traktujemy jako element szerszej transformacji całego biznesu. Budujemy świat bez dymu papierosowego, więc inwestujemy w innowacje i produkty alternatywne. Wymaga to jednak mądrych regulacji, tworzonych w dialogu ze sferą publiczną i decydentami oraz oparciu na danych naukowych i rzetelnej ocenie skutków proponowanych rozwiązań - przekonywał Michał Fura.

„Regulatorzy słuchają rynku, trzeba do nich docierać ze swoimi stanowiskami, budując koalicje i siły nacisku” - dodał Piotr Maciej Kaczyński, publicysta. 

Agnieszka Deeg-Tyburska, podsumowując dyskusję, stwierdziła, że przedsiębiorcy działający w obszarze transformacji oczekują spójności i przewidywalności przepisów, chcą też, aby tworzący prawo dowiedzieli się o problemach, z którymi mierzy się biznes.

„Warto zaufać biznesowi. Niech firmy wybierają z dostępnych propozycji te, które pomogą im rozwijać a nie obciążać biznes” - podsumował prof. Bolesław Rok. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło: PAP MediaRoom

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: BazylTreść komentarza: Pewnie wielu czeka. Takie fundusze powinny zrobić jakiś porządek na rynku i dać odpowiednie zarobki. Tylko niech to wprowadzenie będzie prawidłowe. Bo tutaj mamy na razie niezły bałagan. Wystarczy popatrzeć jak to jest z całym condo. Też miało być fajnie, też miało dać zyski, a jak jest to widać. Wielu wpłaciło i zysków nie ma.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Jak wprowadzenie REIT-ów wpłynie na rynek mieszkaniowyAutor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"
Reklama
test