Gryfice: Historyczną inscenizacją uczczono Dzień Sybiraka
Pierwsza masowa i systemowa deportacja Polaków na Sybir miała miejsce po upadku Konfederacji Barskiej w 1772 r, po której zesłano na nieludzką ziemię 14 tysięcy konfederatów. Kolejne masowe zesłania obejmowały Polaków walczących w powstaniach narodowych. Deportacje ludności trwały na przestrzeni XIX i XX wieku. Związek Sybiraków przyjmuje, że po II wojnie światowej wraz z deportacjami w latach 1944–1956 na Syberię wywieziono w sumie 1 350 000 osób. Wysoką śmiertelność powodowały nie tylko panujące warunki, ale także mordercza praca przy wyrębie lasów i w kopalniach złota, niklu, węgla czy uranu.
Rekonstrukcja nie mogłaby się odbyć bez wsparcia ze strony takich instytucji jak - Nadmorska Kolej Wąskotorowa LO Chrobry ZS im. Czesława Miłosza w Gryficach, Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta, Dom Pomocy Społecznej w Gryficach, Gryf Arena PCSRiP w Gryficach, PKS Gryfice, ZEG Zakład Elektryczny, Gryficki Związek Sybiraków, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oddział rejonowy w Gryficach.
Po inscenizacji Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wraz ze Starostą Powiatu Gryfickiego Ryszardem Chmielowiczem oraz Prezes Związku Sybiraków Koło Gryfice Jadwigą Milczarczyk złożyli wiązanki pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru.
Napisz komentarz
Komentarze