Łojotokowe zapalenie skóry – co musisz o nim wiedzieć
Pytanie: | Odpowiedź: |
Czy można się wyleczyć z ŁZS: | Nie ma leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie ŁZS. Dermatoza przebiega z okresami remisji i nawrotów, wymaga zatem powtarzania terapii leczniczej, która zmniejsza stan zapalny, objawy oraz redukuje świąd. Konieczna jest również odpowiednia profilaktyka. |
Czego ŁZS nie lubi: | Objawy nasila:
|
Co łagodzi schorzenie: | Objawy niwelują:
|
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny choroby, na co trzeba uważać
Do dziś dnia nie wiadomo konkretnie, co jest przyczyną ŁZS, dlatego leczy się objawowo. Za winowajcę ma się nadmiernie pracujące gruczoły łojowe, choć nie odkryto, dlaczego tak się dzieje. Tłusty łój jest doskonałą pożywką dla tworzących nasz mikrobiom grzybów malassezia furfur. W sprzyjających im warunkach zaczynają się one nadmiernie rozmnażać, tworząc stan zapalny i inne nieprzyjemne objawy łojotokowego zapalenia skóry. Niestety nie da się pozbyć z tej choroby, a można jedynie łagodzić objawy, tak, że dermatoza ma swoje okresy remisji i nawrotów.
Natomiast trzeba też wiedzieć, że tzw. przeczos to powierzchniowy, linijny ubytek w uprzednio niezmienionej skórze. Powstaje on w wyniku mechanicznych urazów, jak na przykład drapanie. Liczne przeczosy są charakterystyczne dla skórnych dermatoz przebiegających z nasilonym świądem , jak właśnie ŁZS.
Należy zatem uważać i się pilnować, by nie zaostrzać choroby, ponieważ następstwem ciągłego stanu zapalnego jest nasilony świąd na głowie, przez to również:
nadżerki,
przeczosy,
nadmierne wypadanie włosów,
łysienie, na skutek uszkodzenia mieszków włosowych.
Żeby zapanować nad dermatozą i dotkliwymi konsekwencjami łojotokowego zapalenia skóry, warto wybrać profesjonalne dermokosmetyki, przeznaczone specjalnie do walki z problemami ŁZS. Takie postępowanie, pomoże uderzyć we wszystkie charakterystyczne objawy. Bardzo duży wpływ na niwelowanie zmian, ma na przykład siarka albo pirokton olaminy, zatem warto ich szukać w profesjonalnych preparatach – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Krosty na skórze głowy oraz inne przykre dolegliwości związane z ŁZS, zlikwiduj przy pomocy zestawu Seborh
Szampon szampon na krosty na głowie Seborh – znajdziesz w nim np.: białą glinkę, pirokton olaminy, a także siarczek selenu. Lekka formuła ułatwia złuszczanie oraz oczyszczanie skóry głowy, jak również włosów z łusek, sebum i martwego naskórka. Skutecznie zabija grzyby, normuje pracę gruczołów łojowych, szampon wzmocnia też barierę hydrolipidową, koi i regeneruje. Dzięki czemu zlikwidujesz nawet krosty we włosach.
Emulsja Seborh – ma w składzie substancje, typu: siarka, mocznik, olej konopny, więc łagodzi stan zapalny, wpływa na pracę sebum i odkaża skórę. Szybko zmiękcza i złuszcza martwy naskórek, jest przyjemny w dotyku.
Płyn Seborh – zawiera np.: ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, glukonolakton, liczne kwasy oraz argininę. Mgiełka regeneruje skórę i nawilża, wzmacnia naczynia krwionośne, ale też poprawia mikrokrążenia.
Opinie i charakterystykę zestawu Seborh, do skóry z łojotokowym zapaleniem poznasz dokładniej na stronie seborh.pl
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Harmonijna pielęgnacja przy ŁZS – czy łatwo można pozbyć się przykrych objawów, typu krosty na skórze głowy?
Idź do dermatologa, który po obejrzeniu zmian, ewentualnie wykonaniu potrzebnych badań, potwierdzi diagnozę, a później wdroży odpowiednie leczenie. Specjalista dobierze leki, może też zdecydować się na skojarzone leczenie, co będzie zależało od zaawansowania Twojej choroby.
Oprócz leków regularnie używaj wysokiej jakości dermokosmetyków na łojotok z bogatym składem, które będą regulować pracę gruczołów łojowych, a także złuszczać martwy naskórek. Takie produkty działają holistycznie, więc zlikwidujesz nie tylko krosty we włosach, ale wszystkie charakterystyczne objawy schorzenia.
Podsumowanie
ŁZS głowy nieleczone nasila się i rozprzestrzenia na inne części ciała, dlatego miej regularny kontakt z lekarzem. Ponadto stosuj dermokosmetyki z przeznaczeniem do walki z ŁZS, bogate w dobrane naturalne substancje i używaj ich niezależnie od okresu choroby, bo to pozwoli Ci normować pracę gruczołów łojowych i nie dopuszczać do powstawania stanu zapalnego. Postępując w ten sposób, można uniknąć następstw, jakimi są blizny na głowie.