Rozmaryn to intensywnie pachnące ziele, znane już w starożytności. Najczęściej pojawia się on w formie przyprawy dodawanej do potraw, aczkolwiek można z niego przygotować także olejek i napar. Roślina ta ma wiele cennych właściwości zdrowotnych i świetnie podkreśla smak wszelakiej maści dań.
Rozmaryn — czym jest?
Rozmaryn należy do roślin jasnotowatych o wąskich, wiecznie zielonych i silnie pachnących liściach. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego, chociaż współcześnie rośnie już praktycznie wszędzie. Nadaje się do uprawy także w przydomowych ogródkach. Świeże gałązki doskonale wzbogacają dania mięsne, warzywa czy sery. Ponadto są często składnikiem rozgrzewających herbat. Rozmaryn w formie suszonej pojawia się w mieszance ziół prowansalskich.
Jakie składniki aktywne zawiera rozmaryn?
Za prozdrowotne działanie tej rośliny odpowiada obecny w niej olejek eteryczny. Wyodrębniono w nim aż 200 związków chemicznych. Do najważniejszych substancji aktywnych rozmarynu zalicza się: garbniki, saponiny, żywice, fitosterole, olejki eteryczne (alfa-pinen, borneol, cyneol oraz p-cymen cyneol, kamforę, linalol, borneol, kamfen, felandren), gorycze (karnozol), alkaloid (rozmarynecyna), witaminę A, witaminę B6, witaminę C, kwasy organiczne, flawonoidy (apigenina, luteolina, diosmetyna), diterpeny i triterpeny, mikroelementy (wapń, cynk, selen, mangan, żelazo). Zioła rozmarynu cechuje wysoka aktywność przeciwutleniająca, za którą odpowiadają obecne w nim silne antyoksydanty (karnozol, kwas karnozowy, ursolowy, kawowy, rozmarynowy i terpeny).
Rozmaryn — jakie ma właściwości? Na co może pomóc?
Rozmaryn ceniony jest ze względu na liczne prozdrowotne właściwości. Do tych głównych można zaliczyć:
wspieranie procesów trawienia,
właściwości żółciopędne,
niwelacja stanów bólowych,
ochrona przed schorzeniami oraz zaburzeniami neurodegeneracyjnymi,
działanie antyoksydacyjne- opóźnianie procesów starzenia.
To wyjątkowe ziele ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe i pomaga w zwiększeniu odporności organizmu. Wpływa korzystnie na pracę mózgu, gdyż poprawia funkcję zapamiętywania oraz koncentrację. Działa też wspierająco w procesie leczenia stanów zapalnych. Pomaga także w prawidłowym działaniu układu krążenia i bierze udział w detoksykacji wątroby. Wykazuje się też działaniem rozkurczającym oraz poprawia pracę narządu wzroku. Po rozmaryn powinny też sięgać osoby na diecie redukcyjnej, jak i te, które chcą zadbać o prawidłowy poziom glukozy czy ciśnienia tętniczego krwi.
Do jakich potraw pasuje rozmaryn?
Przyprawa ta wzbogaca i wydobywa smak różnych potraw. Często korzysta się z niej w kuchni bałkańskiej, meksykańskiej i hiszpańskiej. Rozmaryn idealnie pasuje do mięs, ryb oraz wędlin i serów. Można nim też przyprawiać warzywa jak np. gotowane ziemniaki, grillowane papryki czy pieczone bakłażany i cukinie. Co ciekawe, rozmaryn pasuje również do zup, a nawet deserów. Warto po niego sięgnąć przygotowując słodkie babeczki czy np. panna cottę. Znajduje on też zastosowanie w napojach m.in. w winach, piwach, herbatach.
Rozmaryn to świetna przyprawa o uniwersalnym zastosowaniu. Ze względu na drogocenne właściwości prozdrowotne, warto stosować go w swojej kuchni.