Studia modowe to program, który pozwala wykształcić kreatorów wizerunku, specjalistów od komunikacji i marketingu, a także fotografów oraz stylistów branży modowej oraz beauty. To idealny kierunek dla wizjonerów oraz osób o wyjątkowym zmyśle artystycznym i poczuciu estetyki. Kierunki są dwustopniowe, a dodatkowo istnieje możliwość studiowania podyplomowego. Na czym polega nauka w branży modowej?
Studia modowe: najpopularniejsze kierunki
Jeśli chodzi o studia modowe, kandydaci na studia mogą wybrać jeden z kilku sprecyzowanych kierunków, które odpowiadają ich zainteresowaniom oraz mogą w pełni przygotować ich do wybranego zawodu.
Wśród najpopularniejszych kierunków modowych znajdują się:
projektowanie ubrań: zajęcia skierowane na naukę widzenia przestrzennego, kreatywnego tworzenia, a także rysunku analogowego i cyfrowego;
komunikacja marki: studia zorientowane na umiejętnościach marketingu i brandingu, szczególnie istotne w pracy przy tworzeniu marek modowych;
fotografia i stylizacja: kierunek stworzony dla pasjonatów tworzenia historii poprzez media cyfrowe oraz sztuki wizualne;
wzornictwo: uczy szeroko pojętych technik zdobnictwa oraz tworzenia spójnych kompozycji artystycznych.
Studenci wszystkich kierunków uczą się także zarządzania markami modowymi oraz technologiami wizualnymi. Uczą się obsługi programów graficznych oraz poznają najważniejsze aspekty prowadzenie działalności w danej branży. Przez cały czas trwania studiów angażują się w wiele kreatywnych projektów i doskonalą swoje umiejętności twórcze. Studia kompleksowo przygotowują do pracy we wszystkich branżach kreatywnych.
Rekrutacja na studia magisterskie często obejmuje także prezentację osobistego portfolio — dobrze widziane są projekty związane nie tylko z pracą uczelnianą, ale także prywatne realizacje.
Studia modowe: wymagania
Aby dostać się na studia modowe przede wszystkim należy mieć poczucie estetyki i wrażliwość estetyczną. Dodatkowym atutem jest umiejętność rysowania oraz widzenia przestrzennego. Rekrutacja często obejmuje praktyczny egzamin artystyczny, podczas którego kandydaci prezentują swoje dotychczasowe prace (rysunki, zdjęcia, podstawowe projekty modowe). Często zamiast egzaminu przyszli studenci przygotowują moodboard z inspiracjami dotyczącymi danego kierunku lub zadanego wcześniej tematu.
Po pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury studenci przez kolejne semestry nabywają umiejętności tworzenia kreatywnych projektów oraz budują w sobie coraz większą wrażliwość artystyczną.
Dla kogo są studia modowe?
Studia na kierunkach modowych skierowane są przede wszystkim do osób, które chcą pracować kreatywnie, nie lubią nudy i chcą rozwijać się w obszarze sztuk wizualnych. Często na takie studia decydują się także ci, którzy czują potrzebę misji i chcą spełnić swoje marzenia o własnej marce modowej, kosmetycznej czy agencji brandingowej.