Na czym polega szlifowanie metalu?
Szlifowanie jest podstawową techniką wykończenia metalowych powierzchni. Polega na usuwaniu zewnętrznych warstw metalu — chropowatości i naddatku obróbkowego — przy pomocy mocnego, chropowatego ścierniwa. Najczęściej wykorzystuje się przy tym tarcze szlifierskie z korundu, węglika krzemu lub diamentu.
Usuwając kolejne warstwy powierzchni możemy nie tylko ją wygładzić i pozbawić powstałych w wyniku wcześniejszej obróbki niedoskonałości, ale również zmieniać kształt metalu (technika skrawania, której formą jest m.in. właśnie szlifowanie, to przecież podstawa obróbki ubytkowej!) i nadać mu oczekiwanej przez nas chropowatości — co ułatwi na przykład późniejsze prace w lakierni. Szlifowanie - Hako Technology to także doskonały sposób na walkę z rdzą i korozją — metalową powierzchnię poddaje się dogłębnemu, całościowemu szlifowaniu, aby usunąć z niej wszystkie ogniska rdzy.
Szlifowanie a rodzaj powierzchni — jak wygląda w praktyce?
Szlifowanie metali nie ogranicza się do obróbki płaskich arkuszy metalowej blachy — profesjonalne szlifierki w rękach fachowców z firmy Hako Technology - obróbka stali czarnej, nierdzewnej, aluminium, mogą pracować z rozmaitymi przedmiotami, dopasowując swoje ruchy do kształtu obrabianej bryły. Czym różni się proces obróbki w przypadku najczęściej szlifowanych form?
Zacznijmy od najłatwiejszej w obróbce powierzchni, czyli od płaszczyzny. Szlifowanie płaskiego arkusza ma na celu przede wszystkim jego wygładzenie — usuwa naddatek obróbkowy i inne nierówności, oczyszcza powierzchnię z zarysowań i zabrudzeń oraz nadaje jej charakterystyczny połysk. Przy obróbce płaszczyzny można wykorzystać metodę obwodową (z użyciem ściernicy tarczowej) lub czołową (ze ściernicą walcową bądź garnkową).
Nieco bardziej skomplikowany jest proces szlifowania otworów. W tym przypadku obrabiany przedmiot powinien poruszać się ruchem obrotowym, zaś ściernica — ruchem posuwowym bądź posuwowo-promieniowym. Ta druga metoda niesie za sobą nieco większe koszty i zajmuje więcej czasu — pozwala jednak uzyskać idealnie gładki otwór niezależnie od jego średnicy.
Do szlifowania wałków stosuje się z kolei szlifierki kołowe — i znowu, w zakładach obróbki metalu spotkamy się z dwiema metodami: szlifowania wzdłużnego (wzdłuż wałka) lub poprzecznego (prostopadłego do wałka).
Szczególną formą szlifowania jest tzw. szlifowanie kształtowe, którego celem jest odtworzenie kształtu ściernicy na powierzchni metalu. By to uzyskać, ściernica powinna poruszać się ruchem poprzecznym w kierunku materiału — efektem może być na przykład koło zębate o bardzo małym module.