Czy rachunek inwestycyjny jest niezbędny?

Obecnie w czasach wysokiej inflacji coraz większej liczbie osób nie wystarcza trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych w okresach promocyjnych waha się od 7 do 9%. Najczęściej okres bonifikaty trwa 3 miesiące, po tym okresie spada do około 2%. Tak niskie oprocentowanie przy dwucyfrowej inflacji sprawia, że faktycznie pieniądze tracą swoją wartość. Aby niwelować skutki utraty siły nabywczej, inwestujemy pieniądze w różne aktywa: mieszkania, złoto, akcje czy fundusze inwestycyjne.
  • 09.08.2023 07:17
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy rachunek inwestycyjny jest niezbędny?

Czym różni się konto inwestycyjne od rachunku oszczędnościowego?

Aby inwestować w instrumenty finansowe, potrzebujemy odpowiedniego rachunku. Zwykle konto ROR nie wystarczy do obsługi naszych inwestycji. Konto maklerskie, jak nazywany jest rachunek inwestycyjny, służy do dokonywania transakcji kupna i sprzedaży przeróżnych instrumentów finansowych: akcjami, obligacjami, jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy kontraktów terminowych i opcji. Na tym polega główna różnica pomiędzy rachunkami. Konto maklerskie jest kontem „aktywnym”, gdzie decydując się na podjęcie pewnego ryzyka utraty pieniędzy, staramy się zmaksymalizować zysk. Konto oszczędnościowe jest kontem „pasywnym”, gdzie pieniądze leżą. Na rachunku oszczędnościowym nie ma ryzyka związanego z błędnie podjętymi decyzjami, ale wspomniane wcześniej bardzo niskie oprocentowanie skutkuje faktyczną utratą wartości pieniędzy. Większe ryzyko na koncie maklerskim nagradza nas znacznie większym, w porównaniu z ROR, oprocentowaniem potencjalnych zysków. W każdej chwili z rachunku inwestycyjnego możemy wycofać zarobione pieniądze. W przypadku kont oszczędnościowych regulaminy często zawierają minimalny okres, na jaki nasze pieniądze są zamrożone. Gdy wycofamy zgromadzone oszczędności przed tym okresem, nie otrzymamy wypracowanego zysku.

Czy każdy może założyć konto maklerskie?

Konta maklerskie są równie łatwo dostępne jak zwykłe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Tak naprawdę wystarczy spełniać podstawowe warunki. Trzeba mieć status osoby fizycznej lub prawnej i mieć skończone 18 lat. Tutaj, w przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego, nie można założyć rachunku inwestycyjnego na nieletnie dziecko. Ostatnim warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku rachunku inwestycyjnego przy zakładaniu konta należy wypełnić jeszcze test MIFID. Jest to kwestionariusz, który ocenia cele inwestycyjne, sytuację finansową inwestora oraz znajomość rynków finansowych. Dzięki temu broker może określić ryzyko oraz profil inwestora.

Jaki jest kosz prowadzenia rachunku inwestycyjnego

Otwarcie i prowadzenie konta inwestycyjnego u większości brokerów jest najczęściej darmowe. Brokerzy zarabiają na prowizjach od zawieranych transakcji. Prowizja w zależności od brokera, wynosi od 0,1% do 0,5%. Jak widać, prowizja jest naprawdę niewielka i nie obciąża znacząco inwestora. Z racji tak niskich opłat brokerzy ustalają minimalną opłatę za zlecenie na maksymalnym poziomie do 10 zł. Chcąc inwestować na rynkach zagranicznych należy spodziewać się nieznacznie wyższych opłat. Pobierana prowizja zależy również od aktywów, w jakie chcemy inwestować. Najlepiej zapoznać się ze szczegółami na stronie brokera.

Trzeba wspomnieć, że rachunki inwestycyjne są bezpiecznie, gdyż instytucje je oferujące podlegają kontroli przez Komisję Nadzoru Finansowego, więc środki, którymi operujemy na rachunku są w pełni bezpieczne.

--- Artykuł sponsorowany ---


test