Czym są taryfy na energię elektryczną?
Jeszcze kilka lat temu mało kto interesował się tym, czym jest i która taryfa będzie dla niego optymalna. Najważniejsze było to, aby prąd był w gniazdku. W największym uproszczeniu taryfa prądu to sposób rozliczania zużycia energii elektrycznej przez odbiorców. W zależności od wybranej taryfy cena prądu może się zmieniać w ciągu doby, tygodnia lub roku. Taryfy prądu są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki i mogą być różne dla różnych grup taryfowych, czyli rodzajów odbiorców (np. gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, rolnicy). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ma jednej idealnej taryfy dla wszystkich gospodarstw.
Taryfa nocna pozwala oszczędzić na energii elektrycznej
Stając przed wyborem taryfy należy przyjrzeć się temu w jaki sposób funkcjonuje nasze gospodarstwo domowe. Jeśli mamy w zwyczaju kręcić się po domu do późnych godzin wieczornych, opcją do rozważenia jest taryfa nocna. Jest ona nazywana również taryfą dwustrefową lub G12. Polega ona na tym, że prąd jest tańszy w określonych godzinach nocy i dnia, a droższy w pozostałych godzinach. Taryfa nocna ma na celu zachęcić odbiorców do przesunięcia swojego zużycia prądu na pory, kiedy jest on tańszy w produkcji.
Godziny obowiązywania taryfy nocnej mogą się różnić w zależności od sprzedawcy prądu, ale zazwyczaj obejmują 10 godzin w ciągu doby, z czego 8 następujących po sobie godzin z przedziału pomiędzy 22:00 a 7:00 oraz 2 następujące po sobie godziny z przedziału pomiędzy 13:00 a 17:00. W pozostałych godzinach obowiązuje tzw. strefa dzienna, w której prąd jest droższy.
Taryfa nocna może być opłacalna dla odbiorców, którzy mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną i potrafią zaplanować swoje zużycie prądu w odpowiednich porach. Na przykład, jeśli używamy energochłonnych urządzeń (np. pralki, zmywarki, piekarnika, żelazka) głównie wieczorem lub po południu, możemy zaoszczędzić na rachunku za prąd. Wybór taryfy nocnej powinny również rozważyć osoby, które ogrzewają swój dom za pomocą prądu, gdyż zapotrzebowanie na ciepło jest największe w godzinach popołudniowych i nocnych.
Umiejętne zużycie prądu to korzyść dla portfela i środowiska
Pomimo niewątpliwych zalet, taryfa nocna nie jest dla każdego. Jeśli nasze zużycie prądu jest niewielkie lub równomierne w ciągu doby, lepiej pozostać przy taryfie jednostrefowej lub G11, która ma stałą cenę prądu przez całą dobę. Taryfa nocna może być wręcz niekorzystna dla osób pracujących w domu, gospodarstw, w których kobieta zajmuje się małymi dziećmi. Wówczas poza okresem letnim, w domu potrzeba więcej światła i ciepła w ciągu dnia.
Opłacalność zmiany taryfy powinna być poprzedzona analizą. Warto w tym celu porównać oferty różnych sprzedawców prądu i sprawdzić, czy faktycznie przyniesie nam to oszczędności. Do tego celu możemy skorzystać z kalkulatorów online lub poradników na stronach internetowych sprzedawców prądu. Nie można również zapomnieć o tym, że cena prądu składa się nie tylko z opłaty za energię elektryczną, ale także z opłaty sieciowej, podatku akcyzowego i opłaty przejściowej.
Podsumowując, o ile nie mamy dużego wpływu na ceny prądu od dostawcy, o tyle możemy wybrać tańszy prąd dzięki odpowiedniej taryfie. Z myślą o oszczędnościach warto przemyśleć, czy aby pewnych aktywności jak pranie, pieczenie nie realizować w ściśle określonych godzinach. Z pewnością każde zaoszczędzone 50 zł na kolejnych rachunku za energię jest tego warte.