Decyzja o warunkach zabudowy
Jeśli nie mamy planu miejscowego i chcemy zmienić zagospodarowanie terenu, tutaj niezbędna jest decyzja o warunkach zabudowy. To istotny dokument, który pozwala na wykonanie różnych robót budowlanych i zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Poza tym taka decyzja jest potrzebna do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga posiadania pozwolenia na budowie. Wyjątkiem jest tymczasowa i jednorazowa zmiana, która trwa mniej niż rok. W takiej sytuacji burmistrz, wójt lub prezydent miasta może nakazał właścicielowi dokonania zmiany w drodze decyzji. Wspomniane osoby ustalają to z właściwymi organami, zgodnie z przepisami prawnymi. Warto wiedzieć, że zadaniem wojewody jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy na zamkniętych terenach.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana wtedy, gdy spełnimy określone warunki. Są one następujące:
- Teren ma dostęp do publicznej drogi
- Co najmniej jedna sąsiednia działa jest zabudowana w taki sposób, który pozwala określić wymogi dotyczące nowej zabudowy
- Projektowane jest uzbrojenie terenu (lub już istnieje), które wystarcza dla zamierzenia budowlanego
- Decyzja jest zgodna z przepisami
- Teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia leśnych i rolnych gruntów na nierolnicze cele
- Budowalne zamierzenie nie znajduje się w miejscu, w stosunku do którego ustanowiony został zakaz zmian
Wystarczające uzbrojenie terenu jest spełnione wtedym, gdy zostało zagwarantowane w drodze umowy pomiędzy inwestorem a odpowiednią jednostką organizacyjną. Istotne informacje w tym temacie znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl.
Najważniejsze informacje
Jakie są skutki podjęcia decyzji o warunkach zabudowy? Co ciekawe, do tego samego terenu wydać można decyzję więcej niż jednemu wnioskodawcy. Doręczony zostaje opis decyzji do wiadomości wnioskodawców i właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości. Warto zauważyć, że decyzja o warunkach zabudowy w żaden sposób nie narusza praw własności oraz uprawnień osób trzecich. Jeżeli wnioskodawca nie uzyskał prawa do danego terenu, nie może rościć o zwrot nakładów, jakie poniósł w związku z uzyskaną decyzją o warunkach zabudowy.
Organ wydający decyzję musi przenieść ją na rzecz innej osoby (za zgodą danej strony), gdy przyjmuje ona wszelkie warunki z tym związane. Istotne jest to, że stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są podmioty, pomiędzy którymi ma zostać wykonane przeniesienie.
Podsumowując, zauważyć trzeba, że linia nowej zabudowy na danym terenie wyznaczona jest jako przedłużenie linii zabudowy istniejącej na sąsiednich działkach. W razie niezgodności istniejącej linii, obowiązująca nowa linia zabudowy jest ustalana zgodnie z przepisami. Musimy wiedzieć, że decyzja o warunkach zabudowy jest dokładnie wskazana w przepisach prawnych. W nich wyczytamy, czego dokładnie dotyczy i jakich zasad trzeba przestrzegać, aby ją uzyskać. Bardzo ważne jest to, że dokument wydawany jest po spełnieniu określonych warunków. Jeżeli w danym miejscu nie ma miejscowego planu, z pewnością niezbędna jest decyzja o warunkach zabudowy. Przed przystąpieniem do działania trzeba dokładnie poznać przepisy prawne i istniejące wymogi.