Czym są i jak działają ETF-y?
ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane na giełdzie, a co za tym idzie podlegają stałej wycenie. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny aspekt, który różni je od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ ETF-y mają także inny cel działania. W tym przypadku bowiem fundusz nie dąży do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, czyli pokonania rynku, ale stara się wiernie naśladować konkretny instrument bazowy. Co może nim być? Otóż, rolę instrumentu bazowego mogą pełnić nie tylko indeksy giełdowe, ale również koszyki akcji, surowce, , czy nawet kryptowaluty. Jak wygląda to w praktyce? Warto mieć świadomość, że ETF składa się z akcji dokładanie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każdy wzrost lub spadek jego wartości powoduje identyczny wzrost lub spadek wartości jednostek uczestnictwa ETF-u. Z uwagi na fakt, że większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie, ETF-y to fundusze inwestycyjne, które pozwalają osiągać stabilne zyski w inwestowaniu długoterminowym.
Jak kupić ETF?
Rosnąc popularność ETF-ów sprawia, że inwestowanie w nie rozważa coraz więcej osób. Chcesz wiedzieć jak kupić ETF online? W tym celu musisz posiadać rachunek maklerski, który możesz otworzyć u brokera. Pełni on bowiem rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu wato podkreślić, że wybór brokera jest bardzo ważny, ponieważ wpływa nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule przedstawiającym proces otwierania rachunku maklerskiego.
Fundusze ETF - dlaczego warto w nie inwestować?
Z czego wynika rosnąca popularność ETF-ów? Przede wszystkim z korzyści, które uzyskują osoby inwestujące w tego typu fundusze. Zaletą z pewnością jest wspomniana już możliwość uzyskania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie, co wynika z faktu, że większość indeksów giełdowych w długim okresie rośnie. Próba pokonania rynku staje się zatem mniej opłacalna niż jego naśladowanie. Co jeszcze należy zaliczyć do korzyści? Przede wszystkim dostępność, ponieważ w ETF-y może inwestować praktycznie każdy oraz niski próg wejścia, co sprawia, że można kupić nawet pojedyncze jednostki uczestnictwa w funduszach. Zaletą są również niskie opłaty za zarządzanie, które jest uznawane za zarządzanie pasywne. Wynika to z faktu, że zarządzający funduszem nie muszą wykonywać wielu czynności, a same ETF-y są bardzo stabilne.
Podsumowując należy stwierdzić, że zakup ETF-u nikomu nie powinien sprawić problemu. Warto również podkreślić, że inwestowanie w tego typu fundusze doskonale sprawdza się przy strategii długoterminowej, co wynika z faktu, że ETF-y pozwalają uzyskać stabilny zysk w wieloletniej perspektywie.