Dziś na rynku znajdziemy wiele suplementów diety. Każdy z nich wspiera inne funkcje organizmu. Producenci prześcigają się w obietnicach, a składy poszczególnych preparatów bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Podobnie jest z kolagenem. Nie każdy zasługuje na uwagę. Te, które jednak warte są zachodu również różnią się między sobą i to nie zawsze detalami. Przyjrzyjmy się sprawie z bliska!
Tabletki kolagenowe
W pierwszym odruchu, myśląc o suplementach, chcielibyśmy sięgnąć po tabletki. To najpopularniejsza forma. Wydaje się też najbardziej praktyczna. Preparat zabezpieczony jest przez blistry. Można zabrać je ze sobą wszędzie i zażyć w razie potrzeby. Potrzebna będzie tylko niewielka ilość płynu do popicia. Sam suplement często zawiera też substancje pomocnicze, które korzystnie wpłyną na nasz organizm. Jest jednak pewne „ale”.
Wiele rozbija się o strukturę samego kolagenu. Wygląda on jak puch. To najprostsza analogia. Przez swoją puszystość, bardzo trudno jest zbić go w trwałą formę, jaką jest pastylka. Oznacza to, że producenci wykorzystują w tym celu utwardzacze i stabilizatory, które pomogą zachować preparatowi twardość. Nie każdy chce w ten sposób „ubogacać” swój organizm. Dodatkowo tabletka w zwartej formie jest gorzej wchłaniana przez nasze ciało. Przyswajamy więc nie tylko mniej kolagenu, ale też witamin czy antyoksydantów, które znalazły się w składzie.
Kolagen w proszku
Kolagen dostępny jest jednak także w saszetkach. Może nie są w praktyce tak wygodne, jak tabletki, ale nadal nie sprawiają problemu przy zażywaniu. Będziemy potrzebować odrobiny płynu, wody, ulubionego napoju. Należy w nim rozpuścić sproszkowany kolagen i wypić. Zawiesina trafi do naszego żołądka, gdzie zostanie rozłożona na aminokwasy. Te z kolei są na tyle drobne, że z łatwością przedostaną się przez ściany żołądka do krwioobiegu, a stamtąd do różnych części organizmu.
Kolagen w saszetkach jest lepiej przyswajalny przez ludzki organizm. Tak samo substancje pomocnicze, które trafiły do składu. Bardzo często są to witaminy, antyoksydanty, biotyna, cynk czy kwas hialuronowy. W produktach dobrej jakości nie znajdziesz sztucznych wypełniaczy, ani stabilizatorów.
Warto jednak zapoznawać się ze składem poszczególnych suplementów diety. Postawmy na ten, który charakteryzuje się wysoką zawartością kolagenu oraz certyfikatami, świadczącymi o jakości produktu. Pamiętajmy, że tylko regularne spożywanie kolagenu przyniesie nam oczekiwane efekty.