Jak zabezpieczyć swój kocioł?
Kotły ogrzewające wodę co centralnego ogrzewania są produkowane w taki sposób, aby były odporne na wysokie temperatury. Jednak gwałtowne spalanie paliwa w komorze kotła może doprowadzić nie tyle do podgrzania, co wręcz do zagotowania wody. Zasadniczo wężownica schładzająca, stosowana, aby temu zapobiec, nie była montowana w kotłach na paliwo stałe lub kominkach z płaszczem wodnym. Dlatego stworzono zewnętrzne wężownice schładzające, które mimo innej budowy i funkcji pozwalają na osiągnięcie tego samego efektu — czyli zabezpieczenie kotła przed zagotowaniem się w nim wody. Zabezpieczenie kotła przed rozszczelnieniem, a w efekcie nawet wybuchem, to obowiązek każdego właściciela pieca na paliwo stałe. Niestety, brak zastosowania odpowiedniej ochrony może skutkować nawet poparzeniem ludzi znajdujących się w pobliżu pieca.
Jakie wężownice można kupić?
Zewnętrzne wężownice schładzające dostępne są w różnych wariantach, w zależności od tego, do jakiego pieca konkretnie mają być zamontowane. Wężownica schładzająca podłączona do instalacji przepuszcza przez nią zimną wodę, odbierając ciepło od tej o zbyt wysokiej temperaturze. Zawór termostatyczny otwiera się, wypuszczając zimną wodę, gdy woda w instalacji osiągnie górną, graniczną wartość. Nadmiar gorącej, odebranej z instalacji wody jest odprowadzany do kanalizacji. Wężownica schładzająca zazwyczaj powinna być zamontowana do pieca o określonej mocy, z termostatem ustawionym na graniczną wartość (zwykle 93 lub 97 stopni Celsjusza). Dostępne są modele wewnętrzne i zewnętrzne. Należy dopasować wybrany wariant w zależności od posiadanego rodzaju pieca.
Jak zamontować wężownicę schładzającą?
Montaż pieca instalacji centralnego ogrzewania to dość skomplikowana sprawa, w której najlepiej zdać się na fachowców. Również w przypadku montażu wężownicy schładzającej należy oddać ster w ręce doświadczonego instalatora, który na co dzień pracuje przy tego typu instalacjach. Pomoże on dobrać nie tylko prawidłową długość i sposób wykończenia poszczególnych elementów wężownicy, ale również zainstaluje je tak, aby przebywanie w pobliżu pieca oraz grzejników centralnego ogrzewania było w pełni bezpieczne nawet gdy grzejniki pracują "pełną parą".