Reklama dotacje rpo

POLITYKA I SPOŁECZEŃSTWO

Płatnicy są winni ZUS-owi miliardy złotych. Rok do roku zadłużenie wzrosło o ponad 6 proc
Płatnicy są winni ZUS-owi miliardy złotych. Rok do roku zadłużenie wzrosło o ponad 6 proc

Z danych udostępnionych przez ZUS wynika, że na koniec lipca br. zadłużonych było prawie 672 tys. aktywnych płatników. To o blisko 4% więcej niż rok wcześniej. Łączna kwota ich zadłużenia wyniosła prawie 19 mld zł, co oznacza wzrost rdr. o ponad 6%. Według znawców tematu, przyczyniła się do tego niekorzystna koniunktura w gospodarce. Nie brakuje też opinii, że na tego typu statystyki trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie. Jednocześnie część ekspertów zaznacza, że dzieje się coś niedobrego. Z kolei liczba aktywnych płatników, którzy złożyli wniosek o układ ratalny w I półroczu 2023 roku, wzrosła o ponad 25% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

05.12.2023 14:30
Nowogard: Zakończona modernizacja ulicy Żeromskiego
Nowogard: Zakończona modernizacja ulicy Żeromskiego

Zakończyła się modernizacja bardzo ważna dla Nowogardu ulicy Stefana Żeromskiego. Inwestycja ta, realizowana była dzięki środkom budżetowym gminy Nowogard. Inwestycja ruszyła pod koniec 2022 roku, a dzisiaj tj 30 listopada 2023r została odebrana. Odbioru dokonali Burmistrz Nowogardu Robert Czapla wraz z pracownikiem Urzędu Wojciechem Szponarem, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz wykonawca którym towarzyszyli między innymi radni Aneta Wysoszyńska, Stanisław Saniuk, Paweł Lembas i Jerzy Kubicki

30.11.2023 22:50
Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Wyszomierz
Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Wyszomierz

W Urzędzie Miejskim w Nowogardzie została podpisana Umowa podpisana przez burmistrza Roberta Czaplę, prezesa OSP Wyszomierz oraz skarbnika gminy Nowogard Marcina Marchewkę na przekazanie kwoty 300 tys. złotych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego.

29.11.2023 13:10
sprawa w sądzie
Inflacja nie przyczyniła się do większej liczby pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. jest zaledwie 1-proc.

Blisko 60 tys. pozwów rozwodowych wpłynęło w trzech pierwszych kwartałach br. do 47 sądów okręgowych w całej Polsce. To tylko o 1,4% więcej niż rok wcześniej. W omawianym okresie najwięcej pozwów złożono w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Na końcu zestawienia widać Łomżę, Przemyśl oraz Suwałki. Dane też wyraźnie pokazują, że mieszkańcy dużych miast znacznie częściej decydują się na rozwód niż Polacy zamieszkali w mniejszych ośrodkach. Eksperci uważają, że w kolejnych analizowanych okresach wartości będą podobne jak ostatnio. Jednocześnie przewidują, że utrzyma się tendencja wzrostowa.

28.11.2023 19:41
Czy rozporządzenie ministra wstrzyma budowę nowych mieszkań? Zagrożenie wisi w powietrzu
Czy rozporządzenie ministra wstrzyma budowę nowych mieszkań? Zagrożenie wisi w powietrzu

W listopadzie Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W założeniu ma pomóc w walce ze zjawiskiem „patodeweloperki”. Choć zamysł jest dobry, to już pojawiają się głosy, które poddają w wątpliwość słuszność zaproponowanego rozwiązania. Zmiany napędzą wzrost cen nieruchomości, a nawet mogą wstrzymać budowę nowych mieszkań. Dlaczego? I co o nowelizacji rozporządzenia sądzą deweloperzy? Sprawdzamy, czy nowe przepisy mają szansę zmienić rynek nieruchomości na lepsze?

27.11.2023 22:27
„Hej, widzimy Was!”. Tak Czapki od serca otulają jesienią najmłodszych pacjentów
„Hej, widzimy Was!”. Tak Czapki od serca otulają jesienią najmłodszych pacjentów

Każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwór u około 1200 dzieci. Okres choroby i leczenia wiąże się z poczuciem samotności, które dotyka zarówno małych pacjentów, jak i czuwających przy ich łóżkach rodziców. W związku z pobytami w szpitalu i z myślą o systemie odpornościowym dziecka rezygnuje się z nauki w szkole, zabaw na podwórku, z życia towarzyskiego. Z troski o towarzyszące mu emocje powstał projekt #CzapkaOdSerca, symbolizujący solidarność z rodzinami dotkniętymi chorobami onkologicznymi. Ty także możesz pokolorować świat małych wojowników.

27.11.2023 21:53
baner
Ponad 30 rekomendacji ESG dla nowego rządu: Perspektywa naukowa i biznesowa

4 grudnia – PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.

27.11.2023 19:10
Płoty: Dzień seniora w Rega Arenie
Płoty: Dzień seniora w Rega Arenie

23 listopada w hali Rega Arena w Płotach członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Płotach świętowali Dzień Seniora.

24.11.2023 18:15
Powiat Gryficki: Dzień Pracownika Socjalnego
Powiat Gryficki: Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego nieprzypadkowo obchodzony jest w Dniu Życzliwości. To właśnie codzienna działalność pracowników socjalnych i pomocy społecznej daje nadzieję i wiarę w to, że życie jest wartością samą w sobie.

23.11.2023 22:58
zdjęcie poglądowe
Od teraz do końca roku kobiety pracują za darmo. 15 listopada obchodzimy Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń

Średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Ta różnica w płacach kobiet i mężczyzn stanowi równowartość półtoramiesięcznej pensji. Dlatego dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. W tym roku przypada na 15. dzień listopada.

14.11.2023 20:06
GRAFIKA - Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki już 18 listopada
Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki już w sobotę 18 listopada
14.11.2023 19:39
Gryfice: Złote Gody - Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego
Gryfice: Złote Gody - Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

We wtorek 24 października w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gryficach odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego. Czternaście par małżeńskich z Gmin Gryfice i Brojce zostało odznaczone medalem "Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonał Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł oraz Wójt Gminy Brojce Michał Zinowik.

26.10.2023 10:17
Ile mieszkań deweloperskich obejmuje Bezpieczny Kredyt 2 proc.
Ile mieszkań deweloperskich obejmuje Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Jaką ofertą mieszkań, kwalifikujących się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. dysponują deweloperzy? W których inwestycjach są dostępne? Do jakiej kwoty najczęściej poszukiwane są lokale, finansowane preferencyjnym kredytem? Czy firmy planują budowę nowych projektów z mieszkaniami objętymi programem? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

24.10.2023 10:47
Anna Pawlak, działaczka społeczna, startująca do Sejmu RP
Anna Pawlak, działaczka społeczna, startująca do Sejmu RP
16.10.2023 09:16
Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana

W dzisiejszym wydaniu chcielibyśmy przedstawić Państwu wyjątkową postać z naszej lokalnej społeczności panią Edytę Podgórską - żonę, matkę, samorządowczyni, ekonomistkę, społeczniczkę – kobietę, która jest prawdziwym przykładem siły, determinacji i poświęcenia. Jej życiowa droga i różnorodne role, jakie pełniła i pełni, są inspiracją dla wielu.

16.10.2023 09:07    2
Halina Szymańska z poparciem Solidarności do Senatu RP
Halina Szymańska z poparciem Solidarności do Senatu RP

Solidarność poparła w wyborach do Senatu RP Halinę Szymańską. Ekspertka w sprawach miast i wsi zbierała doświadczenie zawodowe pracując w "sanepidzie", jako burmistrz Łobza czy zasłynęła z popierania blokad pociągów na trasie Szczecin - Gdańsk w Łobzie by utworzyć Powiat Łobeski.

16.10.2023 06:35
Wybory do Sejmu i Senatu - Halina Szymańska
Wybory do Sejmu i Senatu - Halina Szymańska
15.10.2023 21:01
Światowy Dzień Zwierząt – sprawdź, jak chronić zagrożone gatunki
Światowy Dzień Zwierząt – sprawdź, jak chronić zagrożone gatunki

Corocznie, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to przypada na wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Zostało ono ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony.

04.10.2023 08:45
Spektakularny Finał projektu „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”
Spektakularny Finał projektu „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”

W piątek 29 września w Trzebiatowie odbyła się spektakularna akcja sprzątania okolicy rzeki Rega na odcinku całego Trzebiatowa zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wspólnie z samorządem Trzebiatowa, Nadleśnictwem Gryfice z szerokim udziałem młodzieży z trzebiatowskich szkół. To takie spektakularne podsumowanie realizowanego od 2012 roku Projektu „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”. Dzięki realizacji Projektu otwarty został korytarz migracyjny ryb dwuśrodowiskowych (wędrownych), głównie troci, w korycie rzeki Regi oraz w jej dopływach.

02.10.2023 21:24
Wzrost cen energii niestraszny dla wszystkich.  Ochroń swój portfel zimą
Wzrost cen energii niestraszny dla wszystkich. Ochroń swój portfel zimą

Prognozowany wzrost cen energii, a tym samym kosztów ogrzewania domu napawa pesymizmem szczególnie właścicieli nieocieplonych budynków. Co mogą zrobić, by mieć ciepło w domu zimą i nie zbankrutować płacąc rachunki za ogrzewanie? To proste, wystarczy jeśli tej jesieni wykonają termomodernizację budynku, która skutecznie ograniczy zużycie energii potrzebnej do jego ogrzania. Ocieplenie domu zmniejszy również emisję CO2, więc dodatkowo ograniczy szkodliwy smog, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego oraz naszego zdrowia i lepszego samopoczucia.

28.09.2023 13:02
Światowy Dzień Morza – dlaczego powinniśmy je chronić?
Światowy Dzień Morza – dlaczego powinniśmy je chronić?

Lądy zajmują jedynie 29% powierzchni Ziemi. Pozostałe 71% to morza i oceany, które odpowiadają aż za połowę produkcji tlenu na naszej planecie. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Morza. Święto to ma na celu uświadomienie nam, że akweny są naszym wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania całego społeczeństwa

28.09.2023 11:44
Duża liczba studentów w stolicy Dolnego Śląska pobudza inwestycje w prywatne akademiki
Duża liczba studentów w stolicy Dolnego Śląska pobudza inwestycje w prywatne akademiki

Polska plasuje się na 6. pozycji w Europie pod względem liczby studentów. W całym kraju jest ich prawie 1,2 miliona. A co ciekawe - w samym Wrocławiu średnio ponad 75% studentów stanowią osoby pochodzące z innych części Polski i świata. Brakuje jednak miejsc noclegowych, stąd popularność alternatywy – akademików prywatnych, które przyciągają nie tylko studentów, ale i inwestorów. Całkowity wolumen europejskich transakcji inwestycyjnych w tę niszę w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku zanotował bowiem 130% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. A polski rynek jest daleki od nasycenia.

26.09.2023 20:13
ZUS za pierwsze półrocze br. wypłacił obcokrajowcom ponad 2 mln świadczeń z programu Rodzina 500 plus
ZUS za pierwsze półrocze br. wypłacił obcokrajowcom ponad 2 mln świadczeń z programu Rodzina 500 plus

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500 plus za okres pierwszej połowy tego roku wyniosła nieco ponad 2 mln. Tylko za czerwiec było to ponad 258 tys. Za ten sam miesiąc na rzecz obywateli Polski zrealizowano ich nieco ponad 6,1 mln. Za pierwsze półrocze najwięcej świadczeń, bo blisko 1,8 mln, przekazano na rzecz Ukraińców. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Białorusi, Rosji, Wietnamu, Rumunii i Bułgarii. Jak wynika z wyliczeń znawców tematu, w ub.r. obcokrajowcy stanowili 4% świadczeniobiorców programu. Natomiast na podstawie obecnych informacji eksperci prognozują, że nastąpi w tej kwestii jeszcze lekki wzrost. I przewidują, że do końca roku obywatele innych państw będą stanowić już 5% beneficjentów ww. świadczenia.

23.09.2023 11:10
Zmiany w punktach karnych. Czy szkolenia dla kierowców to klucz do bezpieczeństwa na drogach?
Zmiany w punktach karnych. Czy szkolenia dla kierowców to klucz do bezpieczeństwa na drogach?

Ten rok to zdecydowanie czas zmian dla prawa ruchu drogowego w Polsce. Ponad dwa miesiące temu zetknęliśmy się z lawiną nowych regulacji, a już niebawem, bo 17 września 2023 roku, w życie wchodzi nowelizacja przepisów o punktach karnych. Znosi ona niektóre zmiany wprowadzone do kodeksu… zaledwie rok temu. Czy powrót do przeszłości wywoła kontrowersje? Eksperci autobaza.pl odpowiadają.

22.09.2023 12:10
To ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu w Akademii Przyszłości!
To ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu w Akademii Przyszłości!

Wciąż brakuje 46 chętnych z województwa ZACHODNIOPOMORSKIEGO

21.09.2023 16:29
Ile trzeba mieć na trójkę od dewelopera
Ile trzeba mieć na trójkę od dewelopera

W jakich cenach są najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

21.09.2023 10:25
„Kresowiacy i Sybiracy – Cisi Bohaterowie Ziemi Gryfickiej”
„Kresowiacy i Sybiracy – Cisi Bohaterowie Ziemi Gryfickiej”

W niedzielę 17 września w ramach obchodów Dnia Sybiraka w Gryfickim Domu Kultury odbyło się spotkanie integracyjne przy kawie z autorami nowej książki „Kresowiacy i Sybiracy – Cisi Bohaterowie Ziemi Gryfickiej” Jadwigą Milczarczyk i Grzegorzem Burczą, moderatorem spotkania był wydawca i redaktor publikacji Waldemar Wierzba.

19.09.2023 16:37
Gryfice: Uroczyste Obchody Dnia Sybiraka
Gryfice: Uroczyste Obchody Dnia Sybiraka

W niedzielę 17 września w rocznicę zdradzieckiej napaści sowieckiej Rosji na Polskę uczczoną w Gryficach tę znamienną datę. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele WNMP w Gryficach. Następnie uczestnicy wydarzenia - w asyście pocztów sztandarowych - przeszli pod pomnik „Zesłańców Sybiru” na Cmentarzu Komunalnym na oficjalną część uroczystości.

18.09.2023 10:15
Sowieci do domu!
Sowieci do domu!

Zapraszamy w poniedziałek, 25 września 2023 r., o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na debatę pt. „Sowieci do domu!”. Pretekstem do spotkania będzie 40. rocznica wycofania z Polski wojsk sowieckich, stacjonujących w naszym kraju od końca drugiej wojny światowej. Swój udział zapowiedzieli: Leszek Smykowski, Marek Tałasiewicz, Ryszard Techman i Ewaryst Waligórski.

15.09.2023 22:16
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach świętował 90 lat istnienia
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach świętował 90 lat istnienia

Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 8 września, kiedy to Ogród Dendrologiczny w Przelewicach obchodził swoje imponujące 90-te urodziny. Tego dnia obyło się Ogólnopolskie Sympozjum z okazji 90-lecia Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach pt. ,,Historyczne parki i ogrody dziedzictwem kultury oraz miejscem nowych form edukacji". To był dzień pełen emocji, wypełniony cenną wiedzą, inspiracją i pięknem natury.

15.09.2023 11:14
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test