Wokół poszczenia narosło wiele kontrowersji, powstało sporo szumu informacyjnego i jednocześnie pojawiło się mnóstwo informacji szkodliwych czy też po prostu nieprawdziwych. Faktem jest, że okresowy post może mieć wspaniały wpływ na nasze ciało i umysł. Szkodliwym kłamstwem natomiast jest przekonanie, że można go bezpiecznie robić bez przygotowania mentalnego i fizycznego – w tym przypadku przeprowadzenie całego postu bez nieszczęśliwych wypadków będzie istnym cudem – komentuje Mariusz Budrowski, twórca projektu Odmładzanie na surowo.
Przygotowanie do postu
Absolutnie najważniejszym aspektem każdego rodzaju postu – niezależnie od tego czy decydujemy się na post wodny, suchy, oparty o soki warzywne, post warzywno-owocowy dr Dąbrowskiej czy po prostu odmawiamy sobie jakiegoś konkretnego produktu (słodyczy, alkoholu, mięsa) – jest przygotowanie mentalne do czekającego nas wyzwania.
Należy zastanowić się, dlaczego to robimy i dla kogo oraz jakich efektów oczekujemy. Warto też postawić sobie konkretny cel – może to być zgubienie kilogramów, poprawienie parametrów w wynikach krwi, zmniejszenie, czy zlikwidowanie zmian skórnych. Polecam też przede wszystkim, aby praktykowanie postu było wyjątkowym czasem w Twoim życiu, który poświęcisz właśnie dla siebie. Nie powinieneś zatem być w tym czasie nadmiernie pochłonięty życiem innych, życiem zewnętrznym. Celem postu powinno być zajrzenie do wewnątrz, zarówno we własne ciało jak i ducha. Jeżeli motywacja będzie właściwa, efekty będą znacznie lepsze niż gdybyś miał ten czas spędzić skupiając się na tym, co cię omija zamiast na tym, co zyskujesz – radzi Mariusz Budrowski, który od lat praktykuje posty oraz pomaga innym je przechodzić za pośrednictwem projektu Odmładzanie na surowo, i dodaje: – W kwestii fizycznego przygotowania do postu warto przed, przynajmniej na kilka dni wcześniej odstawić całkowicie mięso i jak najmniej jeść pokarmów przetworzonych przemysłowo. Polecam serdecznie, aby wypełnić jadłospis takimi rzeczami jak szejki, świeżo wyciskane soki i surowe jedzenie. Wówczas sam post będzie dla organizmu i jego nawyków znacznie mniejszym szokiem.
Przebieg postu
Jeżeli przystępujesz do postu po raz kolejny zapewne już wiesz „z czym to się je”. Jeżeli to twój pierwszy raz, musisz wiedzieć, że post (zwłaszcza ten całkowity podczas którego pijemy wyłącznie wodę) to okres, w którym nasz organizm przechodzi duże zmiany, a jednocześnie (mimo braków procesów trawiennych) intensywnie pracuje. Możesz zatem odczuwać różne, dosyć specyficzne dolegliwości czy amplitudę energetyczną w swoim ciele (raz ogrom energii i poczucie, że jesteś w stanie przenosić góry a raz kompletne opadnięcie z sił). Prawdopodobne są również bóle głowy, katar czy okresowe odnawianie się starych dolegliwości lub nasilenie obecnych. Będą to jednak wyłącznie chwilowe tzw. „kryzysy ozdrowieńcze”. Troszkę w myśl popularnego powiedzenia: „aby się polepszyło musi się najpierw pogorszyć”. Z jednej strony ważne jest, aby pozostawać w tym czasie w ruchu, uprawiać regularną aktywność fizyczną. Z drugiej strony nie należy się forsować. Zaleca się zatem w tym okresie przede wszystkim spacery, spokojniejsze i lżejsze odmiany jogi czy też pływanie.
Aby efektywniej przejść post możesz zastosować lewatywę jako sposób przygotowania oraz element wspomagający post w trakcie. Dobrym pomysłem jest również, jeśli masz taką możliwość, korzystanie z sauny czy ciepłych kąpieli w roztworze wody z solą Epsom (dostępną w aptekach). Wspomagająco zadziała również płukanie ust olejem kokosowym – pomoże to między innymi na pojawiające się w trakcie poszczenia nieprzyjemny osad i zapach w ustach – tłumaczy Mariusz Budrowski.
Zachęcam cię jednocześnie również do tego, abyś nie pościł sam. Przyłączenie się do innych osób w tym samym działaniu może pozytywnie wpłynąć na twoją motywację i wyniki, a także wspomoże cię informacyjnie w razie jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojów – dodaje Mariusz Budrowski, zapraszając do wzięcia udziału w wyzwaniu Postu Wodnego.
Wychodzenie z postu
Ważnym elementem postu jest wychodzenie z niego. Niezależnie od rodzaju postu, jaki podjęliśmy, pamiętając o naszych celach, wychodźmy z ograniczeń powoli i rozsądnie. Absolutnie nie rzucajmy się od razu na stałe jedzenie i na produkty, które specjalnie przed postem odstawialiśmy. Może to spowodować nawrót wszystkich dolegliwości, które udało nam się zwalczyć dzięki głodówce, pojawienie się nowych, ponowny przyrost wagi i inne negatywne skutki takie jak rozstrój żołądka.
Z tego również powodu ważne jest mentalne przygotowanie do postu – jeśli wiesz, po co to robisz, łatwiej będzie ci nie tylko wytrwać, ale również zacząć po poście i procesie oczyszczania zdrowszy tryb życia…
Efekty postu
Do efektów prawidłowo przeprowadzonego postu (np. wodnego czy warzywno-owocowego) należą między innymi: likwidacja (przynajmniej częściowa) stanów zapalnych i złagodzenie dolegliwości bólowych. Poprawi się również funkcjonowanie układu odpornościowego, ciało przejdzie proces oczyszczania się ze złogów nagromadzonych w przeszłości. Post może mieć ogromny wpływ na cofnięcie się objawów typowych dla chorób cywilizacyjnych, autoimmunologicznych oraz jedzeniozależnych takich jak: cukrzyca, łuszczyca, reumantoidalne zapalenie stawów czy atopowe zapalenie skóry. Nastąpi także utrata nadprogramowych kilogramów, chociaż jest to zaledwie efekt uboczny przy wszystkich innych korzyściach, który pozwoli ci poczuć się lżej…
Przeciwwskazania do postu
Dobre przygotowanie do postu, zarówno pod względem mentalnym jak i fizycznym, to podstawowy warunek, który jednocześnie eliminuje większość przeciwwskazań do rozpoczęcia swojej przygody z poszczeniem. Jest jednak szereg schorzeń i zaburzeń, głównie związanych z naszą psyche, które wykluczają możliwość całkowicie bezpiecznego poszczenia. Głównym przeciwwskazanim są choroby psychicznie, szczególnie te związane z niezdrową relacją z jedzeniem, jak bulimia czy żarłoczność psychiczna.
Wykluczone jest jednak również poszczenie w ciąży – twój organizm jest w tym czasie poddawany wystarczająco dużemu wysiłkowi, post nie jest zatem dobrym pomysłem, zwłaszcza, że post ma to do siebie, że powoduje uwalnianie się toksyn zgromadzonych latami w ciele do krwi, a ta powędruje wówczas bezpośrednio do dziecka, które nosisz w brzuchu – oczywiście ujmując to w sporym uproszczeniu.
Skonsultować się z lekarzem należy także, kiedy przyjmujemy różnego rodzaju leki np. na krzepliwość krwi czy na depresję (brak pożywienia przez dłuższy czas może znacząco zmienić działanie tych substancji).
Pamiętaj zatem, aby dobrze się przygotować i mieć odpowiednie wsparcie, zarówno w najbliższych jak i innych osobach, które będą pościć jednocześnie z tobą!
Mariusz Budrowski – specjalista i praktyk zdrowego żywienia. Pomysłodawca projektu Odmładzanie na surowo oraz Surowego Życia i Festiwalu Witariada – największego na świecie wydarzenia dla osób chcących żyć zgodnie z naturą. To także współautor książek, m.in. "Surowe zdrowie", czy „Moje 90 dni”. Wraz ze swoją partnerką, Agnieszką Juncewicz, angażuje się w wiele projektów, mających na celu rozpowszechnienie diety "raw" i sokoterapii jako recepty na zdrowie.
https://www.odmladzanienasurowo.com/
Napisz komentarz
Komentarze