O tym, że innowacje odgrywają istotną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym, nie trzeba nikogo przekonywać. I chociaż te zazwyczaj kojarzą się z czymś, co dotyczy raczej techniki czy technologii, to musimy pamiętać, że innowacyjność łączy aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. - mówi dr prof. ZPSB Grażyna Maniak, Dziekan Wydziału w Gryficach.
Patrząc na słownikową definicję innowacyjność to nie tylko „wprowadzenie czegoś nowego” ale też „rzecz nowo wprowadzona”. Zatem nie musimy wymyślać samych nowości, możemy podpatrzeć cudze rozwiązania i wprowadzić je u siebie. Dzielenie się dobrymi praktykami może być zatem przepisem na sukces- dodaje dziekan Maniak
Inspirujące wystąpienie związane z innowacyjną transformacją miasta i regionu wygłosił wiceburmistrz Schwedt/Oder Silvio Moritz. Podzielił się swoim doświadczeniem na temat rozwiązań stosowanych na potrzeby transformacji swojej „małej ojczyzny” – bardzo nowatorskich wobec stanowiących wcześniej podstawę jej funkcjonowania.
Shwedt/Oder przez ostatnie 30 lat przeszło wielką przemianę. Wpływ na to miał z pewnością duży kryzys ekonomiczny spowodowany transformacją z początku lat 90 i znaczna depopulacja - z miasta blisko 60 tysięcznego dzisiaj została tylko połowa. Pomimo tego włodarze nie bali radykalnych kroków - na przykład burzyli całe dzielnice niepotrzebnych już starych bloków. Te, które pozostawiono, dostosowano do współczesnych standardów. Ostatnia transformacja dotyczy problemów związanych z pandemią i wojną na Ukrainie. Obie przyczyny spowodowały, że podstawa funkcjonowania miasta - rafineria - przestała mieć rację bytu. Podmiot, który dawał miejsca pracy dla 1000 ludzi oraz był bezpośrednio powiązany z firmami zatrudniającymi kolejne 5000 osób, przestał funkcjonować. Teraz trwają prace nad przekształceniem tego terenu w fabrykę wodoru.
Wszystkie te decyzje i działania nie mogłyby mieć miejsca bez lokalnych liderów oraz silnej współpracy - takiej sieciowości. I to jest dla nas innowacja, którą możemy wdrożyć u siebie - mówi dr prof. ZPSB Grażyna Maniak, Dziekan Wydziału w Gryficach.
Kiedy samorząd coś planuje, dobrze jest aby zaprosił mieszkańców do udziału w konsultacjach na ten temat. A mieszkańcy powinni to zaproszenie przyjąć i wyrazić swoje zdanie na ten temat. To także innowacja, bo nasze zaangażowanie społeczne jest bardzo małe. - dodaje dziekan Maniak.
Pozostałe prelekcje rozwijały temat innowacji jako motoru rozwoju regionu. Dr Anita Lorenzen z Kraju Saary, podobnie jak burmistrz Schwedt, opowiedziała o transformacji swojego regionu. Rozwinęła temat jednego człowieka, któremu zależy i jak staje się on motorem napędowym dla lokalnej społeczności. Robert Stępowski pokazywał, że zaangażowanie młodych ludzi w życie gminy może mieć pozytywne skutki dla rozwoju społeczno-ekonomicznego.
Tomasz Aniuksztys ze stowarzyszenia “Z pomysłem” przedstawił sytuację Gryfic, Dr Bartłomiej Kołsut i Sandra Szczerbal ze Związku Miast Polskich oraz Agnieszka Kurdyś-Kujawska z Politechniki Koszalińskiej omawiali tematy platform i instrumentów terytorialnych w innowacyjnym podejściu do rozwoju miast.
Analiza danych oraz znajomość źródeł finansowania jest tak samo ważna jak ludzie, którym się chce działać. Musimy pamiętać, że chęci muszą być oparte na solidnych filarach i wsparte dobrymi narzędziami - dodaje dziekan Maniak.
VIII edycja Gryfickiego Forum Społeczno-Gospodarczego odbyła się 23 maja 2023 r. w gryfickim wydziale Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych.
Jakub Gibowski
Foto: ZSPB/Stanisław Razmus
Napisz komentarz
Komentarze