W Polsce dzięki przedsiębiorczości lokalnych firm telekomunikacyjnych światłowód zaistniał w wielu miejscach zapomnianych przez dużych operatorów, czyli w małych miasteczkach i wioskach. Ale to właśnie dzięki nakładom marketingowym i intensywnej promocji dużych graczy zaczął być dobrem rozpoznawalnym i pożądanym przez coraz większe grono internautów. Rewolucję na rynku przynosi 2017 rok, kiedy to na rynku pojawia się multi-światłowód.
Multi-światłowód to medium podłączane przez operatorów hurtowych, które pomimo tych samych technicznych możliwości oferuje użytkownikom wyraźną wartość dodaną. To przede wszystkim więcej ofert, obejmujących szeroką gamę cyfrowych usług: telewizję, telefon i wieloplatformową rozrywkę online. Do tego dochodzi konsumencka swoboda decyzji zakupowej: abonent dowolnie wybiera spośród konkurencyjnych ofert operatorów korzystających. To prosta oparta na zdrowych rynkowych zasadach zmiana. Dziś ten dostawca internetu, jutro inny. Dziś taki pakiet usług, jutro odmienny. Wystarczy raz się przyłączyć do multi-światłowodu, bo to jeden kabel, ale tysiące możliwości. To właśnie esencja usług świadczonych poprzez otwarty, hurtowy światłowód, z którego korzystają dziś setki tysięcy polskich internautów w swoich domach, poprzez ofertę świadczoną przez dziesiątki polskich operatorów, dostarczających im nowoczesne usługi.
„Multi-światłowód od operatorów hurtowych to teraźniejszość i przyszłość polskiej telekomunikacji. W ciągu następnych kilku lat większość internautów w swoich domach będzie korzystała z tej formy używania szybkiego internetu. Użytkownicy będą wiedzieli, że są do niego podłączeni i będą wymagali od dostawców internetu, żeby świadczyli usługi właśnie na multi-światłowodzie od Nexery albo innego operatora hurtowego. Ta rynkowa perspektywa jest już właściwie przesądzona, dlatego dostawcy internetu - bądźcie na to przygotowani” – mówi Paweł Biarda, członek zarządu ds. komercyjnych w Nexerze.
Operatorzy multi-światłowodu koncentrują się dziś na rozbudowie swoich sieci, zapewnieniu im odpowiedniej skali, zasięgu i pojemności. Hurtownicy przygotowują infrastrukturę do spełniania potrzeb użytkowników multi-światłowodu dziś i nawet za kilkanaście lat. Współpracują też z operatorami korzystającymi w celu zapewnienia jak najlepszej jakości dostarczanych usług. Do tego dochodzi automatyzacja procesów i integracja systemów, również kryjące się za multi-światłowodem. Bo jeden światłowód to tysiące możliwości. Dla wszystkich.
***
O firmie NEXERA
Nexera to pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia.
Na bazie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) Nexera buduje sieć światłowodową w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski. Docelowo w zasięgu najnowocześniejszej sieci światłowodowej znajdzie się ponad 1 mln gospodarstw domowych oraz prawie 3 tys. szkół i jednostek edukacyjnych, objęte siecią Nexery poprzez dofinansowanie z POPC oraz w ramach realizacji projektów własnych.
Nexera jest laureatem wielu nagród. Firma zdobyła tytuł „Innowatora Roku” w konkursie Złotych Anten, w ramach 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury. Operator uzyskał też nagrodę za Najlepsze Wdrożenie Usługi Chmurowej w konkursie Best in Cloud 2019 oraz laury Global Carrier Awards 2020 w kategorii najlepsze wdrożenie BSS/OSS. W 2021 r. Nexera otrzymała prestiżowe Godło Teraz Polska oraz tytuł Dream Employer 2021. W 2022 r. operator uzyskał wyróżnienie w konkursie Mocarze HiperAutomatyzacji 2022. W maju br. prezes Nexery, Jacek Wiśniewski, został uhonorowany prestiżową nagrodą FTTH Individual Award 2022. Przyznawane przez branżową organizację FTTH Council Europe laury są wyrazem szczególnego uznania dla osób i organizacji, które aktywnie przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju sieci światłowodowej w Europie.
Napisz komentarz
Komentarze