Przypomnijmy - do 27 marca zwycięzcy poprzednich etapów konkursu, czyli Innovation AG ze Zgorzelca oraz Autobox Innovation ze Starachowic, dostarczyć mieli Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju jeżdżące (dopuszczone do ruchu) prototypy swoich pojazdów. W ramach oceny NCBiR samochody poddane zostały szeregowi testów określających m.in. ich zdolności przewozowe czy zasięg.
Najwyższe noty otrzymała konstrukcja od Innovation AG, która zyskała również najwyższe oceny w II etapie programu e-VAN.
Spółka od podstaw stworzyła projekt elektrycznego vana o napędzie bateryjnym. Auto bazuje na autorskiej, opracowanej samodzielnie, platformie o nazwie EAGLE (Orzeł), na którą składają się:
- podwozie,
- układ hamulcowy,
- układ napędowy,
- układ kierowniczy,
- zawieszenie.
Wszystkie kluczowe elementy platformy, jak również cały projekt techniczny, są autorstwem polskich inżynierów i mechaników.
Testy NCBiR dotyczyły m.in. zasięgu i ładowności. Zespół ekspertów oceniał ponadto każdy z projektów m.in przez pryzmat przygotowania do ewentualnej komercjalizacji. Prototyp stworzony w Innovation AG otrzymał imponujący wynik 98 punktów na 100 możliwych do uzyskania. Maksymalne noty uzyskano m.in. w kategorii zasięgu, wyposażenia opcjonalnego czy prognozowanego udziału w przychodzie z komercjalizacji technologii zależnych. Jedynie w kategorii zasięgu innowatorzy ze Zgorzelca nie zgarnęli kompletu punktów - oceniający przyznali autu 14 z 16 możliwych "oczek".
Trzeba jednak zauważyć, że uzyskany przez prototyp wynik zdecydowanie wykracza poza wymagane w konkursie 250 km zasięgu. W testach NCBiR prototyp e-VANa z Innovation AG przy obciążeniu wynoszącym 1000 kg uzyskał wynik 343,3 km.
Warto dodać, że do czwartego etapu zakwalifikowała się też konstrukcja Autobox Innovation ze Starachowic, która oceniana była w innej kategorii (pojazd ze Starachowic to bardziej elektryczna ciężarówka niż van).
W czwartym etapie zadaniem twórców samochodów będzie uzyskanie homologacji swoich konstrukcji, budowa trzeciego prototypu z dowolnie wybraną zabudową oraz przygotowanie pojazdów do produkcji. Na realizację tych prac wykonawcy mogą otrzymać maksymalnie 3,25 mln zł. NCBiR przewidział na to zadanie zaledwie sześć miesięcy.
Innovation AG ze Zgorzelca, od ponad 20 lat specjalizuje się w przebudowach i remontach pojazdów rajdowych i specjalnych. Ostatnie kilka lat, to rozwój technologii ekokonwersji i elektromobilności, co w Zgorzelcu dało efekt w postaci konstrukcji E-VANA, czyli polskiego auta dostawczego, budowanego przez Innovation AG w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. O firmie zrobiło się głośno pod koniec 2018 r., kiedy zaprezentowała Sokoła 4x4, czyli pierwszy polski, w pełni elektryczny, pojazd stworzony metodą ekokonwersji oraz ogłosiła plany startu zbudowanym przez siebie elektrycznym autem w Rajdzie Dakar.
Na bazie ekokonwersji inżynierowie Innovation AG opracowali samochody, które znalazły zastosowanie w kopalniach, parkach narodowych oraz w pracy "na ostatniej mili" m.in. dla największej polskiej firmy kurierskiej.
Pod koniec 2020 roku w Hubie Innowacji Innovation AG powstało pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne, które już obsługuje największy w kraju kompleks farm fotowoltaicznych zrealizowany pod Zgorzelcem, w ramach klastra energii – ZKlaster
Napisz komentarz
Komentarze