Reklama

Spotkanie Czterech Świec

To już po raz XXIII w Trzebiatowie wierni czterech kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko – augsburskiego spotkali się aby kolędować w wielu językach, poznając jednocześnie zwyczaje i tradycje czterech wyznań. 11 stycznia, sala Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Gości powitali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, który objął patronatem honorowym to wydarzenie i dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek podkreślając wyjątkowość i znaczenie wspólnego „trzebiatowskiego świętowania”.
Spotkanie Czterech Świec

W trakcie spotkania uczczono pamięć zmarłego Pastora Hansa Udo - Voglera, honorowego obywatela Trzebiatowa, którego ideą było budowania mostów poprzez angażowanie się w sprawy ekumenizmu, współpracy, przyjaźni. Pamiętamy jego niezwykle spontaniczne wystąpienia, śpiewy, niespodzianki, jakimi obdarowywał nas podczas Wieczorów Kolęd.

Symbolem czterech obecnych w Trzebiatowie wyznań są 4 świece, które zapalili: wyznanie rzymskokatolickie – ksiądz Prałat Andrzej Dowal, grekokatolickie –ksiądz Bohdan Feciuch, prawosławne – Ksiądz Andrzej Demczuk, ewangelicko – augsburskie –Patrycja Smolczyńska. Księża Andrzej Dowal, Andrzej Demczuk, Pastor Sławomir Sikora, Bohdan Feciuch przekazali wiele myśli i spostrzeżeń podsumowujących ponad 20 –letnie wspólne kolędowanie, przede wszystkim to, aby żyć razem w braterstwie, pokoju i wzajemnym zrozumieniu, a nie obok siebie, starać się siebie poznawać i szanować. Podczas tego wieczoru obok znanych i lubianych kolęd, zawsze pojawiają się pastorałki, szczedriwki, pieśni cerkiewne.

Wyznanie rzymskokatolickie reprezentowali: w wiązance najbardziej znanych kolęd zespół „Bursztynki” działający przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, pod kierunkiem Aleksandra Bogdanowa  i grupa lektorska działająca przy Parafii M.N.M.P w Trzebiatowie, pod kierunkiem Małgorzaty Labuhn i Marioli Niewiadomskiej, która zaprezentowała Jasełka bożonarodzeniowe przeplatane znanymi kolędami.

Wyznanie prawosławne reprezentował chór z Dekanatu Szczecińskiego. Wspaniałe głosy, piękne podniosłe śpiewy w języku starocerkiewnym, białoruskim, ukraińskim, uderzające bogactwem brzmień i intensywnością nastrojów przeniosły nas w świat cerkwi i monasterów.

Dzieci z parafii ewangelicko – augsburskiej ze Szczecina przygotowały przedstawienie według scenariusza Izabeli Sikory pokazujące problemy młodych ludzi,  łącząc współczesne historie z wydarzeniem narodzin Jezusa. Przedstawienia niosą zawsze przesłanie życia w tolerancji, wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu.

Spotkanie z wyznaniem grekokatolickim poprowadził zespół dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie pod kierunkiem Nadii Pylat i „Kochanyj spiw”, który zaśpiewał tradycyjne, ale i nowe kolędy ukraińskie.

Na zakończenie wspólnie kolędowaliśmy z zespołem „Forte” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Trzebiatowie, kierowanym przez Andrzeja Drozdowskiego.

Niezwykle wzruszający jest moment wspólnego śpiewu pieśni „Podajmy sobie znak pokoju”, która niesie przesłanie tego jedynego w swoim rodzaju spotkania.  I tak zakończyliśmy ten piękny wieczór, kiedy wierni czterech wyznań spotykają się, by razem celebrować świąteczny, bożonarodzeniowy czas, który w Trzebiatowie, liczony według kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego trwa cały miesiąc! A potem każdy mógł skosztować przepysznych ciast upieczonych na tę wyjątkową okazję.

Organizatorami Spotkania był Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz parafie: rzymskokatolicka, ewangelicko – augsburska, prawosławna i greckokatolicka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, natomiast medialny: TVP Szczecin, Radio PLUS Gryfice, „Gryfickie Echa”, Portal Gryfickie info, „Trzebiatowska Gazeta Regionalna”, Super Portal 24, Tygodnik Regionalny ECHO, „Puls Miasta”, eGryfice.pl., Polskie Radio Koszalin.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku: Związkowi Emerytów i Rencistów Koło w Trzebiatowie, Irenie Szkarapacie,
 P. Brajer, Darii Bilo a Centrum Kształcenia Zawodowego w Trzebiatowie za pomoc w przygotowaniu scenografii.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test