Eurostat opublikował najnowsze odczyty inflacji HICP dla Europy. Polska z wynikiem 10,2 proc. znalazła się dopiero na siódmym miejscu. Wyprzedziła nas Bułgaria – 10,5 proc., Łotwa – 11,5 proc., Holandia – 11,7 proc., Czechy – 11,9 proc., Estonia – 14,8 proc. oraz Litwa – 15,6 proc. Choć inflacja w Europie przyspieszyła, nie jesteśmy już w czołówce, jak miało to miejsce chociażby w grudniu. Prawdopodobnie zawdzięczamy to tarczy antyinflacyjnej oraz obniżonemu podatkowi VAT na wybrane produkty. Są to jednak obniżki czasowe, obecna sytuacja może jeszcze ulec zmianie.
Co ciekawe, zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego, ceny w Polsce rosną „niemal wyłącznie” z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jest to o tyle ciekawa wypowiedź, że zrzuca ona niemal całkowicie odpowiedzialność z Rady Polityki Pieniężnej, która jednak podnosi stopy procentowe. Jeszcze w 2021 roku argumentował on brak działań ze strony RPP tym właśnie, że inflacja jest uzależniona od czynników zewnętrznych.
Kontrowersje wokół prezesa NBP nasilają się obecnie w świetle nadchodzącej decyzji o przedłużeniu bądź nieprzedłużeniu jego kadencji. Niewątpliwie ocena efektów pracy Adama Glapińskiego w ostatnich latach nie jest kwestią prostą. Mimo że Narodowy Bank Polski jest z założenia niezależny i apolityczny, opinie o prezesie NBP zdają się idealnie licować z tym, czy wygłaszający je stoją po stronie rządu czy opozycji.
Złoto zachowuje się stabilnie
Od początku trwania rosyjskiej agresji na Ukrainę, cena złota wyrażona w dolarze amerykańskim porusza się w przedziale 1 920-1 980 USD, z niewielkim szczytem ok. 8 marca, kiedy cena wyniosła 2 050 USD. W polskiej walucie sytuacja wygląda równie stabilnie. I stabilność to chyba najlepsze określenie dla tego, jak w ostatnim czasie zachowuje się złoto, które postrzegane jest jako bezpieczna przystań i środek dywersyfikacji.
Brak zdecydowanych ruchów świadczy też o tym, że inwestorzy nie spodziewają się aktualnie gwałtownych zmian – również w kwestii skuteczności Rosjan w agresji na Ukrainę. Względnie płaski wykres ceny złota świadczyć może o tym, że Rosja postrzegana jest jako nieudolna i nieskuteczna.
Ciekawa sytuacja rysuje się na srebrze. Choć jego cena również wydaje się być bardzo stabilna, według raportu Metal Focus i The Silver Institute w 2022 roku mamy do czynienia z rekordowym popytem na srebro na świecie. W szczególności dotyczy to paneli fotowoltaicznych, które coraz powszechniej wykorzystywane są na całym świecie.
Ciekawostką jest także to, że wg World Silver Survey 2022, KGHM Polska Miedź jest właścicielem największej kopalni srebra na świecie, a także jest drugim największym producentem srebra na świecie. Srebro wydobywane jest niejako przy okazji, wraz z miedzią, która stanowi podstawowy produkt KGHM. W 2021 roku KGHM wyprodukował 1 366 ton srebra, co stanowiło ok. 16 proc. przychodów firmy.
***
Michał Tekliński – dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach pozarządowych i w branży IT. W Goldenmark odpowiada za koordynację bezpośredniej i ścisłej współpracy z największymi producentami oraz dostawcami złota i diamentów na całym świecie.
O firmie
Grupa Goldenmark jest liderem dystrybucji złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Od 2010 roku firma z dumą nawiązuje do tradycji menniczej Wrocławia, z którego się wywodzi. Dziś trzy filary oferty Goldenmark to złoto (i inne metale szlachetne), diamenty i kolekcje.
W ciągu 10 lat działalności firma dostarczyła klientom kilkanaście ton fizycznego złota w postaci monet i sztabek od czołowych światowych producentów. Goldenmark specjalizuje się także w dostarczaniu klientom certyfikowanych diamentów w celach lokacyjnych, ale także w formie najwyższej jakości pierścionków.
Trzecim obszarem działalności firmy są unikatowe produkty kolekcjonerskie, takie jak luksusowe wydawnictwa i wyjątkowa sztuka w postaci obrazów, giclee oraz fotografii artystycznej. Goldenmark współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy.
Wszystkie produkty w ofercie firmy charakteryzują się ponadczasowym wymiarem i wspólnie tworzą pełną gamę produktów o walorach lokacyjnych, niezbędnych w budowaniu majątku dla przyszłych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze