Reklama dotacje rpo

Błękitna Armia

Trzebiatowski Ośrodek Kultury we współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zaprosił młodzież z trzebiatowskich szkół na spotkanie „W hołdzie Błękitnej Armii – rola i znaczenie armii generała Józefa Hallera w odzyskaniu niepodległości Polski”. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Osiak – historyk, adiunkt BDZ w Szczecinie, która od 2015 roku jest koordynatorem polsko – francuskiego projektu historyczno – edukacyjnego o utworzeniu w 1917 roku Armii Polskiej we Francji, jej roli i znaczeniu w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Błękitna Armia

Wykład oraz prezentacja multimedialna poświęcone były historii Błękitnej Armii (nazwana pochodzi od koloru mundurów). W sierpniu 1914 roku we Francji utworzono  pierwszą polską formację, do której zaciągnęli się ochotnicy tzw. Bajończycy. Podkreślali swoją odrębność narodową projektując sztandar, który wyhaftowany został przez mieszkanki Bayonny. Za odwagę i poświęcenie na polu walki ( bitwa pod Arras) sztandar został udekorowany prze prezydenta Francji Krzyżem Wojennym z palmą. Warto wspomnieć również o drugiej ochotniczej formacji wojskowej – oddział Rueilczyków – która została wcielona do Legii Cudzoziemskiej.

4 czerwca 1917 roku utworzona została Armia Polska we Francji – uznana za jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską. Pierwsze polskie oddziały wojskowe powstały w Sillé –le-Guillaume, następnie Laval, Mayenne, Alençon, Mamers czy Angers. W czerwcu 1918 roku miało miejsce uroczyste zaprzysiężenie pułków Armii Polskiej i wręczenie sztandarów, zaś 4 października gen. Józef Haller mianowany został pierwszym polskim dowódcą Armii Polskiej we Francji. Grupa Bajonczyków jako  jedna z pierwszych wstąpiła w szeregi ochotników obozu rekrutacyjnego w Sillé –le-Guillaume. Następnie napływały kolejne grupy żołnierzy,  dla których prowadzone były intensywne szkolenia.  Żołnierze Błękitnej Armii brali w wielu walkach ( m.in. na polach  Szampanii i w Wogezach a także pod Saint Hilaire-le-Grand koło Reims). Wiosną 1919 roku ponad  70- tysięczna  armia przybyła do Polski by brać udział w walkach o ojczyznę.

mg



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test