Pozwoli to na badanie nowoczesnych struktur (sztucznych, projektowanych i wytwarzanych przez człowieka metamateriałów) oraz przeprowadzanie pomiarów spektroskopowych, czyli wykrywania obecności różnych materiałów w badanej próbce.
Dzięki badaniom w sposób bezprzewodowy, będziemy mogli wykryć niebezpieczne substancje takie jak narkotyki, czy materiały wybuchowe lub mikrouszkodzenia np. na powierzchni skrzydeł samolotów, co w przyszłości może zapobiec katastrofom lotniczym – tłumaczy dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT.
Obecnie taki sprzęt posiada m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Laboratorium będzie służyło głównie do przeprowadzenia badań naukowych stosowanych, czyli odpowiadających na zapotrzebowanie dzisiejszego przemysłu oraz podstawowych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości planowana jest również realizacja zadań dydaktycznych w ramach dyplomów inżynierskich, magisterskich oraz prac doktorskich.
Fot. Aurelia Kołodziej
Napisz komentarz
Komentarze