Uwaga! Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.: stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających i uczestników wydarzeń, konieczność dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (na wydarzeniach plenerowych). Szczegółowe informacje znajdują się regulaminach dotyczących bezpiecznego zwiedzania zamku, zasad zwiedzania wystaw oraz uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych. Wszystkie regulaminy oraz wzór oświadczenia o stanie zdrowia dostępne są na www.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I).
Zapraszamy również do śledzenia aktualnych informacji na:
- zamek.szczecin.pl
- facebook.com/zamek.szczecin
- instagram.com/zamekszczecin
KONCERTY
Duży Dziedziniec Zamku
5, 12, 19, 26 lipca (niedziele), godz. 16:00
Bilety: 20 zł
Podczas wakacji na Dużym Dziedzińcu Zamku od wielu lat organizujemy koncerty w wykonaniu zespołów reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne, m.in. muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing.
Program Letnich Koncertów Plenerowych
5 lipca (niedziela), godz. 16:00
After Blues w składzie:
- Leszek Piłat (bas, wokal, perkusja)
- Waldemar Baranowski (gitara, instrumenty perkusyjne, wokal)
Zespół After Blues działa nieprzerwanie od 40 lat. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, wokal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instrumenty perkusyjne, wokal) – jego założyciele. Artyści wypracowali własny muzyczny wizerunek – wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce.
Zespół ma na swoim koncie 13 autorskich wydawnictw oraz udział w tworzeniu nagrań z innymi wykonawcami. Występował w Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Czechach i Rosji. Jest pomysłodawcą projektów muzycznych, m.in.: „Bluesowe czwartki u Sławka”, „Akademia Ujarzmionego Hałasu”, „Mała Akademia Bluesa”, „Zaduszki Bluesowe”, „Przystań dla bluesa”, a przede wszystkim – Festiwalu Muzyki Bluesowej BLUESADA (festiwal organizowany przez 18 lat). W roku 2009 duet After Blues był nominowany do prestiżowych nagród: Fryderyki i Superjedynki. W 2013 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte za: ogromny wkład w polską muzykę bluesową, wieloletnią twórczą działalność oraz w podziękowaniu za rozwój kultury muzycznej w Polsce, a także promowanie Pomorza Zachodniego w kraju i poza jego granicami. W roku 2018 i 2019 duet After Blues został nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za całokształt twórczości.
After Blues od lat należy do krajowej czołówki, wyróżniając się nie tylko intrygującym repertuarem, bliską współpracą m.in. z Tadeuszem Nalepą (2 lata) i Mirą Kubasińską (11 lat), ale także dwuosobowym składem. Zespół wykonuje repertuar na żywo z wykorzystaniem pełnego instrumentarium, w którym szczególną rolę odgrywa skonstruowana przez Leszka Piłata perkusja, pozwalająca muzykom na jednoczesne obsługiwanie dwóch instrumentów.
Muzycy wierni bluesowi potrafią w perfekcyjny sposób nadać jego rdzennemu brzmieniu współczesny wymiar, przez co z jednakowym powodzeniem uwodzą swoich stałych fanów i publiczność. Wiele kompozycji z repertuaru grupy nosi znamiona przebojów radiowych. Na koncertach muzycy wykonują utwory z repertuaru zespołu Breakout, standardy blues-rockowe i przede wszystkim kompozycje własne. W programie koncertu nie zabraknie utworu „Zobacz jak pięknie”, który przez wiele tygodni gościł na antenie radiowej Trójki i uplasował się na piątym miejscu Listy Przebojów Programu III, a przez słuchaczy radia został wybrany najlepszym utworem bluesowym.
12 lipca (niedziela), godz. 16:00
Cafe Jazz Quartet w składzie:
- Krzysztof Marek (klarnet)
- Robert Jarzębski (gitara akustyczna)
- Janusz Jędrzejewski (kontrabas)
- Ryszard Słowicki (instrumenty perkusyjne)
Cafe Jazz Quartet wykonuje klasykę swing jazzu (1930-1960) z udziałem skromnego instrumentarium: klarnet, gitara, kontrabas, werbel (szczotki). Stylistyką brzmieniową nawiązuje do zespołów klubowych z epoki swingu. Bezpretensjonalność interpretacji i kameralny skład sprawia, że grupa brzmi klarownie i w sposób przejrzysty. W obecnym składzie zespół działa od roku 2017.
Tworzą go znakomici artyści ze szczecińskiego środowiska muzycznego:
- Krzysztof Marek, absolwent Instytutu Muzyki Uniwersytetu w Zielonej Górze, koncertmistrz
w orkiestrach reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Swój warsztat muzyczny doskonalił współpracując z wieloma zespołami, również z jazzowymi; - Robert Jarzębski jest instrumentalistą i kompozytorem, który w swojej karierze grał m.in. w Quintecie Marka Kazany, we wspólnym koncercie z Bobbym McFerrinem oraz jako wieloletni członek zespołu Sklep z Ptasimi Piórami;
- Janusz Jędrzejewski, ceniony muzyk – gitarzysta basowy, grający także na kontrabasie, aranżer i kompozytor. Współpracował m.in. z: Eleni, Dixi Lovers, Janem „Izbą” Izbińskim, duetem After Blues. Tworzył również własne projekty. Ostatnio zaangażowany w pracę m.in. z Jackpot, Los Cafe, Swing Lovers;
- Ryszard Słowicki to znany szczeciński bard tworzący własną muzykę i teksty, multiinstrumentalista.
Dorobek artystyczny każdego z muzyków stanowią nagrania płytowe zarówno studyjne, jak
i koncertowe. W kwietniu 2017 r. zespół nagrał i wydał swoją pierwszą płytę. W przygotowaniu jest kolejna płyta z polską muzyką filmową. W programie koncertu znajdą się tematy przewodnie z popularnych polskich filmów m.in. „Czterdziestolatek”, „Nie lubię poniedziałku”, „Vabank”, „Kariera Nikodema Dyzmy”.
19 lipca (niedziela), godz. 16:00
W 80 minut dookoła świata
Witold Pełka – prowadzenie koncertu
AQuartet w składzie:
- Monika Schmidt (pierwsze skrzypce)
- Adriana Urbacz (Idrugie skrzypce)
- Radosław Mikołajczyk (altówka)
- Joanna Jerchel (wiolonczela)
Kwartet smyczkowy AQuartet powstał w roku 2000. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej
w Katowicach. Zespół wielokrotnie występował na konferencjach naukowych, szkoleniach organizowanych przez renomowane uczelnie oraz instytucje naukowe całej Polski. Zespół ma w swoim repertuarze muzykę rozrywkową jak i klasyczną.
26 lipca (niedziela), godz. 16:00
Duet gitarowy Compadres w składzie:
- Przemysław Bielec
- Marian Mazurek
Duet Compadres to dwóch gitarzystów, którzy z wielką pasją oddają się grze na gitarach klasycznych, potrafiący zagrać niemal wszystko. Przemysław Bielec oraz Marian Mazurek stanowią bardzo zgrany zespół - potrafią zbudować piękny nastrój, zachwycać jazzowymi standardami lub porwać publiczność do zabawy żywiołową muzyką hiszpańską.
WYSTAWY
Wystawy czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Bilety: 6 zł (normalne), 4 zł (ulgowe). Jeden bilet wstępu upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw znajdujących się w Galerii Gotyckiej, Galerii Przedmiotu i Galerii Wschodniej, a także Celi Czarownic (wejście J).
Uwaga! W dniach 25 i 26 lipca (sobota i niedziela) wystawy będą nieczynne.
Pomorskie funeralia
Do 5 lipca (niedziela)
Galeria Wschodnia (wejście J)
Wystawa ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Prezentowane na wystawie rzeźby to cenne i interesujące zabytki dawnej sztuki pomorskiej, związanej z ponad 450-letnią historią protestantyzmu na Pomorzu. Obiekty pochodzą z kościołów z terenu obecnego Pomorza Środkowego i Zachodniego. Epitafia towarzyszące pamięci o zmarłych mogą być podstawą do poznawania zwyczajów i tradycji dawnych mieszkańców tych ziem, świadczą też o bogactwie kultury chrześcijańskiej i kunszcie pomorskich rzemieślników.
Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole
Do 2 sierpnia (niedziela)
Galeria Przedmiotu (wejście J)
Książeczka „Łyżka za cholewą a widelec na stole” – mała kulinarna silva rerum stała się pretekstem do zaprezentowania ilustracji Mai Berezowskiej z komentarzami Magdaleny Samozwaniec i przepisami kulinarnymi autorstwa Stefanii i Tadeusza Przypkowskich. Rysunki Mai Berezowskiej pochodzą z kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Na wystawę składa się 25 oryginalnych ilustracji Mai Berezowskiej, które zostały opublikowane w wyborze w książce „Łyżka za cholewą a widelec na stole” (1972 r.). Książka, która jest wspólnym dziełem przyjaciół: Mai Berezowskiej, Stefanii i Tadeusza Przypkowskich oraz Magdaleny Samozwaniec jest zabawną kompilacją tekstów i rysunków obyczajowych, odnoszących się do szeroko rozumianej „sztuki kulinarnej”. Tadeusz Przypkowski w formie humorystycznej gawędy omawia obyczaje związane przygotowywaniem potraw i z ucztowaniem, a Stefania Przypkowska przywołuje polskie przepisy kulinarne „wypróbowane wielokrotnie w ostatnich co najmniej stu latach w rodzinach Przypkowskich, Ossowskich i Gawrońskich (…)”. Całość zilustrowana została frywolnymi rysunkami Mai Berezowskiej opatrzonymi poetycko-satyrycznymi komentarzami Magdaleny Samozwaniec.
Sztuka ulicy. Plakat polski lat 20. i 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie
Do 30 sierpnia (niedziela)
Galeria Gotycka (wejście J)
Początek XX w. i okres międzywojenny we Lwowie to czas dynamicznego rozwoju tego miasta. To tutaj działały wielkie firmy handlowo-finansowe, rozwijał się przemysł i szkolnictwo, panował ożywiony ruch w budownictwie, kwitło życie kulturalne. Plakat pozostaje ważnym dokumentem tamtych czasów. Wydarzenia historyczne, targi gospodarcze, zapowiedzi imprez kulturalnych i sportowych, wreszcie reklamy produktów codziennego użytku i luksusowych – te wszystkie treści przedstawiane na plakatach to dziś ważne świadectwo dziejów miasta i rozwijającego się po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. społeczeństwa polskiego.
Na ekspozycję w Zamku wybrano plakaty z lat 20. i 30. XX w., ukazujące główne nurty rozwoju tej dziedziny sztuki – od plakatów zachowawczych, niejasnych w przekazie, charakteryzujących się malarskim rozmachem, po prace nowoczesne operujące graficznymi symbolami, znakami umownymi, stosujące po raz pierwszy chwyt reklamowy odwołujący się do systemu skojarzeń. Wśród dzieł wyselekcjonowanych na wystawę znajdują się prace m.in. Tadeusza Gronowskiego, najwybitniejszego polskiego plakacisty lat międzywojennych, zdobywcy Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 (za plakat IV Targi Wschodnie), Stefana Norblina specjalizującego się w plakacie turystycznym i Edmunda Bartłomiejczyka zafascynowanego sztuką książki i wysublimowanego liternictwa. Na ekspozycji prezentowane są plakaty reklamujące m.in. słynne, światowe i polskie firmy działające do dnia dzisiejszego takie jak: General Motors, PLL LOT, Bank PKO oraz marki spożywcze Goplana i Społem.
Kolekcja plakatów polskich znajdująca się w zasobach Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie należy do największych i najcenniejszych poza granicami naszego kraju. Z tego bogatego zbioru na wystawę w Zamku w Szczecinie trafiło 75. obiektów. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Henryk Kołodziej - Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie.
35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit
10 lipca (piątek) – 27 września (niedziela)
Galeria Wschodnia (wejście J)
Wystawa poświęcona twórczości Bohdana Butenki, mistrza polskiej ilustracji, przez wiele lat związanego z wydawnictwem Nasza Księgarnia. Na ekspozycję składają się ilustracje (pokazane w formie wydruków tworzone m.in. do takich książek jak: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima czy „35 maja” Ericha Kästnera, a także komiksy z postacią Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara – najbardziej rozpoznawalnych postaci komiksowych stworzonych przez Butenkę.
Cela czarownic
Ekspozycja stała
Skrzydło Wschodnie (wejście J)
Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 r. Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy – kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, niepozostawiających po sobie potomstwa, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii. Losy Sydonii von Borck przybliżają prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur.
Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.
GALERIA FOTOKLUBU ZAMEK
Victory i Warrior, bohaterowie morza
Wystawa zdjęć Elżbiety Chojnackiej
1 lipca (środa) – 31 sierpnia (poniedziałek)
Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny
Dwa słynne brytyjskie okręty Victory i Warrior od lat zachwycają miłośników żeglarstwa. Zacumowane w dokach Portsmouth przyciągają co roku tysiące zwiedzających. Ci, którzy nie mieli okazji obejrzeć obu okrętów na żywo, mogą podziwiać je na zdjęciach Elżbiety Chojnackiej prezentowanych w Galerii Fotoklubu Zamek. Wystawę przygotował Fotoklub Zamek.
MAKIETA ZAMKU
Makieta Zamku Książąt Pomorskich w skali 1:100 znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.
Około 300 kg brązu wykorzystali znani wrocławscy rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z pracowni Stan Wys Atelier do sporządzenia makiety Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w skali 1:100. – Makieta powstała przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Opatrzona jest opisami w kilku językach, także pismem Braille'a – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Ale dla wszystkich szczecinian i turystów to wspaniała nowa możliwość zobaczenia Zamku z innej perspektywy – w pełnej formie architektonicznej, nie tylko we fragmentach. A dzięki kunsztownie wykonanym detalom – również możliwość przyjrzenia się szczegółom zabytkowej budowli. Stanisław Wysocki – Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Z wielką precyzją musieliśmy wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Artyści najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i detale architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć. Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. Później wykonali model – rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D. Następnie powstał odlew.
Rzeźbiarze znakomicie oddali piękno szczecińskiego zamku. Z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy, na przykład renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar, na którym widać godzinę. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.
TEATR
Spektakle dla dzieci
Ślimak
Spektakl teatralny według tekstu Marty Guśniowskiej dla dzieci od 18. miesiąca do 6 roku życia
5 lipca (niedziela), godz. 12:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 10 zł
Reżyseria: Laura Słabińska
Muzyka: Jacek Gałkiewicz
Scenografia: Wanda Kowalska
Obsada: Paulina Majtas / Marta Uszko-Tychulska, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski
Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i tym się cieszyć, ponieważ to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie i znane. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym Ślimak nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać. Jednak z czasem Ślimak pojmuje, że jego własny domek, choć może nie jest idealny, to jednak jest dla niego najlepszy.
Licencja Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Improbajka
Spektakl teatralny dla dzieci od 4 lat
19 lipca (niedziela), godz. 12:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 15 zł
Wszystko się może zdarzyć – bajki improwizowane. Zapraszamy najmłodszych widzów do wspólnej zabawy. Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się zdarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej już się nie powtórzą.
Spektakle dla dorosłych
Będzie dobrze, Cohen
27 lipca (poniedziałek), godz. 21:30
29 lipca (środa), godz. 21:30
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 30 zł
Występują: Konrad Pawicki, muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak.
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Scenariusz: Justyna Litkowska
Scenografia i wizualizacje: Kinga Dalska
Kierownictwo muzyczne: Marcin Styborski
Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki
Spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata. Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?
Wieczór improwizacji teatralnej
Klub Komediowy – Grupa Impro z Krypty
10 lipca (piątek), godz. 20:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 30 zł
Grupa Impro z Krypty działa przy Teatrze Piwnica przy Krypcie, gdzie z powodzeniem rozwija sztukę tworzenia interaktywnych widowisk, niepowtarzalnych scen komediowych. Spektakle powstają na gorąco, tu i teraz. Dzięki współpracy z widownią artyści tworzą zaskakujące widowisko, którego nie da się powtórzyć. Idąc po raz drugi na Impro z Krypty nie zobaczysz tego samego przedstawienia.
Grupę tworzą aktorzy szczecińskich teatrów, m.in.: Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski, Kacper Odrobny – pianino.
Kolega Mela Gibsona
Monodram według tekstu Tomasza Jachimka w wykonaniu Adama Dzieciniaka
11 lipca (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 30 zł
Reżyseria: Waldemar Patlewicz
Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu.... ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie - mówi Waldemar Patlewicz.
Licencja Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Dzieła wszystkie Szekspira (w skróconej wersji)
Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield
17 lipca (piątek), godz. 20:00
18 lipca (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 30 zł
Spektakl jest już szesnasty rok na afiszu!
Wykonawcy: Kompania Szekspirowska (Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki)
Przekład: Włodzimierz Kaczkowski
Reżyseria: Arkadiusz Buszko
Scenografia i kostiumy: Wanda Kowalska
Mieszanka pastiszu, parodii i odniesień do kolorytu współczesności, oparta na kanwie kwestii wyjętych z dzieł wybitnego Anglika. O przedstawieniu najlepiej świadczą dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003/2004”, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży (czerwiec 2005), Buława Hetmańska 2006, nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.
WYDARZENIA EDUKACYJNE DLA DZIECI
Letni cykl przedstawień dla dzieci do lat 12
12 lipca (niedziela), godz. 12:00 Spektakl „Kapu kap”
Teatr Głowa Mała
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 10 zł
Spektakl oparty na zabawie przedmiotami codziennego użytku. Aktorzy w prosty i zabawny sposób zaprezentują małym widzom zjawisko deszczu. Wiosną 2017 r. po raz pierwszy spadł na małych szczecinian deszcz, który szumi, pluska, kapie… Przed którym nie trzeba się chować, a warto posłuchać dźwięków spadających kropel i pobawić się w ich rytmie…
Teatr Głowa Mała powstał z potrzeby tworzenia wartościowych wydarzeń i zabawek dla najmłodszych dzieci. Magdalena Gardas-Wasilewska i Karolina Sabat, które są jednocześnie aktorkami, pedagogami teatru i animatorkami kultury podczas przedstawień i warsztatów kierują się zasadą traktowania dzieci z szacunkiem i uwagą, dając im okazję do twórczej zabawy.
26 lipca (niedziela), godz. 12:00
Spektakl według bajek Jana Brzechwy
Teatr Rozmaitości Gwitajcie
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 10 zł
Spektakl będzie spotkaniem z bohaterami najpiękniejszych Bajek Jana Brzechwy. Całe pokolenia wychowały się na takich utworach jak „Żuraw i czapla”, „Na straganie” czy „Samochwała”. Do dziś dzieci śpiewają piosenki o „Kaczce Dziwaczce” i tajemniczych „Wyspach Bergamutach”. Spektakl dostarczy niezapomnianych wrażeń nie tylko najmłodszej widowni, ale również dorosłym pozwoli powrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa.
Teatr Rozmaitości Gwitajcie tworzą Jakub Gwit, Izabela Mielczarek i Miłosz Wojciechowski. Nazwa wywodzi się od nazwiska pomysłodawcy i założyciela teatru, szczecińskiego aktora oraz wokalisty Jakuba Gwita. Repertuar teatru jest ukierunkowany przede wszystkim na widownię dziecięcą, a artystom przyświeca myśl Janusza Korczaka „Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora”.
Podwieczorki ze sztuką – warsztaty dla dzieci w wieku 8-13
Duży Dziedziniec Zamku
6, 13, 20, 27 lipca (poniedziałki), godz. 17:00
Bilety: 15 zł
Prowadzenie: Aleksandra Gisges-Dalecka – specjalistka twórczych zajęć z tkaniną
Cykl spotkań warsztatowych wprowadzi uczestników w tajniki m.in. tworzenia witraży z tkaniny, maskotek z włóczki, biżuterii z bawełnianych koszulek, barwnych makatek i małych dzieł sztuki z kolorowego filcu.
KINO ZAMEK
Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek – muzycznie, nie pandemicznie
Lipiec (wtorki i czwartki)
Duży Dziedziniec Zamku, godz. 22:00
Bilety: 5 zł
Program Zamkowych Nocy Filmowych
2.07 (czwartek)
Argentyna, Argentyna
- 2015, Argentyna / Francja / Hiszpania, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 25 min.
- Reżyseria: Carlos Saura
- Obsada: Soledad Pastorutti, Lito Vitale, Pedro Aznar, Liliana Herrero, Luis Salinas, Jairo
Carlos Saura zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki. W „Argentynie” pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Bohaterowie poruszają się pośród luster, które pozwalają na zobaczyć ich dopracowane i przemyślane ruchy. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nuty. Wrażliwość reżysera pozwala mu wydobyć esencję argentyńskiej kultury: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. To doskonała alternatywa dla tych, którzy znudzeni są banalnością i powtarzalnością programów w rodzaju „Taniec z gwiazdami”. Z „Argentyny” widzowie dowiedzą się o tytułowym kraju więcej, niż z najlepszego przewodnika. Saura dowodzi, że tylko przez zagłębieniem się w kulturę, która ukształtowała naród, można ten naród poznać.
Film nominowany do argentyńskiego Oscara – muzyczny film mistrza hiszpańskiego kina Carlosa Saury.
7.07 (wtorek)
W rytmie Kuby
- 2018, Kuba, USA, film dokumentalny, 142 min.
- Reżyseria: T.G. Herrington, Danny Clinch
- Obsada: Ben Jaffe, Walter Harris, Charlie Gabriel, Ronell Johnson, Clint Maedgen, Rickie Monie, Mark Anthony Braud
„W rytmie Kuby” opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”, który odtwarza swoje muzyczne korzenie i odkrywa połączenie, które przebiega znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. „W rytmie Kuby” to triumf ludzkiego ducha. Używając muzycznego języka – film wzywa nas do tego, abyśmy zrozumieli, że wszyscy jesteśmy tacy sami. To muzyczny most w świecie, w którym budowane są mury.
9.07 (czwartek)
Boska Florence
- 2016, Francja / Wielka Brytania, biograficzny, dramat komedia, 1 godz. 50 min
- Reżyseria: Stephen Frears
- Obsada: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda, Stanley Townsend
Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie, niestety bez wzajemności. Natura nie obdarzyła jej słuchem i głosem. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie to jej się udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego, udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój triumf koncertem w słynnej Carnegie Hall, nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.
Nagrody m.in.
- 2017 r. wygrane (1) BAFTA
- BAFTA – najlepsza charakteryzacja i fryzury: J. Roy Helland i Daniel Phillips (II)
14.07 (wtorek)
Pavarotti
- 2019, USA / Wielka Brytania, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 54 min.
- Reżyser: Ron Howard
- Obsada: Giuliana Pavarotti, Lorenza Pavarotti, Cristina Pavarotti, Adua Veroni, Nicoletta Mantovani, Anne Midgette
Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, aby słuchała go, moknąc w deszczu. Tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem. Tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.
Nagrody m.in.:
· 2019 nominacje (3) Critics’ Choice Documentary:
o Critics’ Choice Documentary – najlepszy archiwalny film dokumentalny
o Critics’ Choice Documentary – najlepszy biograficzny film dokumentalny
o Critics’ Choice Documentary – najlepszy muzyczny film dokumentalny
· Dwa Brzegi
· 2019 r. – Nagroda Publiczności; pierwsze miejsce: Ron Howard
16.07 (czwartek)
Pieśniarz .
- 2006, USA, film biograficzny, dramat, muzyczny, 1 godz. 56 min.
- Reżyseria: Leon Ichaso
- Obsada: Marc Anthony, Jennifer Lopez, Ronald Sylvers, Manny Perez, Federico Castelluccio, Jack Mulcahy
Historia życia króla salsy, największego hiszpańskiego piosenkarza lat 70. XX w. – Hectora Lavoe. Słuchacze kochali go za niesamowity, kryształowy głos i ogromne zdolności do improwizacji. Uzależnił się od heroiny, co doprowadziło do jego śmierci w zapomnieniu i biedzie. W rolę Hectora wcielił się Marc Anthony.
21.07 (wtorek)
Dalida. Skazana na miłość
- 2016, Francja / Włochy / Maroko, film biograficzny, dramat, muzyczny, 2 godz. 4 min.
- Scenariusz i reżyseria: Lisa Azuelos
- Obsada: Sveva Alviti, Riccardo Scamarcio, Jean-Paul Rouve, Nicolas Duvauchelle, Alessandro Borghi, Valentina Carli
Dalida to wszechstronna artystka urodą porównywana do Kleopatry; Miss Egiptu, zdobywczyni 70 złotych płyt, uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko, co robiła na scenie kończyło się sukcesem, w przeciwieństwie do życia osobistego. Szaleńczo poszukiwała miłości. Zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna femme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.
23.07 (czwartek)
Ostatnie tango
- 2015, Argentyna, Niemcy, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 25 min.
- Reżyseria: German Kral
- Obsada: María Nieves, Juan Carlos Copes, Pablo Verón, Alejandra Gutty, Ayelén Álvarez Miño, Juan Malizia
Argentyńskie tango to taniec pełen namiętności, zmysłowości i erotyki. Nikt nie rozumie tego lepiej niż Maria Nieves i Juan Carlos Copes. Przez dekady byli najsłynniejszą parą tańczącą tango, która całkowicie zrewolucjonizowała ten styl tańca. Dziś, jako osiemdziesięciolatkowie, mają już dawno za sobą nie tylko niezwykłą karierę, ale też burzliwą miłość i wspólne życie. Nakłonienie tej pary do ponownego występu było nie lada wzywaniem, przed którym stanął reżyser. Ich filmowy portret zachwyca ciekawą formą retrospekcji, brawurowymi sekwencjami tanecznymi i porywającą ścieżką dźwiękową. O wyjątkowości „Ostatniego tanga‟ świadczy również fakt, że współproducentem filmu jest sam Wim Wenders.
28.07 (wtorek)
O krok od sławy
- 2013, USA, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 31 min.
- Reżyseria: Morgan Neville
- Obsada: Lou Adler, Stephanie 'Stevvi' Alexander, Patti Austin, Chris Botti, Merry Clayton, Sheryl Crow
Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim nowym wciągającym filmie „O krok od sławy”, Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki XXI wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za serce obraz jest hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, a także odzwierciedla konflikty, poświęcenie i sukcesy tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi. Ci utalentowani artyści reprezentują różne style, gatunki i epoki muzyki popularnej, ale każdy może podzielić się swoją niepowtarzalną i bardzo osobistą historią o życiu i karierze w cieniu sław. Z archiwalnymi materiałami filmowymi i niezrównaną ścieżką dźwiękową film „O krok od sławy” może pochwalić się wywiadami z takimi artystami jak: Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger czy Sting. Jednakże te sławne postacie sceny muzycznej usuwają się w cień, by artyści drugoplanowi, ich życie i historie zajęły główne miejsce na scenie tego filmu.
Nagrody w 2014 r. m.in.:
- Oscar – najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: Caitrin Rogers, Gil Friesen, Morgan Neville
- Critics' Choice – najlepszy film dokumentalny
- Independent Spirit – najlepszy film dokumentalny: Caitrin Rogers, Gil Friesen, Morgan Neville
- Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów Eddie – najlepszy montaż dokumentu: Douglas Blush, Jason Zeldes, Kevin Klauber
- Czarna Szpula (Black Reel) – najlepsza piosenka: „Desperation” wyk. Judith Hill
- Czarna Szpula (Black Reel) – najlepszy film dokumentalny: Morgan Neville
30.07 (czwartek)
John Lennon – chłopak znikąd
- 2009, Kanada / Wielka Brytania, film biograficzny, dramat, muzyczny, 1 godz. 38 min.
- Reżyseria: Sam Taylor-Johnson
- Obsada: Aaron Taylor-Johnson, Anne-Marie Duff, Kristin Scott Thomas, David Threlfall, Thomas Brodie-Sangster, Andrew Buchan
Film przedstawia nigdy wcześniej nieopowiadaną historię dzieciństwa Johna Lennona. John (Aaron Johnson) jest zwykłym piętnastolatkiem z ulic Liverpoolu – zabawny, inteligentny, nieposłuszny. Jego życie nie jest jednak proste. Od 5 roku życia wychowuje go ciotka Mimi (Kristin Scott Thomas). Kiedy nagle pojawia się jego matka Julia (Anne-Marie Duff), między dwiema siostrami rozpoczyna się rywalizacja o miłość Johna. Gdy wojna zbliża się do końca, John dowiaduje się o sekrecie z przeszłości, który łamie mu serce. Jednak jego matka dała mu jeden dobry prezent – muzykę. Kapryśny chłopak odnajduje swój głos i razem z The Beatles staje się ikoną muzyki.
Nagrody m.in. w 2009 r. BIFA – najlepsza aktorka drugoplanowa: Anne-Marie Duff.
_________________________________________________________________
Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie wydarzeń
Bilety do nabycia
- Przez Internet na: bilety.zamek.szczecin.pl;
- W kasie Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), tel.: 91 4891630, czynne godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela) oraz przed rozpoczęciem wydarzeń.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT), które mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych. W CIKiT można nabyć bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Napisz komentarz
Komentarze