Reklama dotacje rpo

Na ZUT rusza kolejna edycja doktoratów wdrożeniowych

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rozpoczął nabór chętnych osób do programu „Doktorat wdrożeniowy”. Kształcenie doktorantów będzie prowadzone przez uczelnię we współpracy z firmami. W ramach programu MNiSW doktoranci przygotują rozprawę doktorską, której wyniki badań zostaną wykorzystane w konkretnym przedsiębiorstwie. Tegoroczny nabór wniosków potrwa do końca maja.
Na ZUT rusza kolejna edycja doktoratów wdrożeniowych

„Doktorat wdrożeniowy” finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program został wprowadzony w 2017 roku. Wspiera przygotowanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności danej firmy. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata.

 

Taka forma doktoratu jest szansą dla przedsiębiorców na rozwiązanie technologicznego problemu, z którym firma zmaga się od lat – powiedział prof. Rafał Rakoczy, dyrektor Szkoły Doktorskiej ZUT.

 

Osoba, która przystąpi do programu będzie pracowała w dwóch miejscach – przedsiębiorstwie i jednostce naukowej. Co miesiąc otrzyma stypendium z MNiSW, które wynosi 3450 złotych. Nad całością jej kształcenia będzie czuwało dwóch opiekunów merytorycznych. Jeden - z ramienia uczelni, drugi - wskazany przez przedsiębiorstwo.

 

Zagraniczne ewaluacje efektów doktoratów tego typu udowodniły, że przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w programie wykazują wyższą aktywność patentową i szybciej zwiększają zatrudnienie. Takie dane płyną do nas m.in. z Danii – zaznaczył prof. Rafał Rakoczy.

 

Firmy oprócz tego, że będą miały najlepszych specjalistów pracujących nad innowacyjnymi produktami lub usługami, będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów osobowych związanych z zatrudnieniem doktoranta. Do programu „Doktorat wdrożeniowy” przystąpiła m.in. firma ESC Global Sp. z o.o., która jest liderem wśród producentów środków chemicznych do kondycjonowania wody w przemysłowych układach kotłowych i chłodniczych.

 

Udział w tej inicjatywie dał nam możliwość stworzenia warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a gospodarczym. Program ten jest skuteczną zachętą dla przedsiębiorców do współpracowania i wspierania działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej, ponieważ daje realne korzyści obu stronom, a co za tym idzie wpływa na rozwój polskiej gospodarki – powiedziała Małgorzata Sekuła-Wybańska, członek zarządu ESC Global Sp. z o.o.

 

Wszelkich informacji dot. kolejnej edycji doktoratów wdrożeniowych udziela prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy. Osoby zainteresowane programem proszone są o kontakt telefoniczny (91 449 43 32) lub e-mailowy ([email protected]). Od 2017 roku odbyły się trzy edycje programu. Uczestniczy w nich łącznie ponad 1000 doktorantów oraz ponad 600 przedsiębiorców i innych podmiotów.

 

 


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test