Reklama

Zagrożenia wirusowe na pograniczu polsko-niemieckim – konferencja w Szczecinie

Konferencja na temat zagrożeń płynących z pojawiania się wirusów na pograniczu polsko - niemieckim odbyła się w Szczecinie. Główne zagadnienie dotyczyło ASF wśród zwierząt, ale rozwój zachorowań na koronawirusa zdeterminował dyskusję.
  • Źródło: WOZ
Zagrożenia wirusowe na pograniczu polsko-niemieckim – konferencja w Szczecinie

- Koronawirus nie jest ciągle takim problemem, jak najzwyklejsza grypa, a nie mówimy na jego temat tak wiele. I to jest zastanawiające czy przypadkiem nie mamy tutaj do czynienia z jakąś intencją wzbudzenia fobii właśnie. Myślę, że trochę przeceniamy to niebezpieczeństwo, bo ten wirus nie jest tak skomplikowany i strasznie oporny na środki dezynfekcyjne. Podstawowe środki dezynfekcyjnego go inaktywują - podkreśla Maciej Prost, wojewódzki zachodniopomorski lekarz weterynarii.

 

Udział w konferencji szkoleniowej wzięli: dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie Maciej Prost, naczelnik ABW na Pomorze Zachodnie Łukasz Adamiak, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Emilia Niemyt, dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Adam Kalinowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych Edyta Grabowska i członek Zarządu Drobimex Sp. z o.o. Dariusz Szulc.

 

Organizator konferencji o zagrożeniu wirusowym ASF Artur Bilski wskazywał, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie dobrze prowadzi działania zarówno te informacyjnej jak i logistyczne.

 

- Oprócz zagrożenia dla zdrowia ludzi dużym zagrożeniem jest brak polityki informacyjnej w przypadku zagrożeń. Instytucje państwowe, samorządowe i dziennikarze muszą odpowiedzialnie prowadzić działania informacyjne, tak by nie wywołać paniki wśród społeczeństwa. Potrzebne są informacje dostępne w mediach społecznościowych, numery telefonów z całodobową infolinią.

Dziennikarze i rzecznicy prasowi w sytuacjach kryzysowych są na pierwszej linii działań informacyjnych - mówił do zebranych Łukasz Piotr Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

 

Łukasz Piotr Szeląg (doradca do spraw relacji z mediami) zwracał uwagę, że dziś Polska jest poddawana zagrożeniu konfliktu informacyjnego, tzw. wojny hybrydowej. Jej celem jest osłabienie m.in. gospodarki danego kraju lub pogorszenie kondycji poszczególnych firm przez konkurencje. Jednym z takich działań jest rynek sprzedaży artykułów spożywczych, na którym polskie firmy stają się liderami produkcji.

 

Wiele krajów jest zainteresowanych wykluczeniem Polski z rynku żywności. - Pojawienie się wirusa ASF może być celowym działaniem - takie stwierdzenia padały podczas konferencji poświęconej transgranicznemu bezpieczeństwu epidemiologicznemu, która odbywa się w Szczecinie. - Niemcy bardzo szczelnie chronią swoją granicę przed ASF, stąd jeśli Polsce przyklei się łatkę kraju, który nie jest przygotowany do ochrony przed ASF-em, to będzie to miało hybrydowe uderzenie w reputację producentów żywności - mówił - mówi komandor Artur Bilski, organizator spotkania z Nobilis Media.

 

 

Przypomnijmy, jak należy zachowywać podstawowe zasady higieny.

 

- częste mycie rąk wodą z mydłem (np. mydło szare) intensywnie przez minimum 30 sekund, a także stosowanie specjalnych żeli myjących i środków dezynfekujących,

- unikanie dotykania twarzy niemytymi rękoma,

- ograniczenie bliskiego kontaktu z osobami, które są przeziębione lub mają objawy grypy,

- uczenie wszystkich, że kichamy i kaszlemy wyłącznie w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nigdy w dłoń!), co więcej chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza,

- czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów lub powierzchni, np. blatów, zabawek, klawiatury.

 

Na zdjęciu Łukasz Piotr Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich, w czasie konferencji o zagrożeniu wirusowym przekonywał, że każda instytucja musi mieć plan działań informacyjnych na czas zarządzania kryzysowego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test