Reklama

Ferie w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki.
Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki.

Zapraszamy między 16 a 19 stycznia 2024 roku na Ferie w Muzeum. Cykl warsztatów plastycznych towarzyszących czterem wystawom czasowym skierowany jest do dzieci w wieku 7–10 lat.

Każda z muzealnych przygód zakończy się kreatywnymi działaniami plastycznymi.

W trakcie ferii w 2024 roku będziemy podróżować w czasie i w przestrzeni. Naszą przygodę zaczniemy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina na wystawie: Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej. Podczas warsztatów weźmiemy pod lupę małe dzieła sztuki – pieniądze używane sto lat temu na Pomorzu. Dzieci będą mogły podziwiać motywy zdobiące dawne monety, banknoty i bony. Przy okazji również sprawdzą, czy ówczesne pobory taty mieściły się w portfelu, porównają dzisiejsze ceny chleba z tymi z 1923 roku, dowiedzą się, czym był pieniądz zastępczy, wreszcie postarają się wyśledzić szalejącą w dawnym Szczecinie oraz na Pomorzu tajemniczą i groźną hiperinflację. W części plastycznej uczestnicy stworzą własny, barwny projekt pieniądza zastępczego.

W drugim dniu przeniesiemy się do kolorowego i pełnego inspiracji świata sztuki. Obejrzymy wystawę: Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, pełną przepięknych krajobrazów, namalowanych o różnych porach dnia i roku. Porozmawiamy o wyjazdach nad Bałtyk dawnej i dziś. Pod lupą obejrzymy barwy na płótnie, namalowaną przyrodę, porozmawiamy o perspektywie, kompozycji, o tym, czym jest impast, oraz jakich nietypowych narzędziach, których używają artyści malarze. Wykonamy własną, nietypową pocztówkę w rozmiarze XXL, wykorzystując między innymi: farby, folię, flamastry, kolorowy papier.

W trzecim dniu warsztatów udamy się na wystawę: Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Poznamy tam bogatą ofertę produktów sprzedawanych na dawnych wiejskich jarmarkach. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in.: jak powstawało masło, do czego służyły przęślice, jak wyglądały drewniane maglownice, u kogo zamawiano beczki do kiszenia kapusty, kto wytwarzał koła, czym były dzieże i niecki, kto nosił zgrzebne portki i kiecki. W ramach zajęć plastycznych wykonamy zabawki, których nie mogło zabraknąć na dawnych jarmarkach. Wykorzystując motywy, jakimi ozdabiano meble prezentowane na wystawie, stworzymy nietuzinkowe pudełka na drobiazgi.

W ramach ostatniego dnia ferii poznamy ciekawostki związane z historią teatru od czasów najdawniejszych, związanych z antykiem i średniowieczem, aż do czasów współczesnych, które poznamy na wystawie Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Zobaczymy, jak zmieniał się teatr, aktorzy, kostiumy, scena i jakie możliwości dają nam obecnie. W trakcie zajęć zastanowimy się wspólnie, w jaki sposób dzięki teatrowi możemy wyrazić siebie oraz swoje emocje i pod tym kątem przygotujemy pracę plastyczną. 

 

Zapraszamy dzieci w wieku 7–10 lat.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

Zajęcie odbywać się będą między godziną 11.00 a 13.00.
Koszt: 15 zł/1 os. za spotkanie

 

Uwaga! Obowiązują zapisy (osobno na każde z zajęć, u poszczególnych prowadzących)


HARMONOGRAM

PIENIĄDZE. MAŁE DZIEŁA SZTUKI W PORTFELU
16.01.2024 (wtorek)
prowadzenie: Ewa Kimak
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8
tel. (+48) 797 705 278
[email protected]

POCZTÓWKA-GIGANT: „POZDROWIENIA ZNAD BAŁTYKU”
17.01.2024 (środa)
prowadzenie: Agata Kamińska
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
tel. (+48) 797 705 277
[email protected]

OD NIECKI PO MEBLE, WOZY, ZBOŻA I KIECKI – KOLOROWYCH JARMARKÓW CZAR
18.01.2024 (czwartek)
prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska 
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
tel. (+48) 797 705 270
[email protected]

TEATRALNE HISTORIE
19.01.2024 (piątek)
prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
tel. (+48) 797 705 270
[email protected]     

 


Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pieniądz na Pomorzu

Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie,


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test