Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE - Program wydarzeń kulturalnych – październik 2023

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE - Program wydarzeń kulturalnych – październik 2023

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

 

WYDARZENIE MIESIĄCA

INAUGURACJA OBCHODÓW ROKU BOGUSŁAWA X WIELKIEGO 

5 października (czwartek), godz. 18:00 

Skrzydło Południowe

Wstęp wyłącznie na zaproszenia

 

Bogusław X Wielki (1454-1523) został zapamiętany jako wybitny polityk i reformator, a przede wszystkim zasłużony władca, który wprowadził Księstwo Pomorskie – państwo Gryfitów - w epokę nowożytnych przemian gospodarczych i społecznych. W roku 2023 mija 500 lat od jego śmierci.

„Rok Bogusława X Wielkiego”, specjalny cykl wydarzeń upamiętniających Bogusława X, otworzy spotkanie specjalne w rocznicę śmierci księcia. W programie wykład inauguracyjny „Książę Bogusław jako twórca nowożytnego państwa pomorskiego – rycerz, gospodarz, polityk”, który wygłosi prof. Radosław Gaziński z Uniwersytetu Szczecińskiego, historyk, specjalista w dziedzinie historii nowożytnej Pomorza. Drugim punktem programu będzie koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Musica Graciana”, w którego skład wchodzą absolwenci wyższych uczelni muzycznych z Polski i Niemiec.

 

Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

 

WIELKA PODRÓŻ KSIĘCIA BOGUSŁAWA X W KRAINĘ LITERATURY 

26 października (czwartek), godz. 17.00 

Sala Anny Jagiellonki

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed wydarzeniem

 

Promocja pierwszego przekładu na język polski pierwszego dramatu nowołacińskiego powstałego w Szczecinie pt. „Tragikomedia o wyprawie do Jerozolimy Najjaśniejszego Księcia Pomorskiego” autorstwa Johanna Kitschera.

Spotkanie i rozmowa z prof. Elwirą Buszewicz, autorką przekładu i opracowania krytycznego publikacji (wstępu i przypisów) oraz czytanie fragmentów sztuki przez aktorów szczecińskich scen.

Książka została wydana wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Książnicę Pomorską. 

 

Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

 

KINO ZAMEK

 

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Wydarzenia Specjalne do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

10. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY MŁODE HORYZONTY

 

MAMA MU NA GWIAZDKĘ (Vem är du, Mamma Mu?)

30 września (sobota), godz. 10:00

familijny/animowany, Szwecja 2023 (63 min)

Mama Mu nie jest taka jak wszystkie krowy. Kiedy inne zwierzęta grzecznie żują trawę, ona wpada na coraz to nowsze pomysły! Teraz zamarzył jej się muuusical, ale najpierw trzeba wyplątać się z nieprzewidzianych tarapatów…

Na wielu rzeczach zna się jak krowa na gwiazdach. Jest niezdarna i często coś idzie nie po jej myśli. Mimo to ciekawość świata nie opuszcza Mamy Mu nawet na moment – inaczej byłoby bardzo nudno. Plany o byciu wokalistką i aktorką na razie musi jednak odłożyć na bok, bo gdzieś zniknął ukochany pluszak brata małej Liny. Mama Mu wraz ze swoim przyjacielem, Panem Wroną, rusza z kopyta i rozpoczyna śledztwo na farmie. Czasu jest niewiele, miś przechodzi z rąk do rąk i gubi się nawet pod wodą, ale dla rezolutnej krowy to tylko dodatkowa motywacja do działania. Komu w drogę, temuuu czas!

 

PATI I KLĄTWA POSEJDONA (Pattie et la Colère de Poséidon)

30 września (sobota), godz. 12:00

7 października (sobota), godz. 12:00

familijny/przygodowy, Francja 2023 (95 min)

Reżyseria David Alaux

Pati to bystra mysz, która po cichu marzy, by zostać wielką bohaterką. Razem z potulnym kotem Samem wiedzie spokojne życie w starożytnej Grecji. Wszystko się zmieni, gdy zazdrosny Posejdon nakazuje mieszkańcom miasta zbudować sobie posąg równie wspaniały jak ten postawiony jego bratu Zeusowi. Aby uratować mieszkańców przed klątwą Posejdona, Pati wyruszy na poszukiwania legendarnego klejnotu. Wraz z kotem Samem, niesfornym ptasim piratem oraz największym bohaterem Grecji Jazonem udadzą się w podróż na tajemniczą wyspę. Na swojej drodze spotkają wrogie cyklopy, stugłową Hydrę i złowieszczego Krakena. Wspólnie zrozumieją, że prawdziwa bohaterka nie musi być wielka! Przygoda czeka!

Wielka przygoda małych bohaterów! Nieustraszona mysz Pati i jej koci przyjaciel Sam wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji. Wraz ze swoimi przyjaciółmi przemierzą burzliwe morza i zmierzą się z mitologicznymi stworami, podejmując wyzwanie samego Posejdona.

 

KICIA KOCIA POD CHOINKĘ

1 października (niedziela), godz. 10:00

7 października (sobota), godz. 10:00

familijny/animowany, Polska 2023 (45 min)

W życiu Kici Koci ciągle coś się dzieje. Kiedy nie lepi bałwana i nie rzuca się śnieżkami z Packiem, Adelką i Juliankiem, rusza z tatą w wielką podróż i przekonuje się, że kolej to świetna sprawa! Innego dnia w poszukiwaniu lektur do poduszki zajrzy do biblioteki, gdzie dowie się, jak powstają książki. Także w domu czeka na nią sporo nowości. Wraz z babcią przyrządzi smaczną zupę i upiecze ciasteczka, żeby chwilę później ganiać z odkurzaczem po całym pokoju. Z nadmiaru wrażeń trochę się rozchoruje i nie będzie mogła zasnąć, ale dzięki pomocy czujnej mamy szybko stanie na nogi!

Pora na kolejne spotkanie z Kicią Kocią na dużym ekranie! Wraz z nią odwiedzimy bibliotekę, ugotujemy pyszny obiad z jej babcią i wsiądziemy do pociągowego przedziału. Co jeszcze czeka na sympatyczną bohaterkę? 

 

O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ

1 października (niedziela), godz. 12:00

8 października (niedziela), godz. 10:00

familijny/przygodowy, Polska 2023 (95 min)

Reżyseria Magdalena Nieć

Życie Zuzi, której tata Piotr pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem Internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo dyrektor robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje. O psie, który jeździł koleją to film ponadczasowy, międzypokoleniowy, z happy endem i uroczym owczarkiem szwajcarskim w roli głównej.

Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z książki Romana Pisarskiego. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc.

 

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE

8 października (niedziela), godz. 12:00

dokumentalny, Polska 2023 (60 min)

Reżyseria Aga Borzym

11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Obydwie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. 

Nie ma nic lepszego niż czas spędzony z przyjaciółką! Wspólne nocowanki w ogrodzie pod gołym niebem i godziny spędzone na podwórku – nikt nie zrozumie nas tak dobrze jak ona, a w dodatku można z nią porozmawiać o wszystkim. O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej dziwnych zakazach i nakazach. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Ten ciałopozytywny i odwstydzający film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną, a od rozmów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.

 

*Uwaga: Na pokazy w ramach 10. MFF Młode Horyzonty obowiązuje specjalna cena biletu - 13 złotych.

 

***

 

ANDRE RIEU - MIŁOŚĆ MIESZKA POŚRÓD NAS (Love Is All Around)

1 października (niedziela), godz. 14:00

koncert, Holandia 2023 (około 180 min)

Letnie koncerty w Maastricht są nieodłączną częścią koncertowego grafiku André Rieu. To właśnie stąd pochodzi holenderski Maestro i co rok miasto odwiedza 100 tysięcy miłośników muzyki, aby móc zobaczyć na żywo jego show. Tytuł koncertu „Miłość mieszka pośród nas” nawiązuje do ponadczasowego przeboju „Love Is All Around”. Dzięki filmowi „Cztery wesela i pogrzeb” piosenkę zna każdy fan kina. W wykonaniu grupy Wet Wet Wet utwór stał się klasykiem muzyki filmowej.

Tytuł widowiska jest także bliski podejściu André Rieu do muzyki. - Miłość jest muzyką naszych serc. Nie zna granic – mówi skrzypek. To najwspanialsza forma ekspresji emocji i najpiękniejsza melodia, jaką możemy zagrać w życiu. Mam też nadzieję, że tegoroczny koncert z Maastricht przyniesie Wam wiele radości i czułości podczas oglądania go w kinie.

*Uwaga: Specjalna cena biletu, 30 złotych.

 

POKAZ SPECJALNY DLA SENIORÓW – Z OKAZJI WEEKENDU SENIORA Z KULTURĄ

C’MON C’MON

1 października (niedziela), godz. 17:30

dramat/komedia, USA 2021 (110 min)

Reżyseria Mike Mills

Obsada: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Woody Norman

Wielki powrót Mike'a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów", a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w „C'mon C'mon" zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.

W „C'mon C'mon" Phoenix wciela się w nowojorskiego singla - uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.

*Uwaga: Specjalna cena biletu, 10 złotych.

 

MEDUSA DELUXE - SZCZECIŃSKA PREMIERA

1 października (niedziela), godz. 19:30

3 października (wtorek), godz. 19:00

4 października (środa), godz. 19:00

dramat, Wielka Brytania 2022 (101 min)

Reżyseria Thomas Hardiman

Obsada: Luke Pasqualino, Lilit Lesser, Clare Perkins 

„Medusa Deluxe” to elegancki, stylowy, nakręcony w całości na jednym ujęciu kryminał, za dystrybucję którego w Stanach Zjednoczonych odpowiada słynne studio A24.

Mosca, fryzjer biorący udział w regionalnych zawodach fryzur, zostaje zamordowany. Od początku obserwujemy jego przyjaciół i konkurentów, którzy wymieniają się opiniami na temat domniemanej tożsamości zabójcy. Kamera Robbiego Ryana (wybitnego operatora odpowiadającego między innymi za zdjęcia do „Faworyty” i „C’mon C’mon”) bez przerwy śledzi bohaterów, starając się wyłapać najdrobniejsze zmiany w ich zachowaniu, które mogłyby rzucić nowe światło na rozwiązanie zagadki.

„Medusa Deluxe” to jednocześnie filmowe puzzle, które zachwycą wszystkich miłośników kryminału, jak i ambitny portret środowiskowy pokazujący, do czego prowadzić może starcie silnych charakterów. A przy okazji imponująca rewia szałowych fryzur.

 

FANTASTYCZNY MATT PAREY- SZCZECIŃSKA PREMIERA

3 października (wtorek), godz. 17:30

4 października (środa), godz. 17:30

5 października (czwartek), godz. 19:00

dokumentalny, Polska 2023 (77 min)

Reżysera Bartosz Paduch

Trudno wyobrazić sobie, jak polska kultura wyglądałaby dziś bez Macieja Parowskiego – redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki, współtwórcę jej złotego wieku. Był on cichym bohaterem drugiego planu, który wywarł ogromny wpływ na literacki rynek w naszym kraju. Jako twórca zasłynął szczególnie w roli jednego z ojców komiksowego cyklu o Funkym Kovalu, jednak swoją pisarską twórczość poświęcił na rzecz promowania i redagowania innych. Przez wiele lat kierował tygodnikiem studenckim „Politechnik”, a potem kultową „Fantastyką” oraz „Nową Fantastyką”. To w niej ukazały się pierwsze teksty Andrzeja Sapkowskiego, Marka S. Huberatha czy Jacka Dukaja. Walczył o autorów, inspirował ich, wadził się z nimi. To właśnie on był akuszerem cyklu o Wiedźminie Geralcie. Pomoc i zaangażowanie Macieja Parowskiego przyczyniły się do powstania tego niezwykłego fenomenu kulturowego, dzięki któremu polska fantastyka odnosi dziś spektakularne sukcesy na całym świecie. Gdyby nie on, być może „Wiedźmin” nigdy by nie powstał.

 

WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X

5 października (czwartek), godz. 17:30

animowany, Polska 2022 (50 min)

Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

Produkcja oparta na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Jest to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

 

DISCO BOY– PREMIERA

6 października (piątek), godz. 17:00

8 października (niedziela), godz. 17:00

10 października (wtorek), godz. 17:00

11 października (środa), godz. 20:00

12 października (czwartek), godz. 17:00

dramat, Francja, Włochy, Belgia, Polska 2023 (91 min)

Reżysera Giacomo Abbruzzese

Obsada: Franz Rogowski, Morr Ndiaye, Laetitia Ky, Robert Więckiewicz

W nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem fabule Giacomo Abbruzzese miksuje ze sobą zmysłowość i melancholię, agresję i wrażliwość, pulsujące electro Vitalica i romantyczną chrypkę Edith Piaf. Całej tej intensywnej mieszanki emocji doświadczamy z perspektywy Aleksieja (rozsadzający ekran niespokojną energią Franz Rogowski – jedna z najjaśniejszych gwiazd kina europejskiego). To chłopak ze Wschodu, który wstępuje do Legii Cudzoziemskiej i jako jej żołnierz zatraca się w opętańczym tańcu, w którym do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia.

Disco Boy jest opowieścią o przekraczaniu kolejnych granic i śmiałej podróży do własnego jądra ciemności. W rozpiętym pomiędzy potrzebą życiowych ram i pragnieniem totalnej wolności filmie, fantastyczną drugoplanową kreację stworzył Robert Więckiewicz.

 

ZIELONA GRANICA

6 października (piątek), godz. 19:00

7 października (sobota), godz. 19:00

8 października (niedziela), godz. 19:00

10 października (wtorek), godz. 19:00

11 października (środa), godz. 17:00

12 października (czwartek), godz. 19:00

dramat, Polska, Francja, Czechy, Belgia 2023 (147 min)

Reżysera Agnieszka Holland

Obsada: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

NAGRODA SPECJALNA JURY 80. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W WENECJI.

 

WYDARZENIE SPECJALNE W KINIE ZAMEK

DO MNIE WCIĄŻ PRZYLATUJĄ PTAKI

9 października (poniedziałek), godz. 18:00

dokumentalny, Polska 2022

Reżyseria Paweł Kulik

W filmie Wiesława Markiewicz, malarka, odbywa swoistą podróż w głąb minionego czasu, w głąb siebie. Mając za sobą przeszło 40 lat pracy twórczej, przywołuje w pamięci napotkanych mistrzów, przyjaciół, artystów, ludzi, którzy ją kształtowali i towarzyszyli w drodze twórczej. W autorefleksji, w rozmowach z byłą redaktorką TV Szczecin - Teresą Modelską, plakacistą Leszkiem Żebrowskim, grafikiem  Andrzejem Tomczakiem (mężem), Markiem Brzezińskim, absolwentem PLSP, wspomina swoje życie. Szczególną uwagę poświęca działalności twórczej, swojej i innych napotkanych artystów, a przede wszystkim malarza Jerzego Gumieli, który w przeszłości stanowił ważny element jej życia artystycznego. Film Pawła Kulika to opowieść o życiu artystycznym, ludziach, doznaniach, emocjach, nastrojach i zawodzie będącym pasją. Archiwalne materiały oraz zdjęcia tworzą specyficzny klimat, zachęcają do dialogu z upływającym czasem, a także z przyjaciółmi-artystami, którzy odeszli. Dla widza to impuls do autorefleksji w ciągłym ruchu przemijania. Wiesława Markiewicz wciąż stawia sobie nowe cele artystyczne, ścigając się z czasem. Pyta: ”Czy dam radę przerobić zamierzenia, a może należy odpuścić ściganie, żyć spokojniej?”

 

POPRZEDNIE ŻYCIE (Past Lives) – PREMIERA

13 października (piątek), godz. 17:00

14 października (sobota), godz. 17:00

15 października (niedziela), godz. 19:00

17 października (wtorek), godz. 19:00

18 października (środa), godz. 17:00

19 października (czwartek), godz. 19:00

24 października (wtorek), godz. 19:00

25 października (środa), godz. 17:00

26 października (czwartek), godz. 17:00

dramat obyczajowy, USA/Korea Południowa 2023 (105 min)

Reżyseria Celine Song

Obsada: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro

„Poprzednie życie" to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Dokonuje przy tym niemożliwego: sprawia, że zakochacie się w każdym z trojga bohaterów.

In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było, gdyby?" – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro), zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka. „Poprzednie życie" przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji.

To nawiązanie jest nieprzypadkowe: reżyserka „Poprzedniego życia" pochodzi z Korei Południowej. Swój magiczny debiut, kolejny przebój od studia A24, okrzyknięty przez amerykańską krytykę „najlepszym filmem roku", Celine Song osnuła wokół własnych wspomnień. W rezultacie powstała niezwykła historia o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach. I tej nieuchwytnej tęsknocie za poprzednim życiem, którą nosi w sobie każdy z nas.

 

KLASYKA W KINIE ZAMEK – WYDARZENIE SPECJALNE

ŁOWCA ANDROIDÓW (Blade Runner)

13 października (piątek), godz. 19:00

fantastycznonaukowy, USA/Wielka Brytania 1982 (117 min)

Reżyseria Ridley Scott 

Obsada: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young

Spotkanie z wizjonerskim klasycznym dziełem Ridleya Scotta, z legendarną muzyką Vangelisa, pamiętnymi kreacjami aktorskimi i niezwykłym spojrzeniem na naszą przyszłość. Film na motywach powieści Philipa K. Dicka tuż po premierze przyjęto chłodno, ale przez lata zyskał uznanie i należne mu miejsce w historii kina. Rick Deckard otrzymuje zadanie wytropienia zbiegłych replikantów ukrywających się w Los Angeles. To będzie najtrudniejsze zadanie w jego detektywistycznej karierze.

Seansowi towarzyszyć będzie wprowadzenie do filmu. 

*Uwaga: Specjalna cena biletu, 20 złotych.

 

W NICH CAŁA NADZIEJA – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

14 października (sobota), godz. 19:00

fantastycznonaukowy, Polska 2023 (88 min)

Reżyseria Piotr Biedroń 

Obsada: Magdalena Wieczorek, Jacek Beler

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem - Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.

W powszechnej opinii krytyków jest to najlepszy polski film fantastycznonaukowy od dekad i czasów triumfu dzieł Piotra Szulkina. Film startuje w konkursie mikrobudżetów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

POMPEJE. MIASTO GRZECHU (Pompei - Eros e mito)

15 października (niedziela), godz. 17:00

17 października (wtorek), godz. 17:00

18 października (środa), godz. 19:00

19 października (czwartek), godz. 17:00

film dokumentalny, Włochy 2021 (90 min)

Reżyseria Pappi Corsicato

Narratorka Isabella Rossellini

Pompeje to zachwycające miejsce, odwiedzane co roku przez ponad 4 miliony ludzi z całego świata. Było to miasto kipiące gwałtownymi namiętnościami, o niepowtarzalnej atmosferze. Gry o władzę, seksualny apetyt, niepohamowana ambicja i twórczy geniusz znajdywały odzwierciedlenie na freskach, które przetrwały tragiczną erupcję 79 roku naszej ery.

Brukowanymi uliczkami poprowadzi nas wyjątkowa narratorka, Isabella Rossellini. W jej towarzystwie dowiemy się, co uczyniło to miejsce niezwykłym i ponadczasowym. Jak jego mity i dzieła wpłynęły na twórczość Pabla Picassa, Giorgia De Chirico czy Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ujrzymy tę cienką linię, która niemal niedostrzegalnie oddziela legendę od rzeczywistości.

Historia miłosna Dionizosa i Ariadny, niejednoznaczna relacja Ledy i Łabędzia, żądza krwi zaspokajana przez walki gladiatorów, desperackie poszukiwanie nieśmiertelności przez Poppeę Sabinę...

W filmie analizowane są tajemnice miasta oraz badane jego oblicze, które w XVIII wieku kazało Kościołowi katolickiemu ukryć niektóre najbardziej skandaliczne, obsceniczne znaleziska, freski i posągi.

 

 

SZCZECIN FILM FESTIVAL 2023

20-22 października

Szczecin Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, które bada granice kina, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie. W Kinie Zamek odbędą się pokazy konkursowe tegorocznego festiwalu.

 

SUPERPOSITION - PREMIERA

24 października (wtorek), godz. 17:00

25 października (środa), godz. 19:00

26 października (czwartek), godz. 19:00

dramat/thriller, Dania 2023 (105 min)

Reżyseria Karoline Lyngbye

Obsada: Marie Bach Hansen, Mikkel Boe Følsgaard, Mihlo Olsen

Małżeństwo pogrążonych w kryzysie twórczym artystów w poszukiwaniu weny porzuca zgiełk Kopenhagi na rzecz domu nad jeziorem gdzieś w szwedzkich lasach. Wymarzony spokój zakłócają jednak niepokojące zdarzenia i podejrzana rodzina z drugiej strony jeziora. Pewnego dnia ich synek gubi się w lesie i powraca odmieniony.

Film, porównywany przez zagraniczną krytykę do zeszłorocznych „Gości” Christiana Tafdrupa, ściągnął do duńskich kin tłumy widzów. Zachwyca w nim wgryzająca się w skórę atmosfera niepokoju i strefy niesamowitości. Debiutująca w pełnym metrażu reżyserka i scenarzystka Karoline Lyngbye wykorzystuje gatunkowe schematy do stworzenia uważnej wiwisekcji wewnętrznego rozpadu związku. W efekcie powstało dzieło wyjątkowe, które zachwyci zarówno fanów kina grozy, jak i tych spragnionych umysłowych rozterek.

Film pokazywany był premierowo podczas tegorocznej edycji festiwalu w Rotterdamie, gdzie przyjęty został bardzo ciepło, pozytywne recenzje pojawiły się m.in. w Screen Daily, ICS i Bloody Disgusting.

 

MIASTO NOCĄ. POWRÓT RZEŹNIKA Z NIEBUSZEWA

27 października (piątek), godz. 17:00

29 października (niedziela), godz. 19:30

thriller, Polska 2023 (122 min)

Reżyseria Paweł Lewandowski

Obsada: Marcin Laskowski, Zdzisław Dolata, Mariusz Kałamarz

Zwykłą szarą codzienność przerywa zabójstwo młodej dziewczyny, które staje się początkiem serii brutalnych morderstw. Owiane złą sławą Niebuszewo, znów zaczyna wzbudzać strach wśród mieszkańców Szczecina. Miejscowa policja zaś zostaje wystawiona na próbę. Okazuje się jednak kompletnie bezradna w obliczu działania tajemniczego mordercy, który umiejętnie wykorzystuje wadliwość systemu. Jak zatem powstrzymać zabójcę i przerwać ciąg makabrycznych zdarzeń? 

 

APOLONIA, APOLONIA – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

27 października (piątek), godz. 19:30

28 października (sobota), godz. 17:00

29 października (niedziela), godz. 17:00

dokumentalny, Dania, Polska, Francja 2022 (116 min)

Reżyseria Lea Glob

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

 

 

KLASYKA W KINIE ZAMEK – WYDARZENIE SPECJALNE

LŚNIENIE (The Shining)

28 października (sobota), godz. 19:30

horror, USA/Wielka Brytania 1980 (146 min)

Reżyseria Stanley Kubrick

Obsada: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Legendarna ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga autorstwa Stanleya Kubricka. Jeden z najbardziej przerażających filmów w historii gatunku z niezapomnianą kreacją Jacka Nicholsona w roli pisarza stopniowo pograżającego się w mrokach szaleństwa. 

Jack Torrance (Jack Nicholson) pracuje jako nadzorca hotelu Overlook w górach stanu Colorado. Hotel jest zamknięty na zimę i Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują rodzinę Torrance'ów w hotelu, syn Jacka, Danny, mający nadprzyrodzone zdolności, odkrywa, że w hotelu czai się zło, które powoli prowadzą jego ojca do obłędu.

*Uwaga: Specjalna cena biletu, 20 złotych.

 

KRÓLESTWO: EXODUS (Riget Exodus)

31 października (wtorek), godz. 16:30

dramat/fantastyczny, Dania 2022 (305 min + przerwa 20’ i 10’)

Reżysera Lars von Trier

Obsada: Bodil Jørgensen, Nicolas Bro, Nikolaj Lie Kaas, Lars Mikkelsen, Mikael Persbrandt

Lars von Trier powraca do źródła. Kiedy w latach 90. przystępował do realizacji Królestwa, miniserialu dla telewizji duńskiej, planował stworzenie cyklu w trzech odsłonach. Realizację wstrzymano po dwóch seriach, a nigdy nieukończony sezon trzeci przeszedł w sferę mitu. Utopijna próba wywołania tego formatu z telewizyjnych zaświatów i domknięcie pewnego rozpoczętego przedsięwzięcia stała się zatem wydarzeniem. W Królestwo: Exodus, po dwudziestu pięciu latach od wydarzeń z oryginalnych serii, znowu trafiamy do nawiedzonego szpitala w centrum Kopenhagi, i jak się okazuje, niewiele się zmieniło: lunatyczka Karen łączy siły z personelem oddziału, by stawić opór mocom piekielnym, syn doktora Helmera przejmuje schedę po ojcu, a w szpitalnych podziemiach żarliwe dyskusje toczy tajne bractwo Anonimowych Szwedów. Von Trier zachowuje podlany cynicznym sosem humor, warstwę wizualną odmalowaną w sepiowych barwach, ale i całą strukturę konceptualną pierwszego Królestwa – miesza porządek świata żywych ze światem umarłych, a jako budulca konsekwentnie używa popkulturowych prefabrykatów i karykaturuje je do granic absurdu. Jest tu zarazem obecny wymiar autotematyczny i metatekstowy, symboliczne zwieńczenie całej kariery i pożegnanie samego autora. Być może nigdy wcześniej Lars von Trier nie był tak autorefleksyjny.

Program:

16:30 KRÓLESTWO: EXODUS – CZĘŚĆ 1

(dwa odcinki 123’ + ok. 20-minutowa przerwa)

19:00 KRÓLESTWO: EXODUS – CZĘŚĆ 2

(dwa odcinki 123’ + ok. 10-minutowa przerwa)

21:15 KRÓLESTWO: EXODUS – CZĘŚĆ 3

(jeden odcinek 58’)

*Uwaga: Specjalna cena biletu, 40 złotych za cały sezon.

 

SPECJALNE WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

 

11. PRZEGLĄD FILMÓW O! GÓRY IM. TADEUSZA PIOTROWSKIEGO

27-28 października

Wydarzenie poświęcone górom i filmowej tematyce górskiej jest współorganizowane przez Zamek Książąt Pomorskich i Kino Zamek, a odbędzie się w Auli Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Mickiewicza 64 w Szczecinie.

Szczegółowe informacje: https://ogory.szczecin.pl/

 

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ

ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY

Senilia muzyczne, czyli kompozytor jest jak wino

1 października (niedziela), godz. 16:00          

Sala Anny Jagiellonki    

Bilety: 10 zł; wstęp dla seniorów 5 zł

Prowadzenie: dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, a także Międzynarodowego Dnia Osób Starszych prowadzący zapraszają na spotkanie poświęcone muzycznym seniorom i ich kompozycjom, powstałym w najdojrzalszym okresie twórczości. 

Wiek senioralny to czas osiągnięcia życiowej mądrości i doskonałości twórczej - to okres swobody artystycznej, gdy można poświęcić się poszukiwaniu przyjemności estetycznej i radości z życia. O tej muzycznej kontemplacji rzeczywistości w dziełach m.in. G. Rossiniego, G. Verdiego, W. Kilara, K. Pendereckiego opowiedzą Wojciech Kral i Andrzej Wątorski.

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

O godności i innych wartościach

10 października (wtorek), godz. 17:30

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką

Oprawa muzyczna: Edyta Wolańska (skrzypce)

 

Gościem Michała Józefa Kaweckiego będzie prof. dr hab. Magdalena Środa (Uniwersytet Warszawski), etyczka, feministka, publicystka, działaczka społeczna, pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn (2004-2005), członkini Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk, organizatorka I, II, III Kongresu Kobiet; stała felietonistka Gazety Wyborczej, Tygodnika Wprost, internetowego wydania Radio TOK FM, autorka licznych publikacji z dziedziny etyki, historii idei, filozofii politycznej i feministycznej.

 

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Poezje Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i swoje własne czyta Krzysztof Siwczyk

12 października (czwartek), godz. 17:30

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

Słowo wstępne i prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji

Oprawa muzyczna: Marcin Matecki (fortepian)

 

Krzysztof Siwczyk to autor kilkunastu tomów wierszy, m.in. Dzikich dzieci, Emil i my, Dane dni, Wiersze dla palących, Centrum Likwidacji Szkód, Koncentrat, Dokąd bądź, Osobnikt, Krematoria I, Krematoria II. Laureat nagród: „Czasu Kultury”, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jacka Bierezina, Nagrody Fundacji im. Kościelskich.

W 1999 roku zagrał tytułową rolę w filmie Lecha Majewskiego pt. Wojaczek (za tę rolę nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy europejski aktor roku przez Europejską Akademię Filmową). Współtwórca grupy poetyckiej Na dziko, pracownik Instytutu Mikołowskiego.

 

 

ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY

Mniejsi i pomniejsi, czyli romantyzm zapomniany

22 października (niedziela), godz. 16:00

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

Prowadzenie: dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski

 

W okresie romantyzmu powstało wiele dzieł sztuki, które kształtowały tożsamość narodową i kulturową w Polsce. Nie tak dawno obchodziliśmy 200 lat od wydania „Ballad i romansów” Mickiewicza, zbioru poetyckiego, uznawanego często umownie za początek polskiego romantyzmu. Jednak romantyzm polski to nie tylko wieszczowie narodowi. Również następne pokolenia romantyków wniosły swoje dziedzictwo, wśród nich też urodzeni w 1823 Władysław Syrokomla, zwany „lirnikiem wioskowym”, i Kornel Ujejski, określany czasem jako „ostatni poeta polskiego romantyzmu”. O ich twórczości oraz o innych pomniejszych, dziś często zapomnianych twórcach polskiego romantyzmu, będzie można posłuchać na spotkaniu.

 

 

TEATR

 

Spektakl dla dorosłych

 

BURMISTRZ 

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

7 października (sobota), godz. 17:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

Występuje Adam Dzieciniak

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?

 

Spektakl dla dzieci

 

MAJA – REZOLUTNA PSZCZÓŁKA 

14 i 15 października (sobota i niedziela), godz. 9:30

Sala Kina Zamek

Bilety: 20 zł (dziecko), 40 zł (opiekun)

Na motywach książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody”

Adaptacja i reżyseria Anna Chudek-Niczewska

Scenografia Barbara Poczwardowska

Muzyka Bartłomiej Orłowski, Piotr Klimek

Multimedia Krzysztof Kuźnicki

Występują Paulina Majtas, Paweł Niczewski, Wiesław Orłowski

 

Przedstawienie w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai.

Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.

To historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu, o próbie odnalezienia drogi do domu i zrozumienia innych. Jednak przede wszystkim opowieść o odpowiedzialności. 

Czy Maja odnajdzie drogę do swojego ula? W jakim stopniu jedna mała pszczółka może być odpowiedzialna za całą rodzinę pszczół, zwaną rojem? Czy my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za życie owadów, które dzielimy z nimi na Ziemi? Co by się z nami stało, gdyby zabrakło wśród nas pszczół?

Spektakl dla dzieci od lat 5.

 

WYSTAWY CZASOWE

 

Fotoklub Zamek prezentuje

Anna Czerwik ZATRZYMANIE 

Od 4 października do 31 października

Wernisaż 4 października (środa), godz. 18:00

Hol Wschodni

Wstęp wolny

 

Anna Czerwik - pasjonatka fotografii i podróży, członkini Fotoklubu Zamek. Zajmuje się fotografią podróżniczą, w której dokumentuje swoje podróże, a jednocześnie chce pokazać odmienność kultur i piękno poznanych miejsc. Do tej pory jej zdjęcia pojawiały się na zbiorowych wystawach, w których motywem przewodnim była głównie architektura. 

To pierwsza autorska wystawa Anny Czerwik, która powstała w czasie pandemii. "Zatrzymanie" ma na celu pokazać nam jak kruchy jest czas, a jednocześnie, że warto na co dzień cieszyć się życiem, a piękne chwile i momenty znajdziemy każdego dnia w zwykłych sytuacjach. Wystarczy tylko na chwilę się zatrzymać!

 

 

BOGUSŁAW X ZWANY WIELKIM

do 19 listopada 2023

Duży Dziedziniec

“… książę Bogusław wielkiego i dumnego był ducha, którego nie tracił w żadnych okolicznościach” – tak Thomas Kantzow przedstawił w swojej kronice jednego z najwybitniejszych władców Pomorza – Bogusława X.

Wystawa plenerowa poświęcona Bogusławowi X, przygotowana na 569. rocznicę urodzin oraz w związku z obchodami 500-lecia śmierci, prezentuje w 7 segmentach najciekawsze i najważniejsze fakty historyczne – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi takimi jak: Jan Długosz, cesarz Maksymilian I czy papież Aleksander VI Borgia.

Skomponowaną w ten sposób opowieść o księciu Bogusławie X ożywia barwna ikonografia z epoki – ilustracje z kroniki miasta Lucerny z 1513 roku – jednego z najcenniejszych zabytków dokumentujących życie codzienne przełomu XV i XVI wieku.

Koncepcja: K. Lisiecka, J. Rybkiewicz
Tekst: dr M. Ogiewa-Sejnota
Grafika: A. Kosmacz

 

Wystawa przygotowana w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

WYSTAWY STAŁE

Skrzydło Południowe, wejście L

Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).

 

WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE

Wykonane z cyny w  XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

 

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.

Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie  – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.

Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

 

POMORSKIE FUNERALIA

Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100. 

Dziedziniec Menniczy

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

WIEŻA DZWONÓW

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test